Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z funkcji premiera Wielkiej Brytanii podczas nadzwyczajnego wystąpienia w Izbie Gmin. Premier próbował podjąć walkę, gdy dwóch jego własnych posłów publicznie przyłączyło się do wezwania do rezygnacji. Po miesiącach zarzutów dotyczących zgromadzeń oraz imprez na Downing Street podczas blokady, narastają spekulacje, że wotum nieufności może być nieuchronne. Kancelaria wstrzymuje oddech, czekając na wyniki śledztwa prowadzonego przez starszą urzędnik państwową, Sue Grey i czy wkaże ona palcem na samego pana Johnsona jako winnego.

Premier przyznał, że uczestniczył w wydarzeniu „przynieś swój własny alkohol” w ogrodzie Downing Street w maju 2020 r., ale nalegał, aby „nikt nie mówił mi, że to, co robimy, jest niezgodne z zasadami”. Podczas dzikiego wystąpienia w Izbie Gmin były minister rządu Torysów, David Davis, wstał, by powiedzieć panu Johnsonowi: „Siedziałeś tam zbyt długo, mimo całego dobra, które zrobiłeś. Na Boga, odejdź”. Poseł Bury South, Christian Wakeford, wybrany torysem w 2019 r., uciekł do Partii Pracy, co jest mocnym ciosem dla premiera, zanim stanął w Izbie Gmin. Nosząc znak flagi Unii, fizycznie przeszedł przez parkiet na początku sesji Izby Gmin, zajmując miejsce za sir Keirem Starmerem.

Johnson twierdził, że konserwatyści „znowu wygrają w Bury South… pod rządami tego premiera” po dezercji swojego posłą. Zapytany przez posłankę Liberalnych Demokratów Wendy Chamberlain, czy zrezygnuje, premier odpowiedział po prostu „nie”, dodając: „Ale co mogę jej powiedzieć, jak powiedziałem Izbie w zeszłym tygodniu, szczerze przepraszam za wszelkie popełnione błędne osądy”. Podczas hałaśliwej sesji Izby Gmin, na której mówcy walczyli o to, by ich wysłuchać, sir Keir powiedział: „W zeszłym tygodniu powiedział, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest na imprezie, i zdziwił się, że nikt mu nie wierzył.

„Więc w tym tygodniu ma inną obronę – nikt go nie ostrzegł, że to niezgodne z zasadami”. Dodał: „Dlaczego u licha myśli, że jego nowa obrona zadziała?” Premier powtórzył linię Downing Street, że posłowie powinni poczekać na zakończenie śledztwa, zanim wyciągną jakiekolwiek wnioski, ale są oznaki, że niepokoje w partii torysów nasilają się. Podczas gdy frontbench pana Johnsona pozostał lojalny publicznie, istnieją doniesienia o manewrach i pozbawieniu praw wyborczych za kulisami. Mówi się, że potencjalni kandydaci na przywództwo torysów, tacy jak Rishi Sunak i Liz Truss, pozycjonują się przed potencjalną rywalizacją, jeśli zostanie osiągnięty próg wotum nieufności.

Nie jest jasne, ilu konserwatywnych posłów złożyło listy wotum nieufności do Komitetu z 1922 r., ale niektóre raporty sugerują, że dziesiątki już to zrobiły lub są na krawędzi. Kilku torysowskich posłów wybranych w 2019 r. pod hasłem „Get Brexit Done” pana Johnsona podobno zwróciło się przeciwko niemu i omawiało plan usunięcia go wczoraj wieczorem. Posunięcie to zostało nazwane „spiskiem wieprzowiny” z powodu rzekomego zaangażowania posłanki Meltona Mowbray, Alicii Kearns. Wcześniej dzisiaj minister sił zbrojnych James Heappey – który wcześniej był doradcą parlamentarnym pana Johnsona – przyznał, że w jego własnej łasce jest publiczny gniew. Powiedział Times Radio: „Wybieram wiarę w to, co powiedział premier. Ale wiem, że dla wielu moich wyborców to nie wystarczy”.

Pan Heappey twierdził, że możliwe jest, że premier nie był świadomy charakteru zgromadzenia, zanim wziął udział i wezwał kolegów, aby zachowali „zimną krew”. Premier uniknął pytań o to, czy zrezygnuje, jeśli okaże się, że podczas wczorajszego wywiadu telewizyjnego zmylił parlament w sprawie imprez. Wyglądał na wyraźnie wstrząśniętego, powtarzając przeprosiny królowej za wydarzenie, które miało miejsce na Downing Street w przeddzień pogrzebu księcia Filipa. Sir Keir naciskał na pana Johnsona na te przeprosiny podczas PMQ, mówiąc: „Premier został zmuszony do wręczenia przeprosin Jej Królewskiej Mości. Czy nie wstydzi się, że nie złożył jednocześnie rezygnacji?

Źródło zdjęcia głównego: Sky News

Informacje ze świata

Boris Johnson skonfrontował się z przywódcą Chin w sprawie Rosji

Downing Street poinformowało, że Boris…

Prawie MILION nowych zakażeń COVID w tym tygodniu

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej…

Transport for London oferuje darmowe przejazdy ukraińskim uchodźcom

Transport for London ( TfL…

Kanclerz Skarbu ostro krytykowany za swój plan podatkowy

Rishi Sunak bronił dziś swojego…

17-miesięczna dziewczynka zagryziona przez nowo kupionego pitbulla

17-miesięczna dziewczynka, która zmarła po…

COVID-19 odradza się w Wielkiej Brytanii? 94 524 infekcji w jeden dzień!

We wtorek zgłoszono kolejne 94…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych