Prezes Moderny: „szczepienia przypominające być może będą dwudawkowe”

Szef producenta leków Moderna powiedział, że uważa ​​wariant Omicron za „wysoce zakaźny” i „wysoce prawdopodobne”, że skuteczność szczepionek spada – dodając, że boostery mogą potrzebować „podwójnej” dawki, aby zapewnić najlepszą ochronę. Dyrektor naczelny twórcy szczepionki przeciw COVID, Stephane Bankel, powiedział, że nowy szczep wyprzedza Delta w RPA w szybszym tempie niż wcześniej. „Przejęcie wersji beta zajęło Delcie około czterech miesięcy i wydaje się, że przejęcie Delty przez nowy wariant zajmuje tylko kilka tygodni” – powiedział CNBC. Uważa się, że nowa mutacja – zidentyfikowana po raz pierwszy przez naukowców z południowej Afryki – jest już obecna w większości krajów.

Albert Bourla, dyrektor naczelny konkurencyjnego producenta szczepionek Pfizer/BioNTech, powiedział, że jest „bardzo pewny”, iż szczepienie działa przeciwko wszystkim znanym mutacjom koronawirusa, w tym Omicronowi. Powiedział jednak, że jego firma już zaczęła tworzyć nową szczepionkę przeciwko temu wariantowi, dodając: „W zasadzie w ciągu 95 dni będziemy mieli nową szczepionkę”. Obaj podkreślili, że potrzeba więcej danych, aby w pełni zrozumieć, czy B.1.1.529 jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki. Bancel powiedział: „Biorąc pod uwagę dużą liczbę mutacji, jest bardzo możliwe, że skuteczność szczepionki spada. Ale musimy poczekać, aż dane dadzą nam odpowiedź, czy to prawda i jak bardzo odporność spada.”

Duża liczba mutacji na skosie białkowym, którego wirus używa do infekowania ludzkich komórek, może oznaczać konieczność modyfikacji istniejących szczepionek. Powiedział, że szczepienie przypominające o wyższej dawce byłoby „pierwszą linią obrony”. „Obniżyliśmy dawkę przypominającą w obecnej szczepionce, a więc mamy wiele danych dotyczących bezpieczeństwa, które pokazują, że moglibyśmy wrócić do wyższej dawki mikrogramowej przy podwojonej dawce obecnej szczepionki, co powinno zapewnić lepszą ochronę niż trzecia dawka przypominająca w dawce 50 mikrogramów. Więc to jest pierwsza linia obrony, którą można od razu podjąć” – powiedział.

Uwagi pana Bancela wydawały się odnowić nerwowość na rynkach finansowych po tym, jak Omicron spowodował zakłócenia w zeszły piątek. Firmy farmaceutyczne znalazły się wśród przegranych, w wyniku szerokiej wyprzedaży w całej Europie we wtorek, a indeks FTSE 100 w Londynie spadł o 1,4% w porannych transakcjach. Dyrektor inwestycyjny AJ Bell, Russ Mold, powiedział: „Rynki nienawidzą niepewności i właśnie to mamy teraz. Nikt nie wie, ile problemów spowoduje nowy wariant, więc wydaje się prawdopodobne, że zobaczymy zwiększoną zmienność na rynkach, dopóki nie będą wystarczające dane, aby lepiej zrozumieć ukształtowanie sytuacji”.

Unia Europejska już przygotowuje się na możliwość, że szczepionki będą musiały zostać ulepszone. Dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke powiedział: „Gdyby istniała potrzeba zmiany istniejących szczepionek, moglibyśmy być w stanie uzyskać aprobatę w ciągu trzech do czterech miesięcy”. Tymczasem, zapytany o perspektywę opracowania nowych szczepionek, członek Sage, profesor Paul Moss, powiedział Sky News: „Cóż, jak wiecie, firmy już rozpoczęły pracę – gen został sklonowany, ale zwykle mówi się o około 100 dniach. W ciągu ostatnich 18 miesięcy nauczyliśmy się tak wiele – nikt nie sądził, że dostaniemy szczepionkę w ciągu roku, kiedy wybuchła pandemia, i tak zrobiliśmy – dostaliśmy kilka”.

Informacja pojawia się, gdy szef brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia wezwał ludzi, aby nie spotykali się towarzysko, jeśli nie muszą. Dr Jenny Harries powiedziała w programie BBC Radio 4’s Today, że nawet jeśli nasze „szczepionki wydają się być skuteczne, ale okazuje się, że wariant jest bardziej zakaźny, ma niski stopień infekcji, ale w bardzo dużej liczbie populacji (to) może nadal mieć znaczący wpływ na nasze szpitale”. Dodała: „Jeśli wszyscy trochę zmniejszymy nasze kontakty społeczne, w rzeczywistości pomaga to utrzymać ten wariant na dystans”. Do tej pory w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano około 14 przypadków wariantu, choć eksperci spodziewają się, że liczba ta wzrośnie w nadchodzących dniach.

Informacje ze świata

Sekretarz Zdrowia potwierdza: Omicron jest w odwrocie

Wariant koronawirusa Omicron jest „w…

Koniec z maskami, certyfikatami COVID w Anglii od przyszłego tygodnia

Praca zdalna w domu, paszporty…

Johnson odmawia podania się do dymisji, w czasie kłótni w parlamencie

Boris Johnson odmówił rezygnacji z…

Boris Johnson ma ogłosić dziś złagodzenie Planu B w Anglii

Boris Johnson ma ogłosić złagodzenie…

Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy…

Imprezy na Downing Street odbywały się REGULARNIE w czasie pandemii

Personel Downing Street organizował „piątki…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych