Boris Johnson zbyt późno wprowadził zakaz podróży z Indii?

Wielu ekspertów ostrzega przed planowanym złagodzeniem ograniczeń w Anglii w poniedziałek, ponieważ rosną obawy o wariant koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w Indiach. Dzieje się tak, gdy premier Boris Johnson spotyka się z narastającą krytyką dotyczącą terminu dodania Indii do czerwonej listy podróżniczej wymagającej kwarantanny w hotelu objętym sankcjami rządowymi, mimo że została ogłoszona cztery dni wcześniej. W sobotę Public Health England podało, że w Wielkiej Brytanii odnotowano 1313 przypadków indyjskiego wariantu niepokoju – prawie trzy razy więcej niż w poprzednim tygodniu.

Uważa się, że wariant ten jest o ponad 50% łatwiej przenoszony niż wariant Kent, który od kilku miesięcy dominuje w Wielkiej Brytanii. W poniedziałek planowane jest umożliwienie spotkań towarzyskich w domach, pubach i restauracjach oraz fizycznego kontaktu z innymi gospodarstwami domowymi po raz pierwszy w Anglii od ponad roku, zgodnie z planem rządowym. Jednak eksperci twierdzą, że to powinno zostać ponownie przeanalizowane – podobnie jak decyzja o całkowitym zniesieniu lockdownu 21. czerwca.

Współprzewodniczący Komitetu Medycyny Zdrowia Publicznego BMA, dr Richard Jarvis, wezwał opinię publiczną do przyjęcia „ostrożnego podejścia” w kontaktach społecznych i fizycznych. „Jest prawdziwym zmartwieniem, że kiedy dalsze środki zostaną zniesione 17. maja, większość młodych ludzi, którzy często są bardzo mobilni społecznie i dlatego mogą być najbardziej narażeni na tę zakaźną odmianę, nie została jeszcze zaszczepiona” – powiedział. Profesor Sage, Susan Michie, powiedziała, że ​​złagodzenie ograniczeń powinno zostać opóźnione, mówiąc The Sunday Times: „Jeśli śledzimy dane, a nie daty, zaskakujące jest, że mapa drogowa przebiega bez korekt. Otwarcie wnętrza obiektów gastronomicznych może potencjalnie zwiększyć transmisję COVID-19”.

Jednak Steve Baker, poseł z Wycombe i wiceprzewodniczący konserwatywnej grupy parlamentarnej COVID Recovery Group, powiedział, że złagodzenie powinno nastąpić, pisząc w The Sunday Telegraph, że nakładanie ograniczeń, gdy dane pokazują skuteczność szczepionek, byłoby „irracjonalne”. „Nauka jest w trakcie uwalniania nas od strachu. Chociaż wolność umarła w trakcie tej pandemii, wydaje się, że wkrótce znów się podniesie, a nasz premier jest w trakcie przywracania przerażonej publiczności do pełnego zaufania życia w społeczeństwie”” – napisał.

Sheheryar Banuri, ekspert ekonomii behawioralnej z University of East Anglia, powiedział, że problem stanowią „mieszane komunikaty” ze strony rządu. Powiedział Sky News: „Ludzie, którzy są głęboko zaangażowani w wiadomości i informacje o wariancie indyjskim, mogą podjąć decyzję i nie angażować się w pewne działania, które zostałyby uznane za ryzykowne. Ale dla zdecydowanej większości niezaangażowanych, złagodzenie blokady, tak jak będzie miało to miejsce 17. maja, i umożliwienie większej aktywności w pomieszczeniach sprawia wrażenie, że wirus nie jest tak dużym zagrożeniem jak wcześniej”.

Dodał: „Jest szansa, aby ten rząd był bardziej proaktywny w swoim podejściu, opóźniając o kilka tygodni złagodzenie blokady z 17. maja, aby zobaczyć, jak rozwinie się ten wariant. Zamiast tego widzimy politykę, która jest bardziej reakcyjna niż cokolwiek innego… najprawdopodobniej pozwala na podniesienie liczby przypadków i spróbuje ją kontrolować na tym etapie”. Tymczasem Layla Moran, która przewodniczy parlamentarnej grupie wszystkich partii ds. Koronawirusa, powiedziała, że ​​opóźnienie w zakazie podróży z Indii „bez wątpienia zostanie uznane za katastrofalny błąd w ocenie”.

A Yvette Cooper, przewodnicząca komisji spraw wewnętrznych Commons, oskarżyła ministrów o to, że „w niewytłumaczalny sposób opóźnili” posunięcie, po którym wiele tysięcy ludzi wróciło z Indii, wnosząc setki nowych przypadków tego wariantu”. „To było do przewidzenia, ale nie było nieuniknione” – powiedziała poseł Partii Pracy, dodając, że ministrowie „nadal nie nauczyli się podstawowych lekcji na naszych granicach”.

Ale rzeczniczka rządu broniła tego posunięcia, mówiąc: „Mamy jedne z najostrzejszych środków granicznych na świecie. Podjęliśmy działania zapobiegawcze, aby zakazać podróży z Indii 23. kwietnia, sześć dni przed zbadaniem tego wariantu i dwa tygodnie przed oznaczeniem go jako budzącego niepokój. Od tego czasu przyspieszyliśmy nasz program szczepień i zwiększyliśmy lokalne wsparcie w ograniczaniu przenoszenia. Zanim Indie trafiły na czerwoną listę w kwietniu, każdy przybywający do Wielkiej Brytanii musiał uzyskać negatywny wynik testu i poddać się kwarantannie przez 10 dni”.

Prawie 70% dorosłych w Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa, ale w związku z tym, że program przesuwa się teraz w dół w kolejności wiekowej, większość osób poniżej 40. roku życia nie miała jeszcze swojej szansy. Ze względu na rosnące zaniepokojenie wariantem indyjskim, pan Johnson powiedział, że osoby w wieku powyżej 50 lat i osoby z problemami klinicznymi będą mogły otrzymać drugą szczepionkę w ciągu ośmiu tygodni zamiast poprzednich 12 tygodni.

Około 36,7% dorosłych w Wielkiej Brytanii otrzymało obie dawki, a liczne gazety donosiły, że osoby powyżej 35 roku życia w Anglii zostaną zaproszone do rezerwacji pierwszego szczepienia w tym tygodniu. Zaproszenia rozesłano do osób w wieku 38 i 39 lat w czwartek, a w ciągu następnych 48 godzin dokonano około 611 863 szczepień.

Informacje ze świata

Ponad 16 000 nowych infekcji w UK. Najwięcej od lutego!

Według danych rządowych Wielka Brytania…

W Indiach odkryto wariant „delta plus” koronawirusa!

W Indiach odkryto niepokojący nowy…

Biuro podróży TUI również pozywa rząd Wielkiej Brytanii!

Firma turystyczna TUI dołączyła do…

Polska umieściła Wielką Brytanię na CZERWONEJ liście podróży!

Wszystkie osoby przylatujące do Polski…

Szkocja również opóźnia zniesienie lockdownu!

Obecne ograniczenia COVID-19 w Szkocji…

Rząd pracuje nad podróżami bez kwarantanny dla podwójnie zaszczepionych

Podróżowanie bez kwarantanny do krajów…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych