Odbył się pogrzeb Królowej Elżbiety II

The Last Post wybrzmiał podczas państwowego pogrzebu królowej Elżbiety II, gdy naród zamilkł na cześć najdłużej panującego monarchy Wielkiej Brytanii. Król poprowadził członków pogrążonej w żałobie rodziny królewskiej w procesji za trumną do Opactwa Westminsterskiego, gdzie światowi przywódcy byli wśród kongregacji na godzinnym nabożeństwie. Trumna opuściła opactwo i podróżuje do Wellington Arch, zanim królowa zostanie później pochowana obok jej ukochanego męża, księcia Filipa, w kaplicy św. Jerzego w Windsor. Dziesiątki tysięcy ludzi przyjechało do Londynu i Windsoru na pogrzeb i uroczystości, które są oglądane w telewizji przez miliony na całym świecie.

Około 2000 osób – w tym głowy państw, premierzy, prezydenci i członkowie europejskich rodzin królewskich – zgromadziło się na pogrzebie w opactwie, gdzie pierwsi goście zaczęli zasiadać na kilka godzin przed rozpoczęciem nabożeństwa. Wygłaszając kazanie, arcybiskup Canterbury powiedział żałobnikom, że „żal” odczuwany na całym świecie po śmierci królowej „rodzi się z jej obfitego życia i pełnej miłości służby”. „Była radosna, obecna dla tak wielu, dotykając wielu istnień” – powiedział bp Justin Welby.

„Ludzie miłującej służby są rzadkością w każdej dziedzinie życia. Liderzy miłującej służby są wciąż rzadcy. Wszyscy, którzy naśladują Królową, natchnienie ufnością i wiarą w Boga, mogą z nią powiedzieć: 'Spotkamy się ponownie’”. Krótko po 10.35 trumna opuściła Westminster Hall, gdzie ostatni członkowie społeczności ustawiali się przez noc w kolejce, aby zobaczyć królową leżącą w stanie. W wielkiej procesji wojskowej wiozącej trumnę do Opactwa Westminsterskiego wzięło udział 6000 przedstawicieli wszystkich trzech sił zbrojnych, a 98 marynarzy Królewskiej Marynarki Wojennej ciągnęło 123-letnie łoże.

Starsi członkowie rodziny królewskiej szli w procesji za trumną królowej, która została przeniesiona przez gotycki kościół przez wojskową grupę. Wewnątrz opactwa król i królowa małżonka szli bezpośrednio za trumną, a za nimi szli księżniczka królewska i jej mąż wiceadmirał sir Timothy Laurence, książę Yorku, hrabia i hrabina Wessex oraz książę i księżna Walii. Książę Jerzy i księżniczka Charlotte szli z rodzicami w szyku ramię w ramię, a za nimi ich wujek i ciotka książę i księżna Sussex oraz inni członkowie rodziny królewskiej. Przed nabożeństwem widać było, jak księżna Walii trzyma rękę Charlotte i daje jej uspokajający dotyk w ramię.

Gdy młodzi członkowie rodziny królewskiej szli za trumną swojej prababki, Charlotte trzymała przed sobą ręce, podczas gdy George miał ramiona z boku. Dziekan Windsoru powiedział kongregacji: „Tutaj, gdzie królowa Elżbieta wyszła za mąż i została koronowana, gromadzimy się z całego narodu, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, aby pamiętać jej długie, bezinteresowne życie, służbę i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela”. Wieniec, który zdobi trumnę królowej, zawiera kwiaty, o które poprosił król Karol, wycięte z ogrodów Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House.

Stanowi trębacze z Domowej Kawalerii zagrali The Last Post po pochwale arcybiskupa Canterbury nad trumną królowej i błogosławieństwie wygłoszonym przez dziekana. W całym kraju zapadła dwuminutowa cisza, zanim trębacze zadąli o Reveille. Następnie kongregacja odśpiewała hymn narodowy. Tłumy w londyńskim The Mall wybuchły spontanicznym aplauzem po zagraniu hymnu narodowego. Wszystkie miejsca do oglądania konduktu pogrzebowego były pełne prawie dwie godziny przed rozpoczęciem nabożeństwa, poinformował londyński ratusz. Królowa zmarła w czwartek 8. września w wieku 96 lat, kończąc 70-letnie panowanie monarchy i rozpoczynając okres żałoby narodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *