Boris Johnson ostro skrytykował wydarzenia w USA

Premier Boris Johnson potępił „haniebne wydarzenia” w USA po tym, jak zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa zaatakowali Kongres i starli się z policją. Uczestnicy zamieszek włamali się do budynku Kapitolu, gdzie ustawodawcy spotkali się, aby potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Johnson powiedział, że „niezbędne jest pokojowe i uporządkowane przekazanie władzy”.

„Stany Zjednoczone opowiadają się za demokracją na całym świecie i teraz niezwykle ważne jest pokojowe i uporządkowane przekazanie władzy” – napisał na Twitterze.

W międzyczasie szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon nazwała te wydarzenia „całkowicie przerażającymi”. Z kolei przyjaciel prezydenta Trumpa i przywódca Reform UK – dawniej Brexit Party – Nigel Farage napisał na Twitterze: „Szturm na Kapitol jest zły. Protestujący muszą odejść”.

Setki zwolenników prezydenta zaatakowało Kapitol i zorganizowało okupację budynku w Waszyngtonie. Obie izby Kongresu zostały zmuszone do przerwy, ponieważ protestujący starli się z policją i ta użyła gazu łzawiącego. Podczas przemocy na terenie Kapitolu zginęły cztery osoby, w tym kobieta postrzelona przez policję i trzy inne osoby, które zginęły w wyniku „nagłego wypadku medycznego”, podała lokalna policja.

Brytyjscy deputowani z różnych środowisk skrytykowali wydarzenia w USA. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że „nie ma usprawiedliwienia dla tych gwałtownych prób udaremnienia zgodnego z prawem i właściwego przekazania władzy”, podczas gdy minister spraw wewnętrznych Priti Patel nazwała te sceny „niedopuszczalnymi i niedemokratycznymi”. Dodała: „Nie ma uzasadnienia dla tej przemocy i Donald Trump musi ją potępić”.

Jej konserwatywny kolega i były minister spraw zagranicznych, Jeremy Hunt, zwrócił się za pośrednictwem Twittera: „On zawstydza amerykańską demokrację dziś wieczorem i powoduje udrękę jej zwolenników – ale to nie jest Ameryka”.

Zastępca przywódcy Partii Pracy, Angela Rayner, powiedziała: „Przemoc, którą wyzwolił Donald Trump, jest przerażająca, a Republikanie, którzy stoją przy nim, mają krew na rękach”. Sekretarz ds. Zagranicznych Lisa Nandy powiedziała, że ​​wydarzenia te są „dziedzictwem polityki nienawiści, która nastawia ludzi przeciwko sobie i zagraża podstawom demokracji”.

 

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Informacje ze świata

Dłuższe dni szkolne i krótsze wakacje dla uczniów w Anglii!

Dłuższe dni szkolne, krótsze wakacje…

Poszukiwana osoba, zakażona brazylijskim wariantem COVID-19, odnaleziona!

Szósta osoba w Wielkiej Brytanii,…

Historyczna konferencja Sekretarza Skarbu. Znamy budżet na 2021 rok

Kanclerz Skarbu obiecał zbudować „bardziej…

Walia: Polak aresztowany za spacer „zbyt daleko od domu” [WIDEO]

Mężczyzna polskiej narodowości, mieszkający na…

Program pomocy finansowej furlough zostanie przedłużony do września

Program pomocowy furlough zostanie przedłużony…

Badania: brazylijski szczep Covid-19 może być groźniejszy niż inne warianty

Pierwsza ocena brazylijskiego wariantu COVID-19,…

London
Mostly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych