Historyczna konferencja Sekretarza Skarbu. Znamy budżet na 2021 rok

Kanclerz Skarbu obiecał zbudować „bardziej sprawiedliwy” kraj ku pamięci tych, którzy zginęli podczas pandemii koronawirusa. W czasie bezprecedensowej konferencji prasowej na Downing Street, która odbyła się po ogłoszeniu budżetu na 2021 r., Rishi Sunak zauważył ofiary i powiedział, że wsparcie finansowe będzie kontynuowane jeszcze długo po zniesieniu ograniczeń dotyczących COVID-19. Powiedział: „Dla rodziny i przyjaciół tych, którzy odeszli – wasza strata – odczuwana najbardziej dotkliwie w najcichszych chwilach – musi być przytłaczająca. Ale obiecuję wam, że sprostamy tej chwili z pasją i energią, których ona wymaga, i zbudujemy ku ich pamięci bardziej sprawiedliwy kraj. Nasz powrót do zdrowia zaczyna się dzisiaj”.

Dodał: „Zajmie nam dużo czasu, aby w pełni wyleczyć się ze szkód, jakie koronawirus wyrządził naszej gospodarce”. Kanclerz wcześniej ujawnił dalsze 65 miliardów funtów wsparcia dla pracowników i firm w czasie pandemii koronawirusa w ramach trzyczęściowego planu „ochrony miejsc pracy i źródeł utrzymania Brytyjczyków”. Ostrzegł jednak, że konieczne będą „działania naprawcze”, aby poradzić sobie z rosnącym długiem Wielkiej Brytanii, a rząd zobowiązał się do wydania 407 miliardów funtów na wsparcie podczas kryzysu COVID i pożyczek na poziomach ostatnio obserwowanych w latach czterdziestych XX wieku.

Budżet obejmuje zamrożenie progów podatku dochodowego i podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych, aby spłacić rosnące zadłużenie Wielkiej Brytanii. Do najważniejszych komunikatów kanclerza należały:

• Przedłużenie programu furlough do końca września i większe wsparcie dla samozatrudnionych
• Zwiększenie środków Universal Credit o 20 GBP tygodniowo będzie kontynuowane przez kolejne sześć miesięcy
• Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wzrośnie do 25% w 2023 r., ale z ochroną dla mniejszych firm
• Zamrożenie ulgi w podatku dochodowym od przyszłego roku do 2026 r., z zamrożeniem wyższego progu stawki w tym samym okresie
• Nowy system „superodliczeń”, który umożliwia firmom obniżenie podatku o 130% kosztu nowych inwestycji
• Przewiduje się, że gospodarka Wielkiej Brytanii wzrośnie o 4% w tym roku i o 7,3% w 2022 r., ale ogólnie ma być o 3% mniejsza niż w wyniku kryzysu COVID, według Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej (OBR ).

Kanclerz Sunak powiedział, że kryzys COVID spowodował „poważne” szkody w gospodarce Wielkiej Brytanii i przyznał, że „temu krajowi – i całemu światu – dużo czasu zajmie wyjście z tej nadzwyczajnej sytuacji gospodarczej”. Ale obiecał: „Wyzdrowiejemy”. „Powiedziałem, że zrobię wszystko, co trzeba; zrobiłem i zrobię” – stwierdził kanclerz, powtarzając swoją obietnicę wspierania pracowników i przedsiębiorstw w czasie pandemii. Dodał że rząd pożyczył w tym roku rekordową sumę 355 miliardów funtów, co, jak powiedział, jest „najwyższym poziomem zadłużenia od czasów drugiej wojny światowej” i prognozuje się, że w przyszłym roku wyniesie 234 miliardy funtów.

Zadłużenie bazowe ma wzrosnąć z 88,8% produktu krajowego brutto w tym roku do szczytowego poziomu 97,1% w latach 2023-24, zanim zacznie nieznacznie spadać. Pan Sunak powiedział podczas spotkania z Borisem Johnsonem, że będzie „szczery” wobec opinii publicznej na temat problemów, z jakimi boryka się kraj, wychodząc z pandemii. „Pełne wyleczenie ze szkód, jakie koronawirus wyrządził naszej gospodarce, zajmie nam dużo czasu” – powiedział.

Zapytany przez redaktora ekonomicznego Sky News, Eda Conwaya, czy martwi się, że będzie kanclerzem z największym obciążeniem podatkowym od lat 60., Sunak odpowiedział: „Nie mieliśmy takiej pandemii od ponad 100 lat, więc myślę, że należy pamiętać dlaczego prowadzimy tę rozmowę, to jest problem, z którym się borykamy. Nic dziwnego, że kiedy przeżyłeś taki szok, a potem otrzymałeś odpowiedź podobną do tej, którą zrobiliśmy, nie sądzę, aby którykolwiek z tych innych kanclerzy prawdopodobnie kiedykolwiek musiał udzielać tak dużego wsparcia fiskalnego dla kraju, tak jak ja musiałem.”

Kanclerz bronił braku podwyżek płac dla pracowników sektora publicznego, mówiąc, że utrata miejsc pracy i spadające płace w sektorze prywatnym, a także „bardzo oczywiście trudna sytuacja fiskalna, z którą mamy do czynienia”, oznaczały, że „rozsądne jest przyjęcie bardziej ukierunkowanego podejście do płac w sektorze publicznym w tym roku”.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/number10gov

Informacje ze świata

Boris Johnson: lockdowny, a nie szczepionki, zmniejszyły liczbę infekcji

Boris Johnson zszokował brytyjską opinię…

W końcu! Sklepy, fryzjerzy, puby i siłownie otwarte od dziś!

Firmy nareszcie mogą ponownie powitać…

Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Edynburga - Filip -…

Rząd umożliwi zagraniczne wyjazdy dzięki systemowi sygnalizacji świetlnej?

Grant Shapps twierdzi, że rząd…

Minister ds. Szczepionek: paszporty COVID to właściwe rozwiązanie

Rozwiązanie polegające na używaniu krajowych…

Czym są krajowe paszporty szczepień i co o nich wiemy?

Paszporty COVID „prawdopodobnie staną się…

London
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych