Boris Johnson poważnie rozważa wizytę w Kijowie

Boris Johnson rozważa błyskawiczną podróż do Kijowa, aby okazać wsparcie dla walki Ukrainy z Władimirem Putinem. Premier zwrócił się do urzędników o zbadanie praktyczności i wartości wyjazdu do stolicy Ukrainy na rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Mówi się, że funkcjonariusze bezpieczeństwa „mają wątpliwości” wobec podróży premiera do strefy działań wojennych; z których uciekło dziesięć milionów ludzi, powiedział w niedzielę wysoki komisarz ONZ Filippo Grandi. Ale źródło w Whitehall powiedziało, że pan Johnson „chce pojechać”, jeśli będzie to możliwe do zrealizowania.

Źródło dodało: „Jeśli odłożysz na bok obawy o bezpieczeństwo, które są poważne, pytanie brzmi, czy jest coś dodatkowego, co mógłbyś osiągnąć osobiście, czy też byłby to tylko pokaz solidarności i czy jest to wystarczający cel sam w sobie”. Ale sytuacja wczorajszego wieczoru w Kijowie pokazała, jak trudno będzie zapewnić bezpieczeństwo premierowi, jeśli przyjedzie on z wizytą. Burmistrz Vitali Kliczko podzielił się zdjęciami tego, co wyglądało na eksplozję w dzielnicy Podil. W tweecie doniósł o kilku eksplozjach, „w szczególności, według aktualnych informacji, w niektórych domach i w jednym z centrów handlowych”.

Kliczko dodał, że „ratownicy, medycy i policja już są na miejscu” i poinformował, że „w tej chwili znana jest jedna ofiara”. Nie jest jasne, czy odniósł się do śmierci lub obrażeń. W innym wpisie burmistrza czytamy: „Ratownicy gaszą wielki pożar w jednym z centrów handlowych na Podolsku”. Wszystkie służby – ratownictwo, medycy, policja – pracują na miejscu. Informacje są zbierane. W pobliżu miasta wciąż pojawiają się bardziej przerażające sceny, gdy siedemnastoletni Bogdan został przedstawiony ciężko ranny po piątkowych walkach na wschód od stolicy Kijowa.

Nastolatek, z rękami w szynie, z zakrwawioną i posiniaczoną twarzą, został sfotografowany podczas palenia papierosa po tym, jak on i jego rodzina zostali uratowani przez siły ukraińskie. Powiedział The Times: „Przez dwa dni marzłem i tak bardzo cierpiałem”. Jego matka i ojczym również doznali poparzeń pociskami, które zniszczyły dom, gdy rodzina przez dwa dni czekała na pomoc. Premierzy Polski, Słowenii i Czech odbyli w zeszłym tygodniu podróż do Kijowa. „Mam bardzo, bardzo silne pragnienie wspierania go [Zełenskiego] w każdy możliwy sposób. Nie wiem, czy byłby to użyteczny sposób okazania mojego poparcia, ale dla porażki Putina i sukcesu Zełenskiego ma ogromne znaczenie strategiczne, polityczne, gospodarcze i moralne” – powiedział Johnson w wywiadzie dla The Sunday Times.

Stało się to, gdy kanclerz Riszi Sunak postanowił wczoraj rozładować atmosferę wywołaną przemówieniem na wiosennej konferencji torysów w weekend, w której premier zdawał się łączyć walkę Ukrainy o wolność przeciwko Putinowi z głosowaniem Wielkiej Brytanii za opuszczeniem UE. Powiedział: „Instynkt mieszkańców tego kraju, podobnie jak mieszkańców Ukrainy, aby za każdym razem wybierać wolność… Kiedy Brytyjczycy głosowali za Brexitem, w tak dużej, dużej liczbie, nie wierzę, że tak było ponieważ byli wrogo nastawieni do obcokrajowców. To dlatego, że chcieli mieć swobodę robienia rzeczy inaczej i żeby ten kraj mógł sam rządzić”.

Ale pan Sunak powiedział: „Mówił ogólnie o wolności. Te dwie sytuacje nie są bezpośrednio porównywalne i nikt tak nie myśli”. Kanclerz Partii Pracy, Rachel Reeves, wezwała premiera, by przeprosił za „niestosowne uwagi”.

Informacje ze świata

Boris Johnson skonfrontował się z przywódcą Chin w sprawie Rosji

Downing Street poinformowało, że Boris…

Prawie MILION nowych zakażeń COVID w tym tygodniu

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej…

Transport for London oferuje darmowe przejazdy ukraińskim uchodźcom

Transport for London ( TfL…

Kanclerz Skarbu ostro krytykowany za swój plan podatkowy

Rishi Sunak bronił dziś swojego…

17-miesięczna dziewczynka zagryziona przez nowo kupionego pitbulla

17-miesięczna dziewczynka, która zmarła po…

COVID-19 odradza się w Wielkiej Brytanii? 94 524 infekcji w jeden dzień!

We wtorek zgłoszono kolejne 94…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych