Rishi Sunak: „Przed Wielką Brytanią bardzo trudne wyzwanie”

Rishi Sunak stwierdził, że Wielka Brytania stoi przed „głębokim wyzwaniem gospodarczym” w swoich pierwszych komentarzach od czasu ogłoszenia go jako kolejnego premiera. Powiedział, że jest „wdzięczny i zaszczycony” po tym, jak został wybrany przez konserwatywnych posłów na kierownika partii i narodu, opisując to jako „największy przywilej w moim życiu”. Sunak złożył również hołd ustępującej premier Liz Truss za jej „oddaną służbę publiczną”. „Wielka Brytania to wspaniały kraj, ale bez wątpienia stoimy przed poważnym wyzwaniem gospodarczym” – powiedział w przemówieniu wygłoszonym w siedzibie Partii Konserwatywnej w Westminster.

„Teraz potrzebujemy stabilności i jedności, a moim najwyższym priorytetem będzie zjednoczenie naszej partii i naszego kraju”. Były kanclerz skarbu zdobył klucze do gabinetu premiera dwa miesiące po tym, jak przegrał walkę o najwyższe stanowisko z panią Truss. Jego powrót to kilka symbolicznych kamieni milowych: będzie pierwszym hinduskim premierem Wielkiej Brytanii, pierwszym azjatyckim i najmłodszym przywódcą od ponad 200 lat, w wieku 42 lat. Pani Mordaunt odpadła z wyścigu o przywództwo o godzinie 11:00 w poniedziałek po tym, jak nie udało się zdobyć 100 nominacji od torysów posłów wymaganych do godziny 14.00.

Źródła w obozie Mordaunt podały, że otrzymała 90 nominacji, chociaż liczba tych, którzy publicznie ogłosili swoje poparcie dla niej, była znacznie mniejsza. Pani Mordaunt poddała się na kilka sekund przed ogłoszeniem wyników. „To są bezprecedensowe czasy. Pomimo napiętego harmonogramu konkursu przywództwa jasne jest, że koledzy czują, że potrzebujemy pewności”, stwierdziła w tweecie. Dodała: „Wszyscy jesteśmy winni to krajowi sobie nawzajem i Rishiemu, aby zjednoczyć się i pracować razem dla dobra narodu. Jest dużo pracy do zrobienia”.

Jej decyzja zapadła po tym, jak Boris Johnson również wycofał się z konkursu w niedzielę wieczorem, mimo że twierdził, że ma poparcie co najmniej 100 deputowanych wymaganych, aby dostać się do głosowania. Oznacza to, że Sunak wejdzie w nową rolę bez sprzeciwu i uniknie internetowego głosowania konserwatywnych członków, którzy w zeszłym miesiącu odrzucili go na rzecz pani Truss. Ogłaszając wyniki wyścigu przywódców, Sir Graham Brady, przewodniczący komitetu z 1922 r., powiedział, że Partia Konserwatywna otrzymała tylko jedną „ważną” nominację na lidera, a był to pan Sunak.

Kilku wysokich rangą torysów pogratulowało deputowanemu z Richmond i wezwało partię do zjednoczenia się wokół niego, ale partie opozycyjne ponawiały apele o natychmiastowe wybory powszechne. Zastępca lidera Partii Pracy Angela Rayner powiedziała: „Rishi Sunak nie ma mandatu ani pojęcia, czego potrzebują ludzie pracy. Potrzebujemy wyborów powszechnych, aby opinia publiczna mogła wypowiedzieć się na temat przyszłości Wielkiej Brytanii – i szansy na nowy start w Partii Pracy”. Pan Sunak nie zostanie oficjalnie premierem, dopóki pani Truss nie złoży formalnej rezygnacji na ręce króla Karola, kiedy zostanie zaproszony do utworzenia rządu.

Sunak zwrócił się do konserwatywnych posłów za zamkniętymi drzwiami w Izbie Gmin pół godziny po ogłoszeniu swojego zwycięstwa. Niedługo potem przybył do Kwatery Głównej Kampanii Konserwatywnej w Westminsterze, by zostać przywitanym przez posłów torysów zebranych na schodach budynku. Sunak ma teraz potwornie ciężkie zadanie przeprowadzenia narodu przez kryzys gospodarczy, zaostrzony przez chaotyczną spuściznę pani Truss, która została usunięta po zaledwie sześciu tygodniach sprawowania urzędu. Była minister spraw zagranicznych wygrała ostatni wyścig o przywództwo, chcąc obniżyć podatki, aby pobudzić wzrost gospodarczy, ale została zmuszona do wycofania się z prawie wszystkich swoich polityk gospodarczych po tym, jak jej minibudżet wprawił rynki w zawirowania finansowe i upadek funta.

Sunak ostrzegł panią Truss przed jej planami, nazywając jej obniżki podatków „niemoralną” i „ekonomią fantazji”. Musi także mianować nowy gabinet w związku z poszerzającymi się podziałami w Partii Konserwatywnej, próbując ratować gospodarkę i zwiększyć poparcie dla partii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *