Nowy premier ma pomysł na pomoc z rosnącymi cenami energii

Rząd finalizuje ograniczenie hurtowych kosztów gazu w celu zamrożenia rachunków za energię, ponieważ zamierza on chronić gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przed gwałtownie rosnącymi cenami. Będzie to pierwsza poważna inicjatywa polityczna premier Liz Truss, która zastąpi Borisa Johnsona. Po miesiącach krytyki za brak dodatkowej pomocy w zarządzaniu skutkami inflacji napędzanej wysokimi kosztami energii – która jest najwyższa od 40 lat, szczegóły planu radzenia sobie z kosztami życia mają zostać ujawnione w czwartek.

Simon Clarke, główny sekretarz skarbu, nie mówił o szczegółach planu, gdy został poproszony przez Sky News o wyjaśnienie doniesień o zamrożeniu cen energii o wartości 100 miliardów funtów, które może trwać do następnych wyborów. Ale obiecał „poważną interwencję” w sprawie energii w pierwszym tygodniu po objęciu funkcji premiera przez panią Truss. Dodał: „Nie mogę komentować szczegółów pakietu, ale obejmie on zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy”. Wczesne informacje zawierają dużą dozę ostrożności, ponieważ szczegóły są nadal dopracowywane z generatorami i dostawcami.

Wydaje się jednak, że Skarb Państwa skutecznie zagwarantowałby finansowanie na pokrycie rosnących hurtowych kosztów gazu zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Pozwoliłoby to krajowym dostawcom gazu i energii elektrycznej sprzedawać energię po ich obecnej cenie w przewidywalnej przyszłości – prawdopodobnie do następnych wyborów w 2024 r. – ponieważ ceny hurtowe nadal rosną w obliczu inwazji Rosji na Ukrainie. Plan oznaczałby narzuconą przez rząd gwarancję ceny, która skutecznie zastąpiłaby system ograniczeń dla domów, zgodnie z serwisem informacyjnym Bloomberg, który określił koszt ograniczenia dla firm na około 40 miliardów funtów tylko w ciągu sześciu miesięcy.

Dodał, że obniżka opłaty ekologicznej pomogłaby utrzymać średnie roczne rachunki gospodarstw domowych na poziomie około 2000 funtów. Ogólny plan sprowadziłby pomoc dla w wysokości ponad 100 miliardów funtów w przyszłym roku, w zależności od poziomu cen hurtowych, co jest zrozumiałe. Uważa się, że pieniądze zostaną odzyskane za pomocą rachunków, ale rozłożone na przyszłość i być może na dziesięciolecia. Obietnica dodatkowej pomocy wynika z bezprecedensowego wzrostu cen surowej energii, zaostrzonego przez rosyjską inwazję w lutym.

Chociaż limit cen energii uchronił gospodarstwa domowe przed najgorszymi z wczesnych podwyżek, pozostawiając dostawcom ponoszenie ciężaru, przeglądy limitów cenowych i przewidywania poziomów, które nadejdą, stały się koszmarnym scenariuszem. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że limit, który obejmuje zdecydowaną większość gospodarstw domowych, wzrośnie o 80% do średniej rocznej sumy 3549 funtów od października. Spekuluje się, że w przyszłym roku suma może przekroczyć 5000 funtów.

Przedsiębiorstwa, które nie są objęte pułapem cenowym, musiały znacznie wcześniej przełknąć rosnące koszty gazu i energii elektrycznej, narażając je na niezrównoważone rachunki, ryzykując miejsca pracy i dalszą inflację, ponieważ przeniosą koszty na klientów. Zrozumiałe jest, że firmy, choć niekoniecznie duże, otrzymają dodatkową pomoc, aby złagodzić już obserwowany wzrost cen energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *