Brytyjskie media komentują zaostrzenie przepisów aborcyjnych w Polsce

Media w Wielkiej Brytanii poświęcają uwagę wczorajszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który orzekł, że przerywanie ciąży z powodu wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Sky News pisze: „Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w czwartek, usuwając jedną z nielicznych podstaw prawnych do zakończenia ciąży w tym w większości katolickim kraju. Po wejściu w życie orzeczenia, aborcja będzie dopuszczalna w Polsce tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia zdrowia i życia matki. Sprawy te stanowią tylko około 2% wszystkich aborcji.” Sky News zauważa, że Polska dołączyła do Malty jako jedyny inny kraj UE, który poważnie ograniczył dostęp do aborcji.

Z kolei BBC poświęca uwagę protestom, jakie rozpoczęły się w Warszawie w konsekwencji decyzji Trybunału: „Policja w Polsce użyła gazu pieprzowego wobec osób protestujących w Warszawie przeciwko orzeczeniu sądu, który prawie całkowicie zakazuje aborcji. Protestujący starli się z policją przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Wynika to z czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, że zakończenie życia zdeformowanego płodu jest niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że aborcja jest ważna tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub w celu ochrony życia matki.”

BBC dodaje: „Polskie prawo aborcyjne należało już do najsurowszych w Europie i szacuje się, że około 100 000 kobiet każdego roku stara się o przerwanie ciąży za granicą, aby obejść restrykcyjne ograniczenia. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało w czwartek wieczorem protesty w innych miastach Polski, w tym w Krakowie, Łodzi i Szczecinie. W Warszawie setki ludzi przemaszerowały z budynku sądu pod dom Jarosława Kaczyńskiego, który stoi na czele rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, aby wyładować złość z powodu orzeczenia. Niektórzy trzymali świece lub nosili znaki z napisem „tortury”.

„Obecne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa ograniczają zgromadzenia publiczne w Warszawie do zaledwie 10 osób. Policja powiedziała, że ​​funkcjonariusze używali gazu pieprzowego i siły fizycznej, gdy niektórzy protestujący rzucali kamieniami i próbowali przedrzeć się przez kordon wokół domu. Rzecznik policji powiedział, że zatrzymano 15 osób.”

Guardian pisze, że werdykt spotkał się z natychmiastowym potępieniem ze strony Rady Europy, której komisarz ds. Praw człowieka, Dunja Mijatović, nazwała go „smutnym dniem dla praw kobiet”. Trybunał, którego głównym zadaniem jest zapewnienie zgodności prawa z konstytucją, przeszedł w 2016 roku zmiany rządowe, które skłoniły krytyków do twierdzenia, że ​​jest on sprzymierzony z partią rządzącą. Były liberalny polski premier i krytyk PiS, Donald Tusk, nazwał moment zajęcia się sprawą aborcji „polityczną niegodziwością”. „Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenia pseudosądu w sam środek szalejącej pandemii jest czymś więcej niż cynicznym” – powiedział Tusk, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/igalubczanska/

Informacje ze świata

Ponad 16 000 nowych infekcji w UK. Najwięcej od lutego!

Według danych rządowych Wielka Brytania…

W Indiach odkryto wariant „delta plus” koronawirusa!

W Indiach odkryto niepokojący nowy…

Biuro podróży TUI również pozywa rząd Wielkiej Brytanii!

Firma turystyczna TUI dołączyła do…

Polska umieściła Wielką Brytanię na CZERWONEJ liście podróży!

Wszystkie osoby przylatujące do Polski…

Szkocja również opóźnia zniesienie lockdownu!

Obecne ograniczenia COVID-19 w Szkocji…

Rząd pracuje nad podróżami bez kwarantanny dla podwójnie zaszczepionych

Podróżowanie bez kwarantanny do krajów…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych