Boris Johnson wygłosił ostatnie przemówienie jako premier

Boris Johnson wygłosił swoje przemówienie pożegnalne do narodu, opisując siebie jako „rakietę wspomagającą, która spełniła swoją funkcję”. Przemawiając przed zatłoczoną Downing Street, ustępujący premier powiedział: „To by było na tyle, moi drodzy”. Johnson poprzysiągł, że „będzie za Liz Truss na każdym kroku” i powiedział Partii Konserwatywnej, że „nadszedł czas, aby zostać w tyle” za nowym premierem. Opowiadał o osiągnięciach swojej administracji, podkreślając Brexit, wprowadzenie szczepionek i reakcję na wojnę na Ukrainie.

Obwinił prezydenta Putina o rosnące koszty energii i powiedział, że wie, że pani Truss i jej rząd „zrobią wszystko, co w ich mocy, aby przetrwać ten kryzys”. Wskazując na to, co planuje dalej, pan Johnson powiedział: „Jeśli chodzi o odnajdywanie się w dalszej karierze, powiem, że jestem teraz jak jedna z tych rakiet wspomagających, które spełniły swoją funkcję. A teraz łagodnie wejdę ponownie w atmosferę i niewidocznie rozprysnę się w jakimś odległym i niejasnym zakątku Pacyfiku”. Odnosząc się do sposobu, w jaki został usunięty, Johnson zażartował, że w tym „wyścigu sztafetowym” rządu „zmienili zasady w połowie”.

Powiedział jednak, że jeśli Dilyn, pies Johnsonów, i Larry, kot mieszkający w kancelarii, „mogą położyć za sobą sporadyczne trudności, to także Partia Konserwatywna”. Następnie porównał się do Cincinnatusa, rzymskiego męża stanu, który zrezygnował z funkcji i wrócił na swoją farmę. „Podobnie jak Cincinnatus wracam do pługa i będę oferować temu rządowi tylko najgorętsze wsparcie” – powiedział Johnson. Zgodnie z tradycją, Cincinnatus powrócił później, by odsiedzieć drugą kadencję.

W rozmowie z Sky News po tym, jak Johnson po raz ostatni opuścił Downing Street, Angela Rayner, wiceprzewodnicząca Partii Pracy, powiedziała, że ​​było to „klasyczne przemówienie Borisa Johnsona”, które „było całkowitym złudzeniem na temat tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku lat i kryzysu przed którymi stoją ludzie”. Powiedziała, że ​​nie było potwierdzenia „skandalu i ohydy, które ogarnęły jego partię i rząd w ciągu ostatnich kilku lat”. Pani Rayner dodała: „Czy to on wspierał skandal wokół Owena Patersona, czy wspierał Chrisa Pinchera w sytuacji z molestowaniem seksualnym, czy gdy chodziło o miliardy funtów, które zostały zmarnowane na pieniądze, które zostały przekazane kolegom podczas globalnej pandemii.”

„I oczywiście impreza, która miała miejsce, gdy brytyjskiej opinii publicznej powiedziano, że muszą zamknąć się i przestrzegać zasad. Myślę, że było to całkowicie złudzone i śmierdziało wszystkimi cechami charakterystycznymi kogoś, kto ma uprzywilejowane pochodzenie, kto myśli, że może po prostu robić to, co lubi”. Johnson został zmuszony do rezygnacji po tym, jak fala ministrów opuściła jego rząd w wyniku serii kontrowersji, których kulminacją był skandal z Chrisem Pincherem. Spekuluje się, że Johnson będzie planował powrót z zaplecza w stylu Trumpa.

Ustępujący premier jest teraz w drodze do Balmoral, aby oficjalnie złożyć rezygnację królowej przed przybyciem nowego premiera. Pani Truss została ogłoszona zwycięzcą wyścigu o przywództwo Partii Konserwatywnej w poniedziałek, zostanie liderem partii i premierem po tym, jak została formalnie zaproszona przez królową do utworzenia rządu. W poniedziałek pochwaliła „swojego przyjaciela” pana Johnsona, gdy przyjęła swoje zwycięstwo. Boris, zrobiłeś Brexit, zmiażdżyłeś Jeremy’ego Corbyna, wprowadziłeś szczepionkę i przeciwstawiłeś się Władimirowi Putinowi. Jesteś podziwiany od Kijowa po Carlisle” – powiedziała.

We wtorek po południu Truss powróci do Westminsteru, gdzie po raz pierwszy przemówi do kraju jako premier, zanim przejdzie do sprawy powołania swojego zespołu ministerialnego.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/number10gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *