Brytyjska gospodarka wraca do poziomu sprzed pandemii Covid-19

Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła w listopadzie silniej niż oczekiwano, zanim uderzył wariant Omicron, po raz pierwszy doskakując powyżej poziomów sprzed pandemii. Urząd Statystyczny (ONS) podał, że produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w ciągu miesiąca o 0,9%, w porównaniu z zaledwie 0,1% wzrostem w październiku. Analitycy przewidywali wzrost o 0,4% w listopadzie. Oznacza to, że piąta co do wielkości gospodarka świata była o 0,7% większa niż w lutym 2020 r., powiedział ONS. Jednak pomimo listopadowego przyspieszenia wzrostu PKB prawdopodobnie ucierpiała w grudniu, kiedy wariant koronawirusa Omicron rozprzestrzenił się po całym świecie.

Utrata impetu prawdopodobnie przeciągnęła się do stycznia, ponieważ wiele firm zgłaszało poważne nieobecności pracowników, a konsumenci nadal obawiają się wychodzić z domu z powodu wysoce zaraźliwego szczepu COVID-19. Jednak urzędnicy ds. zdrowia uważają, że fala infekcji Omicron osiągnęła szczyt w Wielkiej Brytanii, a ekonomiści twierdzą, że wpływ na gospodarkę prawdopodobnie będzie krótkotrwały, co pozwoli Bankowi Anglii na dalsze podnoszenie stóp procentowych. Główny ekonomista Biura Statystyk Narodowych Grant Fitzner powiedział: „Gospodarka silnie wzrosła w miesiącu przed uderzeniem Omicron, a architekci, sprzedawcy detaliczni, kurierzy i księgowi mieli rekordowy miesiąc.”

„Budownictwo również odzyskało siły po kilku słabych miesiącach, ponieważ wiele surowców stało się łatwiej dostępne. Oznaczało to, że w listopadzie miesięczne PKB po raz pierwszy przekroczyło poziom sprzed pandemii”. Kanclerz Riszi Sunak powiedział, że lepsze niż oczekiwano dane o PKB są wynikiem „twardości” opinii publicznej. Powiedział: „To niesamowite, że w listopadzie wielkość gospodarki wróciła do poziomu sprzed pandemii – świadectwo hartu i determinacji Brytyjczyków. Rząd nadal wspiera gospodarkę, w tym poprzez dotacje, pożyczki i ulgi podatkowe dla firm, a nasz plan zatrudnienia zapewnia ludziom w całym kraju fantastyczne możliwości. Wszyscy mamy do odegrania istotną rolę, aby chronić życie i miejsca pracy, i zachęcam wszystkich, aby robili swoje, jak najszybciej się wzmocnili”.

Ale jego odpowiedniczka z Partii Pracy, Rachel Reeves, napisała na Twitterze: „Dzisiejsze dane o PKB pokazują, że brytyjska gospodarka dopiero wraca do poziomu sprzed pandemii – ale kryzys związany z kosztami życia grozi odwróceniem naszej gospodarki. Partia Pracy wykorzystałaby nasze odrodzenie do stworzenia silniejszej gospodarki – a nie do uwięzienia nas w torysowskim cyklu wysokich podatków i niskiego wzrostu”. Główny ekonomista CBI Alpesh Paleja powiedział: „Chociaż to dobrze, że wzrost gospodarczy przyspieszył w listopadzie, dane zostały wyprzedzone przez wydarzenia. Aktywność najprawdopodobniej ucierpiała w grudniu, ponieważ rozprzestrzenianie się wariantu Omicron i późniejsze ograniczenia zakłóciły operacje w niektórych sektorach.”

„Kiedy rozpoczynamy nowy rok, perspektywy krótkoterminowe są również przyćmione dodatkowymi wyzwaniami: niedoborem siły roboczej – pogarszanym przez absencję chorobową, zakłócenia łańcucha dostaw i kryzys kosztów utrzymania gospodarstw domowych”. Suren Thiru, szef ekonomii w Brytyjskiej Izbie Handlowej (BCC), powiedział: „Po silniejszym wzroście w listopadzie prawdopodobnie nastąpi skromny spadek produkcji w grudniu i styczniu, ze względu na ostrożność konsumentów w kontaktach towarzyskich i wydatkach oraz zwiększenie liczby nieobecności pracowników spowodowanej aktywnością Omicron i Planu B. Podczas gdy brytyjska gospodarka powinna odbić się po zniesieniu środków Planu B, rosnąca inflacja i trwałe zakłócenia łańcucha dostaw mogą oznaczać, że perspektywy wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii pozostaną pod presją przez większą część 2022 roku. Rząd musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć gospodarkę w tym trudnym okresie”.

Informacje ze świata

Sekretarz Zdrowia potwierdza: Omicron jest w odwrocie

Wariant koronawirusa Omicron jest „w…

Koniec z maskami, certyfikatami COVID w Anglii od przyszłego tygodnia

Praca zdalna w domu, paszporty…

Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z…

Boris Johnson ma ogłosić dziś złagodzenie Planu B w Anglii

Boris Johnson ma ogłosić złagodzenie…

Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy…

Imprezy na Downing Street odbywały się REGULARNIE w czasie pandemii

Personel Downing Street organizował „piątki…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych