Premier Johnson: wyższe ceny energii to koszt powstrzymania Rosji

Boris Johnson powiedział, że wysokie rachunki za energię są czymś, co brytyjskie gospodarstwa domowe „muszą znosić” w ramach walki z Władimirem Putinem. Premier Wielkiej Brytanii wrócił na Ukrainę, aby uczcić dzień niepodległości. Został sfotografowany w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i otrzymał nagrodę od ukraińskiego przywódcy. Premier powiedział, że „gdy my płacimy wyższe rachunki za energię, za zło Władimira Putina naród ukraiński płacą swoją krwią”. Odbywając swoją ostatnią podróż na Ukrainę przed opuszczeniem urzędu, Johnson przekazał dalsze 54 miliony funtów pomocy wojskowej, w tym drony skierowane przeciwko siłom rosyjskim.

„To, co dzieje się na Ukrainie, jest dla nas wszystkich ważne” – napisał na Twitterze Johnson. „Dlatego jestem dzisiaj w Kijowie. Dlatego Wielka Brytania będzie nadal stać z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Wierzę, że Ukraina może i wygra tę wojnę”. Johnson ogłosił najnowszy pakiet wsparcia dla Ukrainy, obejmujący bezzałogowe systemy nadzoru i systemy rakietowe. Obejmuje również 2000 najnowocześniejszych dronów i amunicję przeciwpancerną. Zawiera również 850 ręcznie uruchamianych mikrodronów Black Hornet, które mogą być używane do dostarczania żołnierzom transmisji na żywo i zdjęć.

Johnson wezwał społeczność międzynarodową do utrzymania kursu na Ukrainie. Powiedział: „Przez ostatnie sześć miesięcy Wielka Brytania stała ramię w ramię z Ukrainą, wspierając ten suwerenny kraj w obronie przed tym barbarzyńskim i nielegalnym najeźdźcą. Dzisiejszy pakiet wsparcia da odważnym i prężnym Ukraińskim Siłom Zbrojnym kolejny impuls w zakresie zdolności, umożliwiając im dalsze odpieranie sił rosyjskich i walkę o wolność. To, co dzieje się na Ukrainie, jest dla nas wszystkich ważne, dlatego jestem tu dzisiaj, aby przekazać wiadomość, że Wielka Brytania jest z wami i będzie z wami przez nadchodzące dni i miesiące, a wy możecie i wygracie”.

Podczas swojej ostatniej wizyty przed opuszczeniem Downing Street premier otrzymał także najwyższe odznaczenie Ukrainy, jakie można przyznać cudzoziemcom, Order Wolności, za gorliwe wsparcie Wielkiej Brytanii dla wolności Ukrainy. Pan Johnson przybył do Kijowa po swoich drugich zagranicznych letnich wakacjach tego lata. W zeszłym tygodniu został zauważony w Grecji, po wizycie w Słowenii na początku tego miesiąca.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/number10gov/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *