Czy będziemy mieć Bank Holiday w związku ze śmiercią Królowej?

Dzień po śmierci Elżbiety II mieszkańcy w całym kraju godzą się z odejściem nadłużej panującego monarchy. Kwiaty są pozostawiane przed Pałacem Buckingham, Zamkiem Windsor i bramami Balmoral przez tych, którzy odważyli się wyjść na deszcz, by oddać hołd. W miarę jak kraj przystosowuje się do śmierci królowej, opinia publiczna będzie miała szansę złożyć hołd najdłużej urzędującej głowie państwa. Rząd wkrótce zdecyduje o okresie żałoby narodowej i wiele wydarzeń zostanie odwołanych z szacunku dla zmarłego monarchy. Zapowiedziane zostanie również święto państwowe – Narodowy Dzień Żałoby.

Pojawiło się już wiele pytań dotyczących tego, co stanie się z krajem po śmierci królowej – z podsumowaniem poniżej.

Czy jest już nowy monarcha?

Tak. Książę Walii jest królem. Został władcą natychmiast po śmierci matki.

Czy Camilla jest teraz królową?

Tak, jako żona króla. Królowa publicznie poparła ją, by używała tego tytułu, a Camilla jest teraz określana „Jej Wysokość Królowa”. Jest królową-małżonką, jak królowa matka, a nie królową królową, jak Elżbieta II.

Czy królowa będzie leżała w miejscu dostępnym dla mieszkańców UK?

Oczekuje się, że przez kilka dni będzie leżała w miejscu dostępnym dla mieszkańców. Członkowie społeczeństwa będą mogli powoli przechodzić obok zamkniętej trumny, aby złożyć wyrazy szacunku.

A co z pogrzebem królowej?

Dla zaproszonych gości odbędzie się pogrzeb państwowy w Opactwie Westminsterskim, a następnie nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Oba będą transmitowane w telewizji.

Czy wszyscy dostaną dzień wolny?

Rząd decyduje o okresie żałoby narodowej, który ma trwać do dnia po pogrzebie królowej. Oczekuje się również, że dzień pogrzebu królowej stanie się świętem państwowym – narodowym dniem żałoby – na znak szacunku. Jednak decyzja o zamknięciu działalności w tym dniu może należeć do poszczególnych firm. W całym kraju zapanuje dwuminutowa cisza.

Jak złożyć wyrazy szacunku w dniu pogrzebu?

Plany obejmują procesję wojskową przez Londyn, podczas której trumna królowej zostanie przewieziona do i z Opactwa Westminsterskiego, podczas gdy w Windsor trumna ma zostać przewieziona przez miasto do kaplicy. Na trasie będą gromadzić się tłumy, ale sfinalizowane ustalenia uwzględnią obecny poziom koronawirusa. Królowa zostanie pochowana prywatnie w kaplicy pamięci króla Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego, stanowiącej aneks głównego kościoła.

Jak jeszcze mogę złożyć wyrazy szacunku?

Księgi kondolencyjne można otwierać w rezydencjach królewskich, ratuszach w całym kraju oraz w ambasadach brytyjskich na całym świecie. Ale po śmierci Filipa w kwietniu 2021 r. zamiast tego powstała internetowa księga kondolencyjna, aby uniknąć rozprzestrzeniania się Covid-19. Pałac Buckingham ogłosi szczegóły w odpowiednim czasie, a lokalne rady również ogłoszą swoje plany.

Czy mogę zostawić kwiaty i kartki?

Miliony bukietów, kartek i wiadomości pozostawiono w hołdzie w Pałacu Kensington po śmierci Diany, księżnej Walii w 1997 roku, a kwiaty pozostawiono również Filipowi w 2021 roku. Pałac Buckingham może wydawać wskazówki dotyczące hołdów kwiatowych i kart, ale oczekuje się, że opinia publiczna zacznie je zostawiać w domu królowej w Londynie i w Windsor. Członkowie rodziny królewskiej zwykle poświęcają czas na osobiste obejrzenie kwiatów.

Co się stanie z kwiatami i wiadomościami?

Po śmierci Philipa nowe kwiatowe hołdy z Pałacu Buckingham były co wieczór przenoszone do Marlborough House – siedziby Sekretariatu Wspólnoty Narodów – w centrum Londynu. Po śmierci Diany kwiaty i prezenty zostały ostatecznie przekazane chorym, starszym i dzieciom. Hołdy, w tym pluszowe misie, a nawet butelki szampana, trafiały do ​​domów mieszkalnych i szpitali, podczas gdy inne zabawki wysyłano do bibliotek zabawek. Karty i wiadomości były zbierane i przechowywane dla rodziny Diany, podczas gdy kwiaty, które nie były już świeże, kompostowano i używano do uprawy nowych roślin i kwiatów w Kensington Gardens.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *