Królowa pierwszy raz złamie tradycję po wyborze nowego premiera

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy za swoich długich rządów przyjmie nowego premiera w swojej posiadłości Balmoral w Szkocji. Jej Wysokość spotka się z Liz Truss lub Rishi Sunakiem 6. września, dzień po tym, jak jedno z nich zostanie ogłoszone zwycięzcą wyścigu o 10 Downing Street. Zwykle mianowała premierów z Pałacu Buckingham lub Zamku Windsor. 96-letniej monarchini doradzono jednak pozostanie w jej rezydencji Balmoral w Aberdeenshire, gdzie spędza letnie wakacje. Ktokolwiek wygra, zostanie 15. brytyjskim premierem mianowanym przez królową, która pierwszy raz potwierdziła urząd Sir Winstona Churchilla w 1951 roku.

Stamtąd 6. września ustanowi Rishiego Sunaka lub Liz Truss nowym premierem Wielkiej Brytanii, przełamując lata królewskiego precedensu. W środę rzecznik Pałacu Buckingham powiedział: „Królowa przyjmie premiera Borisa Johnsona we wtorek 6. września w Balmoral, a następnie odbędzie się audiencja u nowego premiera”. Gdyby królowa doświadczyła epizodycznego problemu z mobilnością w przyszłym tygodniu, a plan zakładał podróż do Londynu lub Windsoru, doprowadziłoby to do alternatywnych ustaleń, które trzeba było poczynić w ostatniej chwili.

Od zeszłej jesieni królowa cierpi na problemy z poruszaniem się i obecnie regularnie używa laski. W tym roku została zmuszona do skrócenia kilku oficjalnych wizyt, a dotknęłą ją szczególnie ta związana z obchodami Platynowego Jubileuszu, pojawiając się tylko na krótko na balkonie pałacu. W czerwcu po raz pierwszy od czasu koronacji opuściła Royal Ascot, a książę Kentu zajął jej miejsce w prowadzeniu królewskiej procesji powozów. W lutym zaraziła się COVID-19, a później media poinformowały o tym, jak czuła się „bardzo zmęczona i wyczerpana”. Zwycięzca konkursu przywództwa torysów, który ma zastąpić Borisa Johnsona, zostanie ogłoszony w poniedziałek 5. września. Jego następca uda się do Balmoral, aby następnego dnia zostać oficjalnie mianowany przez królową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *