Premier w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozmawia o ropie i gazie

Boris Johnson będzie prowadził rozmowy z przywódcami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, próbując zakończyć „uzależnienie” Zachodu od rosyjskiej ropy i gazu. Wraz z coraz bardziej barbarzyńskim atakiem Władimira Putina na Ukrainę, który wchodzi w trzeci tydzień, premier odwiedza Zatokę Perską w celu zintensyfikowania wysiłków, by pozbawić Moskwę jej dochodów z paliw kopalnych. Pan Johnson spotka się z księciem koronnym Mohammedem bin Zayedem w Abu Zabi w środę, przed podróżą do Rijadu, aby porozmawiać z księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem.

Premier wykorzystuje tę podróż, by przekonać państwa Zatoki Perskiej do zwiększenia własnej produkcji ropy i gazu. Rozmawiając z nadawcami w hotelu Emirates Palace w Abu Zabi, powiedział: „Kiedy przyjrzymy się zależności, jaką w szczególności Zachód zbudował od węglowodorów Putina, ropy i gazu, możemy zobaczyć, jaki to błąd, ponieważ był w stanie szantażować Zachód i zmuszać zachodnie gospodarki do okupu – potrzebujemy niezależności”. Pozwoliłoby to narodom zachodnim odstawić rosyjskie dostawy i zadać Moskwie kolejny cios finansowy.

Powiedział, że rząd określi strategię energetyczną „w przyszłym tygodniu”, aby uwzględnić „ogromny skok naprzód w zakresie odnawialnych źródeł energii, więcej energii jądrowej, bardziej efektywne wykorzystanie własnych węglowodorów” i pozyskiwanie paliw kopalnych spoza Rosji. Jednak pan Johnson spotyka się z krytyką jego podróży zarówno ze strony parlamentarzystów, jak i działaczy na rzecz praw człowieka – ma to miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Arabia Saudyjska przeprowadziła masową egzekucję 81 mężczyzn. Saudyjski książę koronny był również w dużej mierze odrzucany przez Zachód od czasu zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 r., o którego zlecenie jest oskarżany.

Nieco ponad trzy lata temu sam Johnson określił zabójstwo Khashoggiego jako „akt barbarzyński” i zasugerował, że państwo saudyjskie „skopiowało podręcznik Władimira Putina” z „ostentacyjnym horrorem tego morderstwa”. Wyrażano obawy, że – dążąc do odwrócenia się od reżimu Putina – Wielka Brytania i inne narody zachodnie mogą zamiast tego stać się bardziej zależne od innych przywódców oskarżonych o łamanie praw człowieka. W środę Johnson bronił próby zacieśnienia więzi z Arabią Saudyjską. Zapytany o współpracę z reżimem o tak wątpliwej historii praw człowieka, premier powiedział: „Podnosiłem te wszystkie kwestie wiele, wiele razy… odkąd byłem ministrem spraw zagranicznych i nie tylko, i dzisiaj poruszę je wszystkie ponownie.”

„Ale mamy długie, długotrwałe relacje z tą częścią świata i musimy uznać bardzo ważny związek, który mamy”. Downing Street powiedziało, że oczekuje się, iż premier wykorzysta środową wizytę do omówienia z przywódcami Zatoki Perskiej swoich obecnych wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zmienności cen energii i żywności w związku z obawami związanymi z kryzysem kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii. W środę rano napisał na Twitterze, aby potwierdzić inwestycje Arabii Saudyjskiej w bardziej ekologiczną energię w Wielkiej Brytanii: „Wspaniała wiadomość, że Alfanar Group inwestuje 1 miliard funtów w projekt Teesside Lighthouse Green Fuels, tworząc setki miejsc pracy w celu produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego z odpadów, przy potencjale zmniejszenia emisji o 80% w porównaniu z ich odpowiednikiem w postaci paliw kopalnych”.

Rozmowy skoncentrują się również na bezpieczeństwie regionalnym i pomocy humanitarnej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także na znaczeniu współpracy sojuszników w celu zwiększenia presji dyplomatycznej i gospodarczej na reżim Putina, powiedział rzecznik kancelarii premiera. Przed swoim przybyciem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Johnson powiedział: „Brutalny i niesprowokowany atak, który prezydent Putin rozpętał na Ukrainie, będzie miał daleko idące konsekwencje dla świata, daleko poza granicami Europy. Wielka Brytania buduje międzynarodową koalicję, aby poradzić sobie z nową rzeczywistością, z którą mamy do czynienia. Świat musi odzwyczaić się od rosyjskich węglowodorów i zniszczyć uzależnienie od ropy i gazu pochodzących z Rosji.”

„Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie są kluczowymi partnerami międzynarodowymi w tych wysiłkach. Będziemy z nimi współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia akcji humanitarnej i stabilizacji światowych rynków energii w dłuższej perspektywie”. Premier omówi również wspólne priorytety strategiczne z przywódcami ZEA i Arabii Saudyjskiej, w tym obecną sytuację w Iranie i Jemenie, zwiększoną współpracę w zakresie bezpieczeństwa, handel i inwestycje oraz wspieranie praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/number10gov/

Informacje ze świata

Boris Johnson skonfrontował się z przywódcą Chin w sprawie Rosji

Downing Street poinformowało, że Boris…

Prawie MILION nowych zakażeń COVID w tym tygodniu

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej…

Transport for London oferuje darmowe przejazdy ukraińskim uchodźcom

Transport for London ( TfL…

Kanclerz Skarbu ostro krytykowany za swój plan podatkowy

Rishi Sunak bronił dziś swojego…

17-miesięczna dziewczynka zagryziona przez nowo kupionego pitbulla

17-miesięczna dziewczynka, która zmarła po…

COVID-19 odradza się w Wielkiej Brytanii? 94 524 infekcji w jeden dzień!

We wtorek zgłoszono kolejne 94…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych