Brytyjskie media komentują zaostrzenie przepisów aborcyjnych w Polsce

Media w Wielkiej Brytanii poświęcają uwagę wczorajszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który orzekł, że przerywanie ciąży z powodu wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Sky News pisze: „Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w czwartek, usuwając jedną z nielicznych podstaw prawnych do zakończenia ciąży w tym w większości katolickim kraju. Po wejściu w życie orzeczenia, aborcja będzie dopuszczalna w Polsce tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia zdrowia i życia matki. Sprawy te stanowią tylko około 2% wszystkich aborcji.” Sky News zauważa, że Polska dołączyła do Malty jako jedyny inny kraj UE, który poważnie ograniczył dostęp do aborcji.

Z kolei BBC poświęca uwagę protestom, jakie rozpoczęły się w Warszawie w konsekwencji decyzji Trybunału: „Policja w Polsce użyła gazu pieprzowego wobec osób protestujących w Warszawie przeciwko orzeczeniu sądu, który prawie całkowicie zakazuje aborcji. Protestujący starli się z policją przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Wynika to z czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, że zakończenie życia zdeformowanego płodu jest niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że aborcja jest ważna tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub w celu ochrony życia matki.”

BBC dodaje: „Polskie prawo aborcyjne należało już do najsurowszych w Europie i szacuje się, że około 100 000 kobiet każdego roku stara się o przerwanie ciąży za granicą, aby obejść restrykcyjne ograniczenia. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało w czwartek wieczorem protesty w innych miastach Polski, w tym w Krakowie, Łodzi i Szczecinie. W Warszawie setki ludzi przemaszerowały z budynku sądu pod dom Jarosława Kaczyńskiego, który stoi na czele rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, aby wyładować złość z powodu orzeczenia. Niektórzy trzymali świece lub nosili znaki z napisem „tortury”.

„Obecne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa ograniczają zgromadzenia publiczne w Warszawie do zaledwie 10 osób. Policja powiedziała, że ​​funkcjonariusze używali gazu pieprzowego i siły fizycznej, gdy niektórzy protestujący rzucali kamieniami i próbowali przedrzeć się przez kordon wokół domu. Rzecznik policji powiedział, że zatrzymano 15 osób.”

Guardian pisze, że werdykt spotkał się z natychmiastowym potępieniem ze strony Rady Europy, której komisarz ds. Praw człowieka, Dunja Mijatović, nazwała go „smutnym dniem dla praw kobiet”. Trybunał, którego głównym zadaniem jest zapewnienie zgodności prawa z konstytucją, przeszedł w 2016 roku zmiany rządowe, które skłoniły krytyków do twierdzenia, że ​​jest on sprzymierzony z partią rządzącą. Były liberalny polski premier i krytyk PiS, Donald Tusk, nazwał moment zajęcia się sprawą aborcji „polityczną niegodziwością”. „Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenia pseudosądu w sam środek szalejącej pandemii jest czymś więcej niż cynicznym” – powiedział Tusk, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/igalubczanska/

Informacje ze świata

Dłuższe dni szkolne i krótsze wakacje dla uczniów w Anglii!

Dłuższe dni szkolne, krótsze wakacje…

Poszukiwana osoba, zakażona brazylijskim wariantem COVID-19, odnaleziona!

Szósta osoba w Wielkiej Brytanii,…

Historyczna konferencja Sekretarza Skarbu. Znamy budżet na 2021 rok

Kanclerz Skarbu obiecał zbudować „bardziej…

Walia: Polak aresztowany za spacer „zbyt daleko od domu” [WIDEO]

Mężczyzna polskiej narodowości, mieszkający na…

Program pomocy finansowej furlough zostanie przedłużony do września

Program pomocowy furlough zostanie przedłużony…

Badania: brazylijski szczep Covid-19 może być groźniejszy niż inne warianty

Pierwsza ocena brazylijskiego wariantu COVID-19,…

London
Clear
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych