Premier zapowiada powrót większość restrykcji w Wielkiej Brytanii!

Premier ogłosił dramatycznie, że ograniczenia Covid w Anglii, w tym zakazy podróżowania, testy i obowiązkowe maski na twarz będą konieczne do walki z nowym wariantem Omicron. Na konferencji prasowej przy Downing Street dzisiejszego popołudnia Boris Johnson powiedział, że wszyscy przybywający do kraju muszą się izolować, dopóki nie uzyskają negatywnego testu, a wszystkie kontakty osób zarażonych mutacją muszą pozostać w domu przez 10 dni. W towarzystwie naczelnego lekarza, profesora Chrisa Whitty’ego i głównego doradcy naukowego, Sir Patricka Vallance’a, premier ogłosił również, że maski na twarzach w transporcie publicznym oraz miejscach handlu detalicznego i gastronomii będą obowiązkowe, gdy pandemia wchodzi w ostatnią kluczową fazę.

W ciągu kilku minut od ogłoszenia sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział na Twitterze, że zakrywanie twarzy jest konieczne w transporcie publicznym i „w niektórych innych miejscach w pomieszczeniach”. Powtórzył również słowa pana Johnsona dotyczące podróży. Premier odmówił również wykluczenia blokady w Boże Narodzenie, naciskany przez dziennikarzy, ostrzegając, że Omicron „znacznie odbiega od innych konfiguracji wirusa” i że „z czasem zmniejszy ochronę naszych szczepionek”.

Cztery kolejne kraje – Malawi, Mozambik, Zambia i Angola – zostaną dodane do listy zakazu lotów w niedzielę. Wszystkie loty z RPA, Botswany, Lesotho, Eswatini, Zimbabwe i Namibii zostały wczoraj zakazane ze względu na rosnącą międzynarodową panikę związaną z „wariantem obaw”, który, jak uważają naukowcy, jest bardziej zakaźny i ma zwiększone ryzyko reinfekcji. Wcześniej dzisiaj sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział, że dwa przypadki szczepu wykryto w Nottingham i Brentwood w Essex. Oba są powiązane z podróżami do południowej Afryki, podejrzewanego miejsca pochodzenia mutacji. Zarażonym osobom i wszystkim członkom ich gospodarstw domowych kazano izolować się po tym, jak brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła sekwencjonowanie.

Premier powiedział na konferencji prasowej Downing Street: „Nie zamierzamy zatrzymywać ludzi w podróży, chcę to podkreślić, nie zamierzamy zatrzymywać ludzi w podróży, ale będziemy wymagać, aby każdy, kto wjeżdża do Wielkiej Brytanii, wykonał test PCR do końca drugiego dnia po przybyciu i izolował się do czasu uzyskania negatywnego wyniku. Po drugie, musimy spowolnić rozprzestrzenianie się tego wariantu tutaj, w Wielkiej Brytanii, ponieważ środki na granicy mogą jedynie zminimalizować i opóźnić pojawienie się nowego wariantu, a nie zatrzymać go razem.”

„Będziemy wymagać od wszystkich osób, które mają kontakt z pozytywnym wynikiem testu z podejrzanym przypadkiem Omicron, izolowania się przez 10 dni, niezależnie od statusu szczepienia. Posuniemy się również dalej, prosząc wszystkich o pomoc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się tego wariantu poprzez zaostrzenie przepisów dotyczących zakrywania twarzy w sklepach i w transporcie publicznym”. Johnson kontynuował: „Po trzecie i co najważniejsze, musimy wzmocnić naszą ochronę przed tym nowym wariantem.”

„Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak skuteczne będą nasze szczepionki przeciwko Omicronowi, ale mamy dobre powody, by sądzić, że zapewnią przynajmniej pewien stopień ochrony. Jeśli jesteś wzmocniony, twoja reakcja prawdopodobnie będzie silniejsza, więc ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby ludzie dostali ciosy. Od dzisiaj zamierzamy wzmocnić kampanię boosterów, już planujemy zrobić sześć milionów szczepień w samej Anglii w ciągu najbliższych trzech tygodni, a teraz zamierzamy pójść dalej. Sekretarz Zdrowia zwrócił się do JCVI (Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji) o rozważenie podania dawek przypominających jak najszerszej grupie, a także zmniejszenia luki między drugą dawką a dawką przypominającą”.

Przemawiając dziś do dziennikarzy, pan Javid zasugerował powrót do dalszych restrykcji, mówiąc, że rząd „zawsze był bardzo jasny, że nie zawahamy się podjąć dalszych działań, jeśli jest to wymagane”. W Wielkiej Brytanii zarejestrowano dziś kolejne 39 567 przypadków Covid i 131 zgonów. Urzędnicy Departamentu Zdrowia odnotowali prawie 40 000 codziennych infekcji – spadek o 3,36 procent z 40 941 w ubiegłą sobotę – podczas gdy liczba osób, które zmarły 28 dni po pozytywnym wyniku testu na Covid, również spadła o 12,7 procent w porównaniu ze 150 w zeszłym tygodniu.

UE, USA i Kanada poszły w ślady Wielkiej Brytanii, aby nałożyć ograniczenia podróżowania na odwiedzających z RPA, zanim WHO dodała szczep, znany również jako B.1.1.529, do najwyższej kategorii dotyczącej wariantów. Pierwsze dwie infekcje nowym wariantem pojawiły się w całej Europie, a co najmniej 61 nowych przypadków Covid pojawiło się dziś rano w Holandii z Republiki Południowej Afryki. Władze przeprowadzają obecnie sekwencjonowanie testów nowego wariantu.

Pierwszy przypadek tego wariantu w Europie został zauważony wczoraj w Belgii – mimo że niezaszczepiona kobieta, która go złapała, podróżowała do Turcji i Egiptu. Niemcy i Czechy potwierdziły dziś podejrzane przypadki. Wstępne sekwencjonowanie w Niemczech sugeruje, że podróżnik z RPA był nosicielem wirusa z kilkoma mutacjami wspólnymi dla szczepu Omicron. Urzędnicy czekają dzisiaj na pełną sekwencję. A australijskie władze – które również zakazały podróży do dziewięciu krajów w regionie – obawiają się, że wariant mógł już wkroczyć do kraju.

Informacje ze świata

Sekretarz Zdrowia potwierdza: Omicron jest w odwrocie

Wariant koronawirusa Omicron jest „w…

Koniec z maskami, certyfikatami COVID w Anglii od przyszłego tygodnia

Praca zdalna w domu, paszporty…

Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z…

Boris Johnson ma ogłosić dziś złagodzenie Planu B w Anglii

Boris Johnson ma ogłosić złagodzenie…

Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy…

Imprezy na Downing Street odbywały się REGULARNIE w czasie pandemii

Personel Downing Street organizował „piątki…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych