Ostry spór polityków w sprawie Polaka, głodzonego w szpitalu w Plymouth [WIDEO]

Sprawa pana Sławka, który leży w angielskim szpitalu budzi coraz większe emocje nie tylko w społeczeństwie, ale także wśród samych polityków. W programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info doszło do utarczki słownej pomiędzy posłanką Lewicy i byłą rzeczniczką klubu, Anną Marią Żukowską, a europosłem PiS, Dominikiem Tarczyńskim i prowadzącym program Michałem Rachoniem. Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy powiedział: „Służby pana prezydenta na polecenie Andrzeja Dudy również włączyły się w sprawę Polaka w Wielkiej Brytanii. Wiemy, że uruchomiono szerokie działania polityczne, prawne, konsularne. Polska staje bardzo wyraźnie po stronie życia”

Z kolei członek Platformy Obywatelskiej, Robert Kropiwnicki, powiedział, że chociaż popiera sprowadzenie pana Sławka do Polski, to jego zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości „lansuje się” na tej sprawie: „To obowiązek. Rząd powinien ratować każdego Polaka, który ma problemy za granicą. (…) Bardzo bym chciał, żeby to samo dotyczyło ludzi na SOR-ach, w szpitalach. To też jest ich robota. (…) To są działania niestandardowe, ale to nie powód do puszenia się. Pokazujecie lanserów – tych, którzy próbują na tym zrobić karierę. Nie widziałem ani jednej wypowiedzi kogoś ze służb konsularnych. (…) Kto słucha pana Warchoła czy Wawrzyka w tej sprawie? Nikt.”

Do wymiany zdań doszło pomiędzy panią Żukowską, a panem Rachoniem, a następnie europosłem Tarczyńskim. Posłanka Lewicy uznała pomysł przetransportowania obywatela Polski do naszego kraju, za bardzo zły. Powiedziała: „To jest sytuacja mocno nieoczywista. (…) Moim zdaniem to jest niebezpieczny sygnał, precedens wyciągania obywatela spod jurysdykcji państwa, w którym mieszka, wbrew woli rodziny, bo podstawową komórkę społeczną, z tym chyba zgodzi się prawica, stanowią małżonkowie i dzieci. (…)”

„Najważniejsze powinno być stanowisko najbliżej rodziny, która mieszkała z tym mężczyzną. Rodzice i siostra tego mężczyzny mają luźniejsze związki z nim. Sprowadzanie tego człowieka w tym stanie, narażanie go na podróż samolotem, moim zdaniem jest niehumanitarne.” – dodała. „A humanitarne jest pozbawianie go pożywienia i wody? To nie jest tortura?” – zapytał natychmiast redaktor Rachoń.

„Na tym polega zaprzestanie uporczywej terapii. Również środowiska katolickie zabierały wielokrotnie stanowisko w tej sprawie” – odpowiedziała pani Żukowska. Do rozmowy natychmiast włączył się europoseł Tarczyński, który powiedział: „Niech pani nie poucza katolików. Niech pani nie interpretuje wykładni katolickiej. To jest dla mnie obraźliwe, jako dla katolika. Dla mnie jako katolika obraźliwe jest, aby przedstawicielka środowiska skrajnie antykatolickiego, partii lewicowej, próbowała nam wykładać nauczanie Kościoła w tej sprawie. Nie ma pani żadnego prawa, mandatu moralnego do tego, aby mnie, nas katolików i opinię społeczną nauczać jeśli chodzi o katolicką naukę społeczną. Nie ma pani o tym zielnego pojęcia” – wskazywał polityk.

Dodał również: „Nazywanie działań rządu lansem jest obrzydliwe. Ta obrzydliwość polega na tym, że nie jest to żaden lans, ale obowiązek rządu, aby informować opinię społeczną o sytuacji, która jest bardzo zaogniona. Społeczeństwo chce usłyszeć jakie działania podejmuje rząd. Ale jeżeli nawet to nazywa pan lansem, to powiem panu, jak to wygląda w praktyce, czego nie robiłem wielokrotnie, ani w tej sytuacji, ani w innych sytuacjach. Rodzina tego człowieka dzwoniła do mnie, prosiła mnie o pomoc jako europosła. Dzwoniła również do poseł Anity Czerwińskiej. Anita o tym nie mówiła, nie lansowała się, nie puszyła się, ale całe święta spędziła na telefonie, aby ratować życie tego człowieka.”

Źródło zdjęcia głównego: TVP Info

Informacje ze świata

Sekretarz Zdrowia potwierdza: Omicron jest w odwrocie

Wariant koronawirusa Omicron jest „w…

Koniec z maskami, certyfikatami COVID w Anglii od przyszłego tygodnia

Praca zdalna w domu, paszporty…

Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z…

Boris Johnson ma ogłosić dziś złagodzenie Planu B w Anglii

Boris Johnson ma ogłosić złagodzenie…

Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy…

Imprezy na Downing Street odbywały się REGULARNIE w czasie pandemii

Personel Downing Street organizował „piątki…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych