Klimatyczni aktywiści rzucili ciastem w figury woskowe pary królewskiej

Protestujący Just Stop Oil rzucili czekoladowe ciasto na figurę woskową Króla Karola w Madame Tussauds. Dwóch zwolenników wypuściło słodki „poczęstunek” w całej londyńskiej fabryce wosków. Zaledwie dzień po tym, jak protestujący w Niemczech pokryli sosem ukryty za szybą obraz Moneta za 96 milionów funtów. Materiał wideo pokazuje protestujących w białych koszulkach, jak rzucają ciastem w twarz figur woskowych. Mówi się, że aktywiści kupili bilety do atrakcji turystycznej przed zniszczeniem figur króla i księżnej Walii.

Eilidh McFadden, lat 20, z Glasgow i Tom Johnson, lat 29, malarz/dekorator z Sunderland, zostali zidentyfikowani jako członkowie Just Stop Oil i powiedzieli: „Nauka jest jasna. Żądanie jest proste: po prostu zatrzymajcie nową ropę i gaz. To bułka z masłem”. McFadden należy do grupy 20 aktywistów, którzy w maju zablokowali wejście do terminalu naftowego Nustar Clydebank w pobliżu Glasgow. Ostatecznie zostali usunięci siłą przez policję. Nie jest jasne, czy figury woskowe – których budowa kosztowała około 200 tysięcy funtów – zostały uszkodzone przez protestujących. Policja poinformowała, że ​​cztery osoby zostały aresztowane za szkody kryminalne.

Jest to ostatnia z serii akcji podejmowanych przez protestujących w całym kraju, ponieważ w zeszłym tygodniu dwóch protestujących zablokowało Most Królowej Elżbiety II w Dartford. Marcus Carambola, lat 33 i Morgan Trowland, lat 39, wspięli się na ogromny most i po zwinięciu dużego pomarańczowego sztandaru wspięli się na hamaki zawieszone około 85 metrów nad mostem. Kilka tygodni temu aktywiści Just Stop Oil (JSO) oblali zupą bezcenny obraz Vincenta Van Gogha w Galerii Narodowej. Aktywiści weszli do galerii w centrum Londynu 14. października i obrzucili obraz – kultowe „Słoneczniki” holenderskiego artysty – a następnie przykleili się do ściany podczas protestu ekologicznego.

Po rzuceniu zupy w obraz jeden z protestujących zapytał zebrany tłum: „Co jest warte więcej, sztuka czy życie? Czy jest wart więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość?” Odbyło się również wiele innych demonstracji przeprowadzanych przez grupy aktywistów w całej Europie. Wczoraj protestujący JSO zablokowali słynne przejście Abbey Road w tej samej pozie co The Beatles, blokując ruch uliczny w Londynie w swoim najnowszym pokazie klimatycznym. Członkowie weszli też dzisiaj na przejście dla pieszych w północno-zachodnim Londynie o godzinie 13:00, nadal siejąc chaos na drogach stolicy.

Wideo pokazuje czterech protestujących wchodzących na przejście dla pieszych i wykonujących pozę rozsławioną przez The Beatles na okładce ich albumu Abbey Road. Just Stop Oil to szereg grup, które zobowiązały się do wywierania nacisku na rząd, aby zniósł nowe licencje i cofnął zgodę na poszukiwanie, produkcję i rozwój paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *