Liz Truss rezygnuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii!

Liz Truss zrezygnowała z funkcji premiera zaledwie 44 dni po przejęciu stanowiska po Borisie Johnsonie. W oświadczeniu odczytanym przed Downing Street, pani Truss powiedziała: „Objęłam urząd w czasie wielkiej niestabilności gospodarczej i międzynarodowej. Rodziny i firmy martwią się, jak zapłacić rachunki”. Powiedziała, że ​​została wybrana „z mandatem, aby to zmienić”, dodając: „Chcieliśmy spełnić obietnicę odnośnie rachunków za energię”. Pani Truss powiedziała, że ​​uznała, iż „nie może wywiązać się z obietnicy”, na której została wybrana, i że odbędą się wybory przywódcze, które „zakończą się w ciągu najbliższego tygodnia”.

Jej rezygnacja nadeszła nieco ponad 24 godziny po tym, jak powiedziała parlamentarzystom, że jest „wojownikiem, a nie rezygnacją”. Jej kadencja została zdominowana przez chaos na rynku wywołany minibudżetem ogłoszonym przez byłego kanclerza Kwasi Kwartenga w zeszłym miesiącu. Pomimo zwolnienia pana Kwartenga w zeszłym tygodniu i cofnięcia prawie wszystkich niefinansowanych obniżek podatków, które zostały zaproponowane, stanowisko premiera nadal znajdowało się pod presją. Niektórzy posłowie torysów publicznie wezwali do jej rezygnacji, ale wielu innych prywatnie sugerowało, że jej czas się skończył.

Podczas gdy zasady Partii Konserwatywnej zapobiegają kwestionowaniu w ciągu pierwszych 12 miesięcy kadencji nowego przywódcy, poinformowano, że znaczna liczba posłów napisała do Sir Grahama Brady’ego, przewodniczącego komisji z 1922 r., aby wyjaśnić, że stracili zaufanie do premiera . W poniedziałek nowy kanclerz Jeremy Hunt ogłosił, że rząd skróci gwarancję ceny energii z powrotem do sześciu miesięcy w porównaniu z obiecanymi wcześniej dwoma latami i zrezygnuje z planowanej obniżki podstawowej stawki podatku dochodowego o 1 pensa. Ogłoszenie to było powszechnie postrzegane jako całkowity wstrząs programu gospodarczego pani Truss, kluczowego dla jej kandydatury na przywództwo.

Po oświadczeniu pana Hunta oficjalny rzecznik premiera odmówił zaprzeczenia, że ​​pani Truss miała zrezygnować, mówiąc zamiast tego, że „bardzo ściśle współpracuje” z nowym kanclerzem. We wtorek pani Truss wysłała przewodniczącą Izby Gmin Penny Mordaunt, aby odpowiedziała na pilne pytanie w Izbie Gmin postawione przez Partię Pracy w sprawie zwolnienia pana Kwartenga. Pani Mordaunt zaprzeczyła posłom, że pani Truss ukrywała się „pod biurkiem”. W środę, w tragicznym 24-godzinnym okresie, Suella Braverman zaatakowała „burzliwe” premierostwo pani Truss, gdy sama zrezygnowała z funkcji ministra spraw wewnętrznych, po wysłaniu ściśle tajnych informacji za pomocą prywatnego e-maila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *