Które sklepy i instytucje będą otwarte w dzień pogrzebu królowej?

Pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w centrum Londynu w poniedziałek 19. września, który został wyznaczony na dzień wolny od pracy. Rząd powiedział, że w okresie żałoby narodowej „nie ma obowiązku zawieszenia działalności”. Dodał, że niektóre firmy „mogą rozważyć zamknięcie lub przełożenie wydarzeń, zwłaszcza w dniu pogrzebu państwowego”, ale dodał, że będzie to „w gestii poszczególnych firm”. Przyjrzyjmy się więc niektórym dużym firmom w Wielkiej Brytanii i dowiedzmy się, jakie są ich plany.

Supermarkety i domy towarowe

John Lewis Partnership zamknie swoje domy towarowe i sklepy Waitrose w dniu pogrzebu. Dyrektor operacyjny Andrew Murphy powiedział, że decyzja została podjęta „jako wyraz szacunku i ponieważ uważamy, że jest to słuszne postępowanie dla naszych partnerów i klientów”. Wyjątkiem może być „bardzo ograniczona liczba” sklepów Waitrose na trasie konduktu pogrzebowego, które obsługują publiczność, która będzie ustawiać się w kolejce przez wiele godzin, ale nawet te sklepy zostaną zamknięte z powodu samego pogrzebu. Rzecznik Sainsbury’s powiedział, że sklepy Sainsbury’s i Argos zostaną zamknięte „na cześć Jej Królewskiej Mości, aby nasi koledzy mogli złożyć wyrazy szacunku”.

Zamknięcia obejmują artykuły spożywcze online i szybką dostawę Argos. Sklepy ogólnospożywcze i stacje benzynowe będą otwarte od 17:00 do 22:00, podczas gdy wybrane sklepy w centrum Londynu będą otwarte, aby obsługiwać osoby uczestniczące w pogrzebie osobiście. Sklepy Aldi zostaną zamknięte na ten dzień. Poproszono również o ogłoszenie swoich planów sieci Morrisons, Tesco, M&S, Lidl, Islandię i Asdę, ale póki co nie padła żadna decyzja.

Centra handlowe

Centrum handlowe Overgate w Dundee powiedziało, że będzie otwarte jak zwykle, ale poszczególni detaliści w centrum handlowym będą wybierać, czy otworzą lub zamkną swoje sklepy. Rzecznik Landsec powiedział, że jego centra handlowe będą przestrzegać godzin otwarcia w święta państwowe, ale dodał: „Niektórzy z naszych partnerów mogą być nieczynni lub działać w innych godzinach niż zwykle, dlatego prosimy gości o dokładne sprawdzenie bezpośrednio przed podróżą”.

Powierzchnie handlowe Landsec obejmują Trinity Leeds, Bluewater w Kent, White Rose Center w Leeds, Gunwharf Quays w Portsmouth, St David’s Dewi Sant w Cardiff, Junction 32 w Yorkshire, Braintree Village w Essex, Buchanan Galleries w Glasgow, Lewisham Shopping Centre, West 12 Centrum handlowe w Shepherd’s Bush i inne. Westfield London i Westfield Stratford prawdopodobnie pozostaną otwarte, chociaż rzecznik powiedział, że wiele sklepów w nich zostanie zamkniętych na ten dzień. Manchester’s Trafford Center powiedział, że jego plany nie zostały sfinalizowane, ale wszelkie aktualizacje zostaną opublikowane na jego stronie internetowej.

Centra handlowe Hammersona zostaną otwarte w najbliższy poniedziałek i oczekuje się, że wiele z nich pokaże pogrzeb na ekranach, powiedział rzecznik. Centra handlowe Hammersona obejmują Bullring i Grand Central w Birmingham, londyński Brent Cross, Highcross w Leicester, Bristol’s Cabot Circus oraz Croydon’s Centrale & Whitgift. Sky News poprosił również o podanie swoich planów St James Quarter w Edynburgu w Wielkiej Brytanii (właścicieli centrów handlowych, w tym Meadowhall), Eldon Square w Newcastle, Braehead w Szkocji, Victoria Square w Belfaście, Metrocentre w Gateshead. Ale póki co nie otrzymano odpowiedzi.

Rzecznik Primark powiedział, że wszystkie sklepy, magazyny i centrala w Wielkiej Brytanii będą zamknięte 19. września, „aby dać naszym kolegom możliwość złożenia hołdu i obejrzenia pogrzebu Jej Królewskiej Mości Elżbiety II”. Będą ponownie otwarte jak zwykle od wtorku 20. września. Sklepy Apple w Wielkiej Brytanii podobno zostaną zamknięte na ten dzień. Lakeland zamknie na ten dzień wszystkie swoje operacje, w tym sklepy. Wszystkie sklepy WH Smith High Street będą zamknięte przez cały dzień. Wszystkie sklepy WH Smith Travel w Wielkiej Brytanii będą zamknięte przynajmniej na czas pogrzebu, powiedział rzecznik.

Halfords poinformowało, że jego sklepy, warsztaty i centrum wsparcia będą zamknięte, a Halfords Mobile Experts nie będzie działać 19. września, „aby umożliwić naszym kolegom przyłączenie się do Dnia Żałoby Narodowej”. Rzecznik powiedział, że wszyscy klienci, którzy zarezerwowali wizyty w sklepach, centrach samochodowych lub w National Tyres, zostaną powiadomieni o zmianie terminu. Wszystkie sklepy Next będą tego dnia zamknięte. Poproszono również Boots, H&M, Waterstones, Joules, Clarks, Card Factory, Zarę i TK Maxx o ich plany, ale póki co nie otrzymano odpowiedzi.

Poczta

Royal Mail poinformowała, że ​​jej usługi zostaną zawieszone w dniu pogrzebu, ale sytuacja na poczcie jest nieco bardziej skomplikowana. Poczta ma 11 500 oddziałów, ale tylko 114 z nich jest bezpośrednio zarządzanych przez Pocztę – te 114 będzie na ten dzień nieczynne. Około 2500 oddziałów jest prowadzonych przez firmy takie jak WH Smith, Tesco, Co-Op, Spar i te firmy będą decydować o swoich planach, chociaż rzecznik poczty powiedział, że „prawdopodobnie” większość z tych oddziałów również zostanie zamknięta.

Dodał: „Pozostała sieć naszych oddziałów jest obsługiwana przez niezależnych poczmistrzów i zazwyczaj znajduje się w sklepach ogólnospożywczych. Decyzja o otwarciu tego dnia będzie podejmowana przez poczmistrza. W weekendy zwykle mamy otwartych około 4000 oddziałów i normalnie spodziewalibyśmy się, że podobna liczba będzie otwarta w zwykłe dni wolne od pracy. Może być jednak tak, że niektórzy niezależni poczmistrzowie, którzy normalnie otwieraliby swój oddział w dzień wolny od pracy, zdecydują się zamknąć swój oddział 19. września, aby uczcić odejście Jej Królewskiej Mości”.

Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej powiedział, że dzień pogrzebu królowej będzie działał tak samo jak inne święta państwowe. Nie będzie ustawowego prawa do czasu wolnego, chociaż pracodawcy mogą uwzględnić go jako część prawa do urlopu pracowniczego i zachęca się pracodawców do „wrażliwego reagowania na wnioski pracowników, którzy chcą wziąć czas wolny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *