Polak zostawiony na śmierć w angielskim szpitalu ma szansę wrócić do Polski!

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował na antenie Polsatu News, że istnieje duża szansa, iż przebywający w szpitalu w angielskim Plymouth i znajdujący sie w śpiączce Polak, ma szansę zostać przetransportowany do kraju, a helikopter już jest ponoć w gotowości. Pan Sławek od kilkunastu lat mieszka w Anglii. Na początku listopada ubiegłego roku doznał zawału serca, który skutkował poważnymi i trwałymi uszkodzeniami mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny.

Z decyzją absolutnie nie zgodziły się siostra oraz matka pana Sławka. Od tego czasu trwa wyścig z czasem oraz próba ze strony polskiego rządu w sprowadzeniu mężczyzny do Polski. W czwartek wiceminister Warchoł powiedział w Polsat News, iż szef MSZ wszczął procedurę nadania Polakowi paszportu dyplomatycznego. Dzięki niemu pan Sławek zostałby wyłączony spod brytyjskiej jurysdykcji karnej, cywilnej, administracyjnej i egzekucyjnej.

„Zatem wszystkie te decyzje sądów brytyjskich dotyczące odłączenia go od aparatury podtrzymującej życie będą po prostu bezskuteczne. To sądy polskie będą w tym momencie brały pod uwagę jego sytuację. To jest kwestia już nawet nie dni, ale godzin, które decydują. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przed chwilą rozmawiałem z panem ministrem Jabłońskim (wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim), tak że dokładamy wszelkich działań, żeby przetransportować naszego rodaka do Polski” – dodał Warchoł.

Aparatura podtrzymująca życie została w zeszłym tygodniu odłączona po raz czwarty. W pierwszych trzech przypadkach z powrotem ją przyłączono – po dwóch, pięciu i trzech dniach – w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto, w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia oraz z powodu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, której ten jednak nie przyjął.

Według tej części rodziny, która chce utrzymać przy życiu pana Sławka, jego stan miał się zauważalnie poprawić od czasu pierwszego orzeczenia sądu. Wskazała, że po odłączeniu go od aparatury wspomagającej oddychanie oddycha on samodzielnie i nie ma potrzeby jej ponownego przyłączenia; później spór dotyczył wyłącznie odłączenia lub nieodłączania rurek podających mu jedzenie i wodę. Przedstawiała też jako dowód nagranie wideo, na którym mężczyzna mruga oczami w trakcie obecności rodziny w szpitalu, a także opinię neurologa wyrażającego odmienne zdanie na temat jego szans na powrót do w miarę samodzielnego życia.

Sąd wcześniej zgodził się też na przetransportowanie mężczyzny do Polski, a jako argument podał, iż wiązałoby się to z dużym ryzykiem śmierci w trakcie transportu, co byłoby bardziej uwłaczające godności niż odłączenie aparatury. Obecnie szansa na to wydaje się być dużo większa i z niecierpliwością czekamy na decyzję o sprowadzeniu pana Sławka do kraju.

Źródło: Polsat News

Informacje ze świata

Sekretarz Zdrowia potwierdza: Omicron jest w odwrocie

Wariant koronawirusa Omicron jest „w…

Koniec z maskami, certyfikatami COVID w Anglii od przyszłego tygodnia

Praca zdalna w domu, paszporty…

Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z…

Boris Johnson ma ogłosić dziś złagodzenie Planu B w Anglii

Boris Johnson ma ogłosić złagodzenie…

Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy…

Imprezy na Downing Street odbywały się REGULARNIE w czasie pandemii

Personel Downing Street organizował „piątki…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych