Co się wydarzy w kolejnych dniach po śmierci Królowej?

Wielka Brytania ma rozpocząć dziesięciodniową oficjalną żałobę po stracie królowej Elżbiety II, która zmarła w wieku 96 lat. Wraz z rozpoczęciem przygotowań do pogrzebu, natychmiast rozpoczyna się proces akcesyjny nowej głowy państwa. 73-letni książę Karol jest teraz faktycznie królem, chociaż protokół nakazuje, aby został ogłoszony nowym monarchą dzień po śmierci królowej. Odbędzie się to na posiedzeniu Rady Akcesyjnej, która zwykle zbiera się w Pałacu św. Jakuba w Londynie. Kryptonim wstąpienia króla Karola na tron ​​to Operacja Wiosenny Przypływ.

Ponieważ Jej Wysokość zmarła w Szkocji w Balmoral, a nie w Londynie czy Windsor, plan znany jako Operacja Jednorożec wchodzi w życie. Protokół jest częścią wieloletnich planów o kryptonimie Operacja London Bridge, które po raz pierwszy wykluły się w latach 60. XX wieku, ale nigdy nie zostały oficjalnie upublicznione. Parlament szkocki zostanie zawieszony, a ciało Jej Królewskiej Mości zostanie przewiezione do Edynburga pociągiem królewskim, aby spoczęło w Pałacu Holyroodhouse, zanim jej trumna zostanie przeniesiona przez Królewską Milę do Katedry.

Następnie ponownie trafi do pociągu królewskiego i zostanie przewieziona z powrotem do Pałacu Buckingham w Londynie. Inny plan awaryjny, o kryptonimie Operation Overstudy, zostanie uruchomiony, jeśli podróż odbędzie się drogą powietrzną, najprawdopodobniej lecąc samolotem Lotu Królowej do RAF Brize Norton lub RAF Northholt. Niezależnie od tego, czy trumna jest przewożona samolotem, czy koleją, po przybyciu do Londynu spotka się z nią komitet powitalny premiera i członków jej gabinetu. Gdy ciało Jej Królewskiej Mości wróci do Pałacu Buckingham, będzie jeszcze osiem kolejnych dni oficjalnej żałoby, która zakończy się pogrzebem w Opactwie Westminsterskim.

Niezwykły poziom działań będzie teraz wymagany przez wszystkie ramiona państwa brytyjskiego, w tym rozległą operację bezpieczeństwa, aby poradzić sobie z bezprecedensowymi tłumami i chaosem podróżniczym, w których, słowami jednej oficjalnej notatki, Londyn może nawet zostać uznany za „pełny”. Plany operacji London Bridge ujawniły się szczegółowo w 2019 roku. Opowiadają, jak pierwszą osobą poza Balmoral i Pałacem Buckingham, którą poinformowano o śmierci królowej, był premier w rozmowie telefonicznej. Od czasu sporządzenia planu w latach 60. krążyły pogłoski, że do opisania śmierci Jej Królewskiej Mości zostanie użyty kod „London Bridge upadł”, ale nie potwierdzono, że tak właśnie stało się dzisiaj.

Zanim opinia publiczna została poinformowana za pomocą „oficjalnego powiadomienia”, które zostało wysłane do głównych brytyjskich nadawców, odbyła się „kaskada połączeń” do członków gabinetu, Tajnej Rady i wysokich rangą osobistości w Siłach Zbrojnych. Zgodnie z planami Operacji London Bridge zostanie im odczytany scenariusz, w którym napisano: „Właśnie zostaliśmy poinformowani o śmierci Jej Królewskiej Mości. Wymagana jest dyskrecja”. Kiedy wcześniej poinformowano opinię publiczną, miał zostać wysłany e-mail do ministrów i urzędników państwowych o treści: „Drodzy koledzy, ze smutkiem piszę, aby poinformować was o śmierci Jej Królewskiej Mości.

Wszystkie flagi na Whitehall i na budynkach państwowych zostały lub zostaną opuszczone do połowy masztu dzisiaj. Parlament ma również zostać odwołany w zdecentralizowanych ciałach ustawodawczych w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Oficjalna strona rodziny królewskiej stała się czarna, z krótkim ogłoszeniem potwierdzającym śmierć królowej. Strony rządowe również uległy zmianie i wyświetlają specjalnie zaprojektowane banery. Oficjalne konta na Twitterze, Facebooku i Instagramie również staną się czarne, a wszystkie tweety inne niż już uzgodnione zostaną wstrzymane – ale do czasu przemówienia premiera będzie cisza.

Premier przemówi do narodu z Downing Street i odda hołd Jej Królewskiej Mości. Teraz jest gotowa zobaczyć się z nowym królem, księciem Karolem, który sam zwróci się do narodu w oświadczeniu telewizyjnym. Premier i najwyżsi rangą ministrowie gabinetu wezmą później udział w nabożeństwie Pamięci w Katedrze św. Pawła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *