Boris Johnson ostro skrytykował wydarzenia w USA

Premier Boris Johnson potępił „haniebne wydarzenia” w USA po tym, jak zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa zaatakowali Kongres i starli się z policją. Uczestnicy zamieszek włamali się do budynku Kapitolu, gdzie ustawodawcy spotkali się, aby potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Johnson powiedział, że „niezbędne jest pokojowe i uporządkowane przekazanie władzy”.

„Stany Zjednoczone opowiadają się za demokracją na całym świecie i teraz niezwykle ważne jest pokojowe i uporządkowane przekazanie władzy” – napisał na Twitterze.

W międzyczasie szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon nazwała te wydarzenia „całkowicie przerażającymi”. Z kolei przyjaciel prezydenta Trumpa i przywódca Reform UK – dawniej Brexit Party – Nigel Farage napisał na Twitterze: „Szturm na Kapitol jest zły. Protestujący muszą odejść”.

Setki zwolenników prezydenta zaatakowało Kapitol i zorganizowało okupację budynku w Waszyngtonie. Obie izby Kongresu zostały zmuszone do przerwy, ponieważ protestujący starli się z policją i ta użyła gazu łzawiącego. Podczas przemocy na terenie Kapitolu zginęły cztery osoby, w tym kobieta postrzelona przez policję i trzy inne osoby, które zginęły w wyniku „nagłego wypadku medycznego”, podała lokalna policja.

Brytyjscy deputowani z różnych środowisk skrytykowali wydarzenia w USA. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że „nie ma usprawiedliwienia dla tych gwałtownych prób udaremnienia zgodnego z prawem i właściwego przekazania władzy”, podczas gdy minister spraw wewnętrznych Priti Patel nazwała te sceny „niedopuszczalnymi i niedemokratycznymi”. Dodała: „Nie ma uzasadnienia dla tej przemocy i Donald Trump musi ją potępić”.

Jej konserwatywny kolega i były minister spraw zagranicznych, Jeremy Hunt, zwrócił się za pośrednictwem Twittera: „On zawstydza amerykańską demokrację dziś wieczorem i powoduje udrękę jej zwolenników – ale to nie jest Ameryka”.

Zastępca przywódcy Partii Pracy, Angela Rayner, powiedziała: „Przemoc, którą wyzwolił Donald Trump, jest przerażająca, a Republikanie, którzy stoją przy nim, mają krew na rękach”. Sekretarz ds. Zagranicznych Lisa Nandy powiedziała, że ​​wydarzenia te są „dziedzictwem polityki nienawiści, która nastawia ludzi przeciwko sobie i zagraża podstawom demokracji”.

 

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Informacje ze świata

OFICJALNIE: znamy szczegóły złagodzenia lockdownu 17. maja! 

Ludzie w Anglii będą mogli…

Boris Johnson ogłosi, co zmieni się w Anglii po 17. maja

Mieszkańcy Anglii wreszcie będą mogli…

Wiadomo, do których krajów wkrótce polecimy bez ograniczeń

Rząd ogłosił, że Portugalia, Gibraltar…

Rząd UK namawiany do zakazania wyjazdów wakacyjnych DO KOŃCA ROKU

UE planuje otwarcie się tego…

Wielka Brytania odnotowała dziś tylko JEDEN zgon z powodu Covid-19!

W Wielkiej Brytanii odnotowano dziś…

Anglia wkrótce ZNIESIE zasadę dystansu społecznego

Zasada dystansu społecznego zostanie zniesiona,…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych