Obniżono poziom alarmu COVID w Wielkiej Brytanii

Poziom alarmu COVID w Wielkiej Brytanii został obniżony z numeru 3 do 2 – i po raz pierwszy jest tak niski. Najwyższy jest poziom piąty – etap osiągnięty 4. stycznia 2021 roku. Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej ostatnia zmiana została zalecona przez czterech naczelnych lekarzy w Wielkiej Brytanii. Alarm drugiego poziomu oznacza, że ​​„COVID-19 jest w powszechnym obiegu, ale presja i zakażenia spadają lub są stabilne i nie są bezpośrednim zagrożeniem dla opieki zdrowotnej”. Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) zgony koronawirusa zarejestrowane w Anglii i Walii spadły trzeci tydzień z rzędu.

Naczelni lekarze powiedzieli, że podczas gdy szpitale i „szersze systemy opieki zdrowotnej są ogólnie bardzo zajęte”, „letnia fala BA 4 i BA 5 (oba warianty Omicron) ustępuje, a bezpośrednia ciężka choroba związana z COVID jest teraz znacznie mniejszą częścią tego”. Dodali: „Ciężkie przypadki COVID, bezpośrednia presja na opiekę zdrowotną związaną z COVID, bezpośrednie zgony związane z COVID i szacunki dotyczące pozytywnego nastawienia społeczności zmniejszyły się. COVID pozostaje obecny w społeczności i możemy zaobserwować wzrost przypadków z krążącymi wariantami BA 4.6 i BA 2.75, ale nie spodziewamy się, że doprowadzi to do natychmiastowego wzrostu presji w szpitalach. To będzie nadal sprawdzane”.

W swoim oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej dodali, że dalsze wzrosty COVID są nadal „prawdopodobne”, a ludzie powinni być „przygotowani poprzez zaszczepienie się, gdy jest ono oferowane”. Przy spadku poziomu z trzech do dwóch bierze się pod uwagę kilka czynników. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia określa następujące kryteria na rządowej stronie internetowej:

• Czy krajowy wskaźnik R jest wiarygodnie oszacowany na mniej niż jeden?
• Czy przypadki i transmisja spadają?
• Czy presja na bezpośrednią opiekę zdrowotną związaną z COVID-19 spada?
• Czy aktualna bezpośrednia presja związana z COVID-19 w opiece zdrowotnej jest wystarczająco niska, aby wesprzeć deeskalację do poziomu drugiego?

Około 551 zgonów zarejestrowanych w ciągu siedmiu dni do 19 sierpnia wymieniło koronawirusa na akcie zgonu, podał ONS, co oznacza spadek o 7% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jest to najmniejsza liczba zgonów od tygodnia kończącego się 8. lipca. Rejestracje zgonów wzrosły przez większą część czerwca i lipca z powodu fali infekcji spowodowanych przez BA 4 i BA 5. Jednak w tygodniu poprzedzającym 29. lipca liczby osiągnęły najwyższy poziom 810 zgonów i od tego czasu stale spadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *