Boris Johnson rozczarowany ustaleniami szczytu klimatycznego

Premier Wielkiej Brytanii określił postępy poczynione na szczycie klimatycznym Cop26 jako „historyczne” w wybijaniu „dzwonu śmierci” dla energetyki węglowej – ale przyznał, że miał nadzieję, że ustalenia zajdą dalej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej powiedział, że po rozmowach w Glasgow czuje pewne rozczarowanie. Pochwalił jednak podjęte zobowiązania, podkreślając, że cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej są „nadal żywe”. Powiedział, że większość krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej została przekonana do wycofania wsparcia finansowego dla wszystkich zagranicznych projektów paliw kopalnych do tego czasu w przyszłym roku.

„Kiedy dodamy to wszystko razem, nie ma wątpliwości, że Glasgow rzuciło dzwon pogrzebowy dla energetyki węglowej” – powiedział. Informacja pojawia się po tym, jak Chiny i Indie naciskały na zmianę języka ostatecznej umowy, zmieniając „wycofywanie” spalania węgla – na „wyciszanie”. Ten ruch wywołał gniewne reakcje ze strony krajów europejskich i tych najbardziej podatnych na zmiany klimatyczne.

Ale Johnson zauważył, że zmiana języka w zobowiązaniach Paktu Glasgow „nie zrobiła tak dużej różnicy” i powiedział, że jest to kamień milowy, ponieważ po raz pierwszy węgiel został specjalnie wymieniony w takiej umowie. Powiedział: „To ogromna rzecz, aby uzyskać zobowiązanie 190 krajów do wycofania lub „wyciszania” węgla. To, czy jest stopniowo wycofywany (phase out), czy wyciszany (phase down), nie wydaje mi się, jako mówcy angielskiego, aby miało tak dużą różnicę. Kierunek jazdy jest prawie taki sam. I to nigdy wcześniej nie zostało powiedziane”.

Johnson dodał, że sam ten szczyt nigdy nie będzie w stanie powstrzymać zmian klimatycznych i nadal nie jest „pełnym rozwiązaniem”. Ale powiedział, że zrobił tyle, ile się spodziewał, i że jest teraz znacznie bardziej optymistyczny niż przed szczytem. Przewodniczący szczytu, Alok Sharma, dołączył dziś wieczorem do konferencji prasowej i przyznał, że czasami rozmowy były „zagrożone”, ale powiedział, że ostatecznie przeszli przez nie. Ogłosił również, że umowa jest „historyczna”, czasami czuł „ciężar świata” na swoich ramionach i przez „godzinę” czuł, że sukces w rozmowach może się nie wydarzyć. Dwutygodniowy szczyt zakończył się wczoraj po ponad 24 godzinach dogrywki.

Były sekretarz ds. biznesu, pan Sharma, przyznał wcześniej, że ostatnie kilka godzin okazało się „emocjonalnych” po zainwestowaniu czasu w zrozumienie globalnego wpływu zmian klimatycznych w ciągu ostatnich dwóch lat. Kilka razy był bliski łez podczas godzinnej końcowej sesji plenarnej, w tym przeprosił delegatów za sposób, w jaki po jedenastej godzinie rozmów doszło do zmiany sformułowań paktu dotyczącego paliw kopalnych, mówiąc, że niektórzy czuli, że proces był nieprzejrzysty. Sharma powiedział, że najważniejszym było, aby zobowiązania węglowe zostały zapisane w tekście klimatycznym ONZ, ale przyznał, że chciał, aby zobowiązanie poszło dalej.

Powiedział w Andrew Marr Show BBC, że Chiny i Indie będą musiały „wytłumaczyć się” po tym, jak przedstawiciele krajów najbardziej zagrożonych wzrostem poziomu mórz i zmianami pogodowymi wyrazili „rozczarowanie” ich podejściem. Podziękował grupom młodzieżowym i działaczom na rzecz klimatu za wywieranie nacisku na liderów w celu podjęcia zobowiązań. Wcześniej dzisiaj czołowy ekspert ostrzegł, że cel utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej jest „martwy” po konferencji klimatycznej Cop26.

Profesor ekonomii i polityki energetycznej Sir Dieter Helm powiedział, że kluczowi gracze „nie byli obecni przy stole” na szczycie, co oznacza, że ​​ludzie żyją złudzeniami jeśli myślą, że cel jest nadal w zasięgu. Kluczowy raport naukowy z Climate Action Tracker mówi, że świat jest na kursie ocieplenia o 2,4 °C do końca stulecia – 0,9 ° C więcej niż twierdzą naukowcy, że jest to bezpieczne, a różnica, której obawia się wiele wyspiarskich i wrażliwych narodów, oznacza dla nich wyrok śmierci. Świat ocieplił się już o 1,1°C od czasów przedindustrialnych.

Informacje ze świata

Boris Johnson przedstawił plan walki z Omicronem na kolejne miesiące

Rząd planuje zaoferować szczepionki przypominające…

Prezes Moderny: „szczepienia przypominające być może będą dwudawkowe”

Szef producenta leków Moderna powiedział,…

Dłuższe wyroki za przemoc wobec dzieci mogą wejść wkrótce w życie

Sprawcy nadużyć na dzieciach mogą…

Dziś weszły w życie nowe restrykcje COVID w Anglii

W Anglii weszły w życie…

3. dawka szczepionki zostanie zaoferowana WSZYSTKIM powyżej 18. roku życia

Wszystkim dorosłym mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa…

Walia i Szkocja naciskają na rząd UK. Chcą OSTRZEJSZYCH restrykcji

Rządy Szkocji i Walii wzywają…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych