Polska parafia w Londynie ostro potępiła wczorajszą interwencję policji

Nabożeństwo w Wielki Piątek w polskim kościele w Londynie zostało przerwane przez policję za złamanie zasad Covid, a wiernym grożono grzywną w wysokości 200 funtów. Funkcjonariusze zamknęli ceremonię religijną w Balham High Street w południowym Londynie wczoraj około godziny 17:00. Nagrania udostępnione w mediach społecznościowych pokazują, że funkcjonariusz mówi wiernym, że zgromadzenie jest „niezgodne z prawem” i muszą wracać do domu.

Parafia Chrystusa Króla – Chrystusa Wierzącego – wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​uważa, iż policja „brutalnie przekroczyła swoje uprawnienia”. Użytkownicy mediów społecznościowych potępili „haniebne” podejście policji do sytuacji, a niektórzy opisali ją jako „głęboko obraźliwą”. Oficjalne wytyczne dotyczące koronawirusa stwierdzają, że we wspólnym nabożeństwie lub modlitwie może uczestniczyć tyle osób, ile może pomieścić miejsce kultu, pod warunkiem że uczestnicy są społecznie zdystansowani.

Archidiecezja Southwark stwierdziła, że ​​interwencja miała miejsce podczas uroczystej liturgii, która zajęłaby zaledwie 30 minut. Mówi się, że arcybiskup Southwark, John Wilson, odwiedził miejsce, aby dowiedzieć się, co się stało. Archidiecezja stwierdziła w oświadczeniu: „Arcybiskup omówił tę sprawę z Rektorem Polskiej Misji Katolickiej, mgr Stefanem Wylężkiem, który zamierza skontaktować się z władzami Stołecznej Policji w sprawie tego, jak sytuacja została załatwiona. Kult publiczny jest dozwolony, jeśli obowiązują procedury higieny COVID i krajowe wytyczne zostały wydane przez Konferencję Episkopatu Anglii i Walii”.

Obecne angielskie przepisy dotyczące blokowania określają, że „limity kultu zbiorowego powinny być ustalane na podstawie pojemności miejsca kultu po ocenie ryzyka”. Zachęca się również ludzi, aby nie mieszali się po nabożeństwie i wracali do swoich domów tak szybko, jak to możliwe. Na filmie policjant mówi do kościoła pełnego wiernych w maskach na twarz, że muszą przerwać nabożeństwo w Wielki Piątek.

Mówi: „Zgodnie z prawem nie wolno wam spotykać się w środku z tyloma osobami. W tej chwili musicie iść do domu. Niezastosowanie się do tego polecenia przy wyjeździe i udanie się pod adres domowy może ostatecznie doprowadzić do nałożenia grzywny w wysokości 200 GBP lub, jeśli nie podasz swoich danych, do aresztowania. Jest Wielki Piątek i doceniam, że chcecie oddawać cześć Bogu, ale jest to niezgodne z prawem”.

Kościół skrytykował policję za przerwanie nabożeństwa, poinformowało Sky News. W oświadczeniu parafia powiedziała: „Policjanci uznali nasze zgromadzenie liturgiczne za nielegalne, nakazując każdemu natychmiastowe opuszczenie naszej świątyni pod groźbą grzywny w wysokości 200 funtów za każdego obecnego parafianę lub nawet aresztowanie. Wierni wykonali ten nakaz bez sprzeciwu. Spełniono wszystkie wymagania rządowe. Żałujemy, że prawa wiernych zostały naruszone w tak ważnym dniu dla każdego wierzącego”.

Stwierdzono, że ​​funkcjonariusze brutalnie przekroczyli swoje uprawnienia, wydając nakaz bez uzasadnionego powodu, „ponieważ spełniono wszystkie wymagania rządu”. Zdarzenie zostało zgłoszone przełożonym Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – dodał kościół.

Informacje ze świata

Boris Johnson: lockdowny, a nie szczepionki, zmniejszyły liczbę infekcji

Boris Johnson zszokował brytyjską opinię…

W końcu! Sklepy, fryzjerzy, puby i siłownie otwarte od dziś!

Firmy nareszcie mogą ponownie powitać…

Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Edynburga - Filip -…

Rząd umożliwi zagraniczne wyjazdy dzięki systemowi sygnalizacji świetlnej?

Grant Shapps twierdzi, że rząd…

Minister ds. Szczepionek: paszporty COVID to właściwe rozwiązanie

Rozwiązanie polegające na używaniu krajowych…

Czym są krajowe paszporty szczepień i co o nich wiemy?

Paszporty COVID „prawdopodobnie staną się…

London
10°
Mostly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych