AstraZeneca oskarżona o czerpanie zysku ze szczepionki oksfordzkiej

Brytyjska organizacja charytatywna Oxfam oskarżyła firmę AstraZeneca o złamanie obietnic po tym, jak gigant farmaceutyczny zapowiedział, że ​​planuje zacząć uzyskiwać „skromny” zysk ze swojej szczepionki przeciw COVID-19, która wcześniej była sprzedawana po kosztach. Anglo-szwedzka firma do tej pory nie zarabiała na szczepionce oksfordzkiej i zarzekała się, że ​​nie zrobi tego podczas pandemii. Zgodnie z najnowszymi wynikami finansowymi, szczepionka w rzeczywistości okazała się wręcz przeszkodą dla zarobków w tym roku.

Ale wyjaśniając zmianę podejścia, dyrektor naczelny Pascal Soriot powiedział dziennikarzom: „Rozpoczęliśmy ten projekt, aby pomóc… ale powiedzieliśmy też, że na pewnym etapie w przyszłości przejdziemy do zamówień komercyjnych. To nigdy nie będzie drogie. Ponieważ chcemy, aby szczepionka pozostała dostępna dla wszystkich na całym świecie”. Soriot dodał, że wirus staje się endemiczny, co jest terminem określającym podstawowy poziom infekcji, który jest częścią codziennego życia.

Ale Anna Marriott, kierownik ds. polityki zdrowotnej w Oxfam, powiedziała: „AstraZeneca łamie powtarzane i celebrowane publiczne obietnice dotyczące szczepionki non-profit dla wszystkich krajów na czas trwania tej pandemii, poprzez nie osiąganie zysków w żadnym kraju z tej szczepionki finansowanej ze środków publicznych. Teraz odwraca się od tych zobowiązań w czasie, gdy pandemia wciąż szaleje, a 98 procent ludzi w najbiedniejszych krajach nie jest jeszcze w pełni zaszczepionych”.

AZ poinformowała, że ​​dostarczyła lek o wartości 2,22 miliarda dolarów, co oznacza dostarczenie 580 milionów dawek w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. – w tym 1,05 miliarda w trzecim kwartale. Poinformowała, że ​​włączając partnerów, którym udzielono sublicencji na produkcję szczepionki, wypuściła 1,5 miliarda dawek do sprzedaży w ponad 170 krajach. Dodano, że „teraz spodziewa się stopniowego przestawiania szczepionki na skromną rentowność w miarę przyjmowania nowych zamówień”.

Spowoduje to „ograniczony” zysk z ostatnich trzech miesięcy tego roku, chociaż „znacząca większość” sprzedaży w tym okresie będzie pochodzić z już zawartych umów, powiedziała AZ. Wyniki pokazały, że na przestrzeni roku marże zysku firmy skurczyły się w porównaniu z ubiegłym rokiem „głównie odzwierciedlając sprawiedliwą podaż, bez zysku dla AstraZeneca ze szczepionki przeciw pandemii COVID-19”. Jednak w trzecim kwartale szczepionka miała niewielki pozytywny wpływ na zarobki. AstraZeneca poinformowała, że ​​jej przychody za kwartał wzrosły o 50% do 9,87 mld USD.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/30478819@N08

Informacje ze świata

Boris Johnson przedstawił plan walki z Omicronem na kolejne miesiące

Rząd planuje zaoferować szczepionki przypominające…

Prezes Moderny: „szczepienia przypominające być może będą dwudawkowe”

Szef producenta leków Moderna powiedział,…

Dłuższe wyroki za przemoc wobec dzieci mogą wejść wkrótce w życie

Sprawcy nadużyć na dzieciach mogą…

Dziś weszły w życie nowe restrykcje COVID w Anglii

W Anglii weszły w życie…

3. dawka szczepionki zostanie zaoferowana WSZYSTKIM powyżej 18. roku życia

Wszystkim dorosłym mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa…

Walia i Szkocja naciskają na rząd UK. Chcą OSTRZEJSZYCH restrykcji

Rządy Szkocji i Walii wzywają…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych