Emerytom po opłaceniu rachunków zostanie na życie 11 funtów

Według analizy Sky News, ludziom uzależnionym od emerytury państwowej może pozostać mniej niż 11 funtów dziennie na życie od kwietnia przyszłego roku z powodu gwałtownie rosnących kosztów energii. Czołowa organizacja charytatywna pracująca z osobami starszymi powiedziała, że ​​jest „poważnie zaniepokojona” i wezwała rząd do pilnego wkroczenia. Według analizy Sky News pełna emerytura państwowa prawdopodobnie wzrośnie do 10 600 funtów od kwietnia przyszłego roku, jeśli inflacja utrzyma się na poziomie 10,1% we wrześniu, gdy stawki zostaną ustalone na lata 2023-24.

Jednak grupa konsultingowa Cornwall Insight przewiduje, że w kwietniu typowy rachunek za energię wzrośnie do 6 616 funtów. Oznaczałoby to, że koszty gazu i elektryczności stanowiłyby 62% emerytury państwowej, pozostawiając osobom starszym zaledwie 10,92 funtów dziennie na żywność, transport i inne podstawowe koszty utrzymania. Independent Age, który zapewnia porady i wsparcie osobom starszym, powiedział: „Codziennie widzimy coraz więcej telefonów na naszą infolinię od ludzi, którzy są po prostu zdesperowani, którzy naprawdę nie mają pojęcia, jak zamierzają zapłacić swoje rachunki jesienią i zimą.”

„Rozmawiają z nami o takich rzeczach, jak wyłączanie lodówki na noc w celu oszczędzania energii elektrycznej. Poważnie się martwimy. To będzie katastrofalne dla wielu ludzi”. Pełna „nowa” emerytura państwowa jest wypłacana osobom, które osiągnęły wiek emerytalny od kwietnia 2016 r. Osoby, które osiągnęły wcześniej wiek emerytalny, otrzymują podstawową emeryturę państwową, która jest uzupełniana na podstawie dożywotnich składek na ubezpieczenie społeczne. Pod potrójnym zamkiem zarówno podstawowe, jak i pełne emerytury państwowe rosną o najwyższą stopę inflacji, wzrost płac lub 2,5%. Kwota na lata 2023-24 zostanie ustalona według stopy inflacji w przyszłym miesiącu.

Oczekuje się jednak, że w zimie inflacja będzie nadal rosła, osiągając wiosną 18,6%, według firmy świadczącej usługi finansowe Citigroup, znacznie przewyższając podwyżkę emerytur. Ceny energii będą rosły jeszcze szybciej. Nowa analiza przeprowadzona przez University of York dla Sky News pokazuje, że emeryci i większe rodziny ucierpią najbardziej z powodu wzrostu kosztów energii, a 90% do stycznia będzie w ubóstwie energetycznym. Tony O’Brien pracował w biurze przez 40 lat i w dobrych czasach udało mu się odłożyć trochę oszczędności. Ale nawet to nie wystarczy, by dać mu emeryturę, na którą liczył. „To znaczy, mógłbym dostać drugą pracę, ale to może mnie zabić” – powiedział.

„Mam problemy zdrowotne, cukrzycę i różne kontuzje kręgosłupa i kolan przez lata, więc nie byłoby mi łatwo znaleźć inną pracę. Byłoby to możliwe, ale prawdopodobnie skróciłoby moją egzystencję”. 4,5 miliona ludzi, którzy są na tyle szczęśliwi, że przeszli na emeryturę, korzystając z emerytur w sektorze prywatnym, prawdopodobnie odnotują spadek dochodów, a potencjalny spadek wyniesie 25 000 funtów w ciągu ich życia z powodu gwałtownie rosnących kosztów życia. Grupa emerytalna XPS ostrzega, że ​​roczne podwyżki inflacji w programach emerytalnych o zdefiniowanym świadczeniu, które są powszechne w sektorze prywatnym, są zazwyczaj ograniczone do 5%, czyli jednej trzeciej oczekiwanej stopy inflacji.

Oznaczałoby to, że przeciętny 66-letni emeryt pobierający emeryturę z sektora prywatnego może stracić 1200 funtów rocznie, powiedział XPS. Pracownicy sektora publicznego pozostają nienaruszeni, ponieważ ich programy nie mają limitów wzrostu inflacji. Pisząc w niedzielę w „The Mail”, Boris Johnson powiedział, że koszty ogrzewania już są „przerażające”, a przyszłe podwyżki rachunków będą „powodować łzy”. Został skrytykowany za brak nakreślenia dalszego wsparcia, ale powiedział, że jego następca zapewni znaczące środki. Faworytka w wyścigu o zostanie następnym premierem, Liz Truss, podobno rozważa obniżenie podatku VAT o 5% i umożliwienie ludziom zarabiania więcej przed zapłaceniem podatku dochodowego.

Ale ani ona, ani Rishi Sunak nie podali żadnych publicznych szczegółów, w jaki sposób pomogą ludziom poradzić sobie z narastającym kryzysem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *