Król Karol III wygłosił pierwsze przemówienie do narodu [WIDEO]

Podczas swojego pierwszego telewizyjnego przemówienia do narodu król Karol obiecał służyć narodowi Wielkiej Brytanii z „lojalnością, szacunkiem i miłością”. Składając słowa pociechy po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, król złożył hołd jej „miłości, przywiązania, przewodnictwa, zrozumienia i przykładu”. „Królowa Elżbieta miała dobrze przeżyte życie; dotrzymała obietnicy przeznaczenia i najgłębiej opłakuje ją po swoim odejściu. Tę obietnicę służby na całe życie odnawiam wam dzisiaj” – dodał.

„Przez całe życie Jej Wysokość Królowa – moja ukochana matka – była inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny, i jesteśmy jej winni największy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki”. Jego Wysokość zadedykował również część swojego przemówienia innym starszym członkom rodziny królewskiej, w tym swojej żonie i dzieciom. O Camilli, obecnie Królowej Małżonce, powiedział: „Wiem, że wniesie do wymogów swojej nowej roli niezłomne oddanie się obowiązkom, na których tak bardzo polegam”. Mówiąc o swoim najstarszym synu, księciu Williamie, który jest teraz księciem Kornwalii, księciem Walii i następcą tronu, król powiedział, że będzie „nadal inspirować” wraz ze swoją żoną Katarzyną.

Wyraził także swoją miłość do księcia i księżnej Sussex, Harry’ego i Meghan, „ponieważ kontynuują budowanie swojego życia za granicą”. W katedrze św. Pawła odbywa się nabożeństwo żałobne w intencji królowej, a do polityków, w tym premiera, przyłącza się 2000 członków społeczeństwa. Mimo żalu monarcha już zaczął pełnić królewskie obowiązki, w piątek odbył pierwszą audiencję u premier Liz Truss w Pałacu Buckingham. Wrócił do Londynu ze swoją żoną Camillą, królową małżonką, po spędzeniu czwartku w Balmoral, aby być z królową przed jej śmiercią.

Ubrany w czarny garnitur i krawat, pogrążony w żałobie król opuścił królewską rezydencję na tylnym siedzeniu samochodu, z żoną na przednim siedzeniu pasażera, gdy jechali na lotnisko w Aberdeen. Po przybyciu do Pałacu Buckingham Jego Wysokość spotkał życzliwych mieszkańców czekających na zewnątrz. Król uścisnął dłonie dziesiątkom ludzi, a także został przytulony i pocałowany przed przejściem przez bramę Pałacu Buckingham z żoną u boku. Monarcha ma zostać ogłoszony w Radzie Akcesyjnej w sobotę o godz. 10.00 w komnatach reprezentacyjnych Pałacu Św. Jakuba, powiedział Pałac Buckingham.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *