Boris Johnson: świat musi się przygotować na ciemne dni

Świat musi przygotować się na „jeszcze ciemniejsze dni” związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, powiedział Boris Johnson. Pisząc w New York Times, premier powiedział, że narody zachodnie „nie wyciągnęły wniosków z rosyjskiego zachowania”, co doprowadziło do ataku Władimira Putina w zeszłym miesiącu. „Czy zrobiliśmy wystarczająco dużo dla Ukrainy? Uczciwa odpowiedź brzmi nie” – napisał Johnson w prawie 1300-wyrazowym eseju opublikowanym w niedzielę. Premier, który w nadchodzącym tygodniu będzie gościł wielu światowych przywódców na Downing Street, przedstawił sześciopunktowy plan, w jaki sposób, jego zdaniem, społeczność międzynarodowa może rozwiązać kryzys. Premier Kanady Justin Trudeau i Mark Rutte, premier Holandii, odwiedzą w poniedziałek Londyn.

We wtorek Johnson będzie gościł przywódców grupy V4 z krajów Europy Środkowej – Czech, Węgier, Polski i Słowacji – które już doświadczają skutków kryzysu humanitarnego, w wyniku którego z Ukrainy uciekło już ponad 1,5 miliona ludzi. Premier odbył w niedzielę swoją ostatnią rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mówiąc mu, że „Brytyjczycy stoją w pełni za narodem ukraińskim”. Według odczytanego wezwania, Johnson powiedział swojemu odpowiednikowi, że „międzynarodowe poparcie i podziw dla prezydenta Zełenskiego i całej Ukrainy rośnie z każdym dniem”. W swoim artykule w NYT pan Johnson powiedział: „nigdy w życiu nie widziałem międzynarodowego kryzysu, w którym linia podziału między dobrem a złem byłaby tak wyraźna”.

Oskarżył Putina o próbę „przepisania reguł” porządku międzynarodowego „przy pomocy siły militarnej”. Premier powiedział, że światowi przywódcy „nie mogą pozwolić nikomu na Kremlu ujść na sucho, jeśli błędnie przedstawia nasze intencje, aby znaleźć uzasadnienie post facto dla ich wojny z wyboru”. W miesiącach poprzedzających rosyjską inwazję Putin wyraził obawy związane z rozszerzeniem NATO i jako powód swojego ataku podał potencjał przystąpienia Ukrainy do sojuszu. Ale Johnson powiedział, że Ukraina „nie ma poważnych perspektyw członkostwa w NATO w najbliższej przyszłości”. „To nie jest konflikt NATO i nie stanie się nim. Żaden sojusznik nie wysłał wojsk bojowych na Ukrainę” – powiedział.

„Byliśmy gotowi odpowiedzieć na wyrażone przez Rosję obawy dotyczące bezpieczeństwa w drodze negocjacji. Ja i wielu innych zachodnich przywódców rozmawialiśmy z prezydentem Putinem, aby zrozumieć jego punkt widzenia. Jest teraz jasne, że dyplomacja nigdy nie miała szans. Ale właśnie z powodu naszego szacunku dla Rosji uważamy działania reżimu Putina za tak niesprawiedliwe. Nie mamy wrogości wobec narodu rosyjskiego i nie mamy ochoty kwestionować wielkiego narodu, światowego mocarstwa i członka założyciela Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rozpaczamy z powodu decyzji o wysłaniu młodych niewinnych Rosjan na krwawą i daremną wojnę”.

Johnson wezwał światowych przywódców do zmobilizowania „międzynarodowej koalicji humanitarnej” dla Ukrainy i poparcia narodu „w jego wysiłkach na rzecz zapewnienia sobie samoobrony”. Powiedział, że sankcje gospodarcze nałożone na Rosję powinny zostać podjęte, i wezwał innych przywódców, by przeciwstawili się „pełzającej normalizacji” tego, co Rosja robi na Ukrainie. „Nie wyciągnęliśmy lekcji z rosyjskiego zachowania, które doprowadziło do ​​tego punktu” – przyznał premier. „Nikt nie może powiedzieć, że nie zostaliśmy ostrzeżeni: widzieliśmy, co Rosja zrobiła w Gruzji w 2008 roku, na Ukrainie w 2014 roku, a nawet na ulicach brytyjskiego miasta Salisbury. A z rozmów z moimi odpowiednikami podczas niedawnych wizyt w Polsce i Estonii wiem, jak dotkliwie odczuwają zagrożenie”.

Johnson powiedział, że droga dyplomatyczna do zakończenia wojny powinna zostać rozwiązana, ale każdy rozwój musi obejmować pełny udział „prawowitego rządu Ukrainy”. Lider laburzystów sir Keir Starmer z zadowoleniem przyjął sześciopunktową strategię premiera, opisując jej treść jako „jednoznaczne środki i punkty, z którymi wszyscy się zgadzamy”. Zaapelował jednak o więcej szczegółów, dodając: „Myślę, że teraz musimy zjednoczyć się i wdrożyć to w Wielkiej Brytanii i Europie oraz wśród naszych sojuszników”. Sir Keir powiedział również: „Stanowisko Partii Pracy nie może być jaśniejsze w odniesieniu do tej rosyjskiej agresji. Jesteśmy po stronie Ukrainy i jesteśmy po stronie NATO”.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/number10gov

Informacje ze świata

Boris Johnson skonfrontował się z przywódcą Chin w sprawie Rosji

Downing Street poinformowało, że Boris…

Prawie MILION nowych zakażeń COVID w tym tygodniu

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej…

Transport for London oferuje darmowe przejazdy ukraińskim uchodźcom

Transport for London ( TfL…

Kanclerz Skarbu ostro krytykowany za swój plan podatkowy

Rishi Sunak bronił dziś swojego…

17-miesięczna dziewczynka zagryziona przez nowo kupionego pitbulla

17-miesięczna dziewczynka, która zmarła po…

COVID-19 odradza się w Wielkiej Brytanii? 94 524 infekcji w jeden dzień!

We wtorek zgłoszono kolejne 94…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych