Lista osób, które mogą zostać nowym premierem Wielkiej Brytanii

Zaledwie w zeszłym miesiącu Liz Truss powiedziała Brytyjczykom, że mogą „przetrwać burzę” w swoim pierwszym przemówieniu jako premier – teraz zrezygnowała. Przypatrujemy się kandydatom do fotela premiera Zjednoczonego Królestwa.

Rishi Sunak

Były kanclerz skarbu, który zajął drugie miejsce za panią Truss w wyścigu o przywództwo torysów, jest faworytem bukmacherów do jej zastąpienia. Ostrzegł swoją rywalkę, że jej plany obniżenia podatków spowodują spadek gospodarczy, oskarżając ją o „bajkową ekonomię”, ponieważ obiecywała niefinansowane obniżki podatków. Po fiasku mini-budżetu zwolennicy pana Sunaka uważają, że został usprawiedliwiony. Jeden z posłów, który wspierał go w wyścigu o przywództwo, powiedział Telegraph: „Wszystko, co powiedział, się spełniło”.

Sunak wygrał każdą rundę głosowania wśród posłów w wyścigu o przywództwo torysów, ale istnieją znaki zapytania, czy mógłby ponownie zjednoczyć partię, ponieważ uważa się, że odegrał kluczową rolę w odejściu Borisa Johnsona ze stanowiska premiera.

Penny Mordaunt

Lider Izby Gmin zajął trzecie miejsce w letnim wyścigu o przywództwo Torysów, zanim poparła kandydaturę pani Truss. Sky News podało, że pani Mordaunt zbiera od kolegów sondaże, czy wystartować w wyścigu. Była sekretarz obrony wywołała również poruszenie na konferencji torysów na początku tego miesiąca, kiedy powiedziała, że ​​partyjna „komunikacja to g***a”. W wiadomościach udostępnionych w grupach WhatsApp Partii Konserwatywnej, które wyciekły do ​​Sky News, torysowski poseł Crispin Blunt wezwał do przejęcia władzy przez pana Sunaka i panią Mordaunt.

„Zróbcie krok naprzód Rishi i Penny, z naszym wsparciem i zachętą w interesie nas wszystkich” – napisał. Pani Mordaunt została wysłana do Izby Gmin w imieniu pani Truss, aby odpowiedzieć na pilne pytanie dotyczące zwolnienia byłego kanclerza Kwasi Kwartenga w poniedziałek. Zaprzeczając temu, że pani Truss ukrywała się „pod biurkiem”, pani Mordaunt odniosła się do plotek wokół możliwości wspólnego startu, mówiąc parlamentarzystom: „W pełni rozumiem optykę mojego pojawienia się w takiej roli”.

Ben Wallace

Sekretarz obrony i były żołnierz jest powszechnie szanowany za rolę, jaką odegrał we wsparciu Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Pozostał neutralny w wyścigu o przywództwo torysów, zanim ostatecznie poparł panią Truss. Istnieją wątpliwości, czy chciałby zostać liderem, ponieważ wykluczył się z tego letniego wyścigu, mimo że został uznany za lidera po „dokładnym rozważeniu i przedyskutowaniu z kolegami i rodziną”. Sekretarz obrony powiedział we wtorek The Times, że chce pozostać na swoim stanowisku w obliczu spekulacji, że może być kandydatem na premiera.

Wallace zganił swoich konserwatywnych kolegów za granie w „polityczne gry towarzyskie”, mówiąc gazecie: „Społeczeństwo chce stabilności i bezpieczeństwa, a jeśli rząd tego nie zapewni, wyślą nas do opozycji”. Zapytany, czy chce mieć klucze do gabinetu premiera, powiedział: „Chcę być sekretarzem stanu ds. obrony, dopóki nie skończę. Uwielbiam swoją pracę i mamy dużo do zrobienia. Chcę, aby premier był premierem, a ja chcę wykonywać obecną pracę”. Jedynym stanowiskiem w gabinecie pana Wallace’a jest sekretarz obrony, które piastuje od lipca 2019 r.

Ale zasygnalizował, że prawdopodobnie zrezygnuje, jeśli rząd porzuci kluczową obietnicę zwiększenia wydatków na obronę. W poniedziałek nowy kanclerz Jeremy Hunt odmówił zobowiązania się do wydania 3% PKB na obronę, mówiąc redaktorowi politycznemu Sky News Beth Rigby, że „nie udziela żadnych odpowiedzi na żadne konkretne elementy” polityki podatkowej i wydatkowej.

Boris Johnson

W swoim pożegnalnym wystąpieniu jako premier Johnson podsycił spekulacje na temat przyszłego powrotu do najważniejszej funkcji, mimo że obiecał „najgorętsze poparcie” swojej następczyni, pani Truss. Johnson porównał się do rzymskiego męża stanu Cincinnatusa, który walczył z inwazją przed powrotem na swoją farmę. Zgodnie z tradycją, Cincinnatus powrócił później, by odsiedzieć drugą kadencję. Niektórzy posłowie torysów podobno otwarcie sugerują, że partia prosi Johnsona o powrót na Downing Street, mimo że został usunięty zaledwie trzy miesiące temu.

Była sekretarz kultury i sojuszniczka byłego premiera, Nadine Dorries, jest jedną z tych, którzy otwarcie wzywają do powrotu pana Johnsona. „Tylko jeden deputowany ma mandat od członków partii i brytyjskiej opinii publicznej – mandat z większością 80 głosów. Boris Johnson” – powiedziała. James Duddridge, były prywatny sekretarz parlamentarny Borisa Johnsona, dodał, że nadszedł czas, aby jego szef „wrócił”. Zarówno The Daily Telegraph, jak i The Times donoszą, że pan Johnson ma stanąć na czele przywództwa.

Sky News uważa, że była minister spraw wewnętrznych Priti Patel poprze pana Johnsona, jeśli zdecyduje się na kandydowanie. Liberalni Demokraci wzywają do zablokowania Johnsonowi funkcji lidera Partii Konserwatywnej i premiera.

Suella Braverman

Pani Braverman jako pierwsza ogłosiła, że ​​latem będzie kandydować na kolejnego lidera Partii Konserwatywnej, chwalona jako ważna figura partii za jej twarde poglądy na temat Brexitu i potępienie „postępowych nonsensów”. Rzuciła rękawice na ring dla przywództwa torysów, jeszcze zanim Boris Johnson oficjalnie zrezygnował. „Kocham ten kraj. Moi rodzice przybyli tu nie mając absolutnie nic, a to Wielka Brytania dała im nadzieję, bezpieczeństwo i możliwości oraz dała mi niesamowite możliwości w edukacji i karierze” – powiedziała wtedy ITV. „Mam dług wdzięczności wobec tego kraju i pełnienie funkcji premiera byłoby największym zaszczytem, ​​więc tak, spróbuję”.

Po jej szokującej rezygnacji za udostępnianie tajnych informacji za pośrednictwem prywatnego e-maila w środę, Braverman zaatakowała „burzliwe” premierostwo pani Truss i oskarżyła rząd o „łamanie kluczowych zobowiązań” – w tym w zakresie polityki imigracyjnej. Pani Braverman, była prokurator generalna, została sekretarzem spraw wewnętrznych  dopiero 6. września, kiedy pani Truss wprowadziła ją na miejsce Priti Patel.

Kemi Badenoch

Źródło bliskie wschodzącej gwiazdy Kemi Badenoch zasugerowało Sky News, że ma stanąć w konkursie na przywództwo. „Teraz, gdy premier ogłosiła swoją rezygnację, partia musi zjednoczyć się wokół nowego lidera, który odbuduje zaufanie do polityki i zapewni dobre rządy Brytyjczykom” – podało źródło. „Kemi rozmawia z kolegami o tym, jak najlepiej to osiągnąć”. Pani Badenoch stanęła latem w wyścigu o przywództwo konserwatystów, zajmując czwarte miejsce za Sunakiem, panią Mordaunt i panią Truss. Na początku wyścigu, mało znana poza kręgami torysów, była minister ds. równości była ulubieńcem członków z prawej strony partii. Jej letnia kampania koncentrowała się na kwestiach społeczno-kulturowych, które, jak powiedziała, podzieliły partię w ostatnich latach.

Brandon Lewis

Sky News uważa, że obecny sekretarz sprawiedliwości przeprowadza sondaże, czy kandydować w wyborach kierowniczych. Rozumie się, że mógłby stanąć na czele partii, będąc pragmatykiem i unifikatorem. Lewis nie kandydował w ostatnich wyborach kierowniczych, zamiast tego poparł ustępującą premier Liz Truss. Pełnił również funkcję sekretarza Irlandii Północnej.

Jeremy Hunt

W miejsce zwolnionego Kwasiego Kwartenga powołano nowego kanclerza skarbu. Postrzegany przez wielu w swojej partii jako bezpieczna para rąk, pan Hunt dwukrotnie bezskutecznie próbował zostać przywódcą torysów i wcześniej służył jako minister spraw zagranicznych, sekretarz zdrowia i sekretarz kultury. W tegorocznym wyścigu o przywództwo poparł Rishi Sunaka nad panią Truss po tym, jak sam został wyeliminowany z konkursu w pierwszej turze głosowania. Był w ostatnich dwóch wyścigach do miana lidera torysów w 2019 roku – ale przegrał z Borisem Johnsonem 66% do 34% w głosowaniu członków.

Konserwatywny poseł Crispin Blunt powiedział, że Hunt powinien być kolejnym liderem partii. „Jeremy Hunt w ciągu kilku krótkich dni w imponujący sposób wykorzystał swoje znane cechy osobiste i wniósł pierwszy fundamentalny wkład w przywrócenie prymatu służenia interesowi narodowemu. Powinien dokończyć tę pracę jako nasz następny premier” – powiedział. Ale pan Hunt pozornie wykluczył się z trzeciego biegu na najwyższym stanowisku, mówiąc redaktorowi politycznemu Sky News Beth Rigby: „Wykluczam to, pani Hunt wyklucza, troje dzieci Huntów to wykluczają”. Zastępca redaktora politycznego Sky News, Sam Coates podał, że pan Hunt nie będzie startował w miejsce pani Truss.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *