Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Edynburga – Filip – nie żyje, poinformował Pałac Buckingham. Oświadczenie z Pałacu Buckingham mówi: „Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor”. Książę był żonaty z królową Elżbietą II przez ponad 70 lat i stał się najdłużej służącym małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Do lat 90. prowadził intensywny program zaangażowania publicznego, odzwierciedlający jego własne zainteresowania charytatywne.

Podróżował także po kraju, wspierając królową, zarówno przy okazjach państwowych, jak i wizytach królewskich. Jak na mężczyznę w jego wieku cieszył się stosunkowo dobrym zdrowiem. Został zabrany do szpitala w Boże Narodzenie 2011 roku w celu leczenia zablokowanej tętnicy. W 2012 roku został przyjęty do szpitala podczas Diamentowego Jubileuszu Królowej z infekcją pęcherza, a w 2013 roku przeszedł operację rozpoznawczą brzucha.

Jednak dopiero w maju 2017 r., po przeprowadzeniu ponad 20 000 solowych publicznych wystąpień, 96-latek wycofał się z własnego programu obowiązków królewskich, od czasu do czasu pomagając królowej w wielkich wydarzeniach. Żadne oficjalne szczegóły dotyczące pogrzebu księcia nie zostały jeszcze ujawnione, ale rozumie się, że zgodnie z jego życzeniem zostanie on raczej poddany królewskim uroczystym pogrzebem niż pogrzebowi państwowemu. Królowa podpisze ostateczne plany w najbliższych dniach.

Książę Filip urodził się na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat wstąpił jako kadet do Królewskiej Marynarki Wojennej. Odbył czynną służbę podczas II wojny światowej, służąc na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym, i był wymieniany w depeszach za swoją odwagę. W 1947 r. Zrzekł się greckich i duńskich tytułów królewskich, przyjął nazwisko Mountbatten i przed ślubem z księżniczką Elżbietą stał się naturalizowanym poddanym brytyjskim. Ich ślub był pierwszą wielką uroczystością państwową po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Jego oddanie królowej było niezachwiane. Porzucił karierę w marynarce wojennej, aby wesprzeć ją w roli monarchy. Królowa określiła księcia Filipa jako swoją „stałą siłę”. Mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda – a on był bardzo kochanym dziadkiem i pradziadkiem.

Informacje ze świata

OFICJALNIE: znamy szczegóły złagodzenia lockdownu 17. maja! 

Ludzie w Anglii będą mogli…

Boris Johnson ogłosi, co zmieni się w Anglii po 17. maja

Mieszkańcy Anglii wreszcie będą mogli…

Wiadomo, do których krajów wkrótce polecimy bez ograniczeń

Rząd ogłosił, że Portugalia, Gibraltar…

Rząd UK namawiany do zakazania wyjazdów wakacyjnych DO KOŃCA ROKU

UE planuje otwarcie się tego…

Wielka Brytania odnotowała dziś tylko JEDEN zgon z powodu Covid-19!

W Wielkiej Brytanii odnotowano dziś…

Anglia wkrótce ZNIESIE zasadę dystansu społecznego

Zasada dystansu społecznego zostanie zniesiona,…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych