Rosnące ceny gazu mogą nie być tymczasowe

Gwałtownie rosnące ceny gazu mogą nie być tymczasowe, a w nadchodzących miesiącach może zbankrutować więcej dostawców energii, ostrzegł dyrektor naczelny Ofgem. Jonathan Brearley powiedział, że może to dotyczyć „znacznie powyżej” setek tysięcy klientów. „Obserwując zmianę ceny gazu – to naprawdę jest coś, czego nie widzieliśmy wcześniej w tym tempie. Spodziewamy się, że będzie to dotyczyć dużej liczby klientów” – powiedział.

Przemawiając do posłów na przesłuchaniu Komisji ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS), powiedział również, że trudno jest określić, ile firm wypadnie z rynku, dodając: „Będziemy chcieli wyciągnąć lekcję z tego. Nie jest niczym niezwykłym, że dostawcy wychodzą z rynku. Myślę, że tym razem różnica polega na dramatycznej zmianie kosztów, z którymi borykają się ci dostawcy. Oczekujemy, że więcej (dostawców) nie będzie w stanie stawić czoła okolicznościom, w jakich się znajdujemy, ale naprawdę trudno powiedzieć coś więcej, częściowo dlatego, że ciężko jest określić, co może się stać z ceną gazu”.

Skok cen gazu spowodował, że dwóch krajowych dostawców energii wycofało się z rynku w zeszłym tygodniu. Zapytany o przyszłość limitu cen energii, który chroni konsumentów, Brearley powiedział, że wyraźnie widać, że presja kosztowa przełoży się na rachunki klientów. Rząd i Ofgem już dwa lata temu zostały ostrzeżone o kruchości sektora energetycznego, powiedział dyrektor generalny organu handlu dostawcami, Energy UK.

Emma Pinchbeck powiedziała posłom z komisji BEIS: „Podjęłam tę pracę rok temu. Kiedy zostałam zatrudniona, prezes Energy UK powiedział, że naszym największym wyzwaniem będzie wrażliwość rynku detalicznego. Wiem, że przez rok lub dłużej mój zespół informował regulatora i rząd, że sektor jest kruchy. Jest tu kryzys, który w pewnym sensie jest poza naszą kontrolą – ma związek z cenami gazu – ale został zaostrzony i prawdopodobnie spowodowany przez nasz projekt regulacyjny.

„I to jest ryzyko dla odporności i bezpieczeństwa dostaw w przyszłości. To straszna wiadomość dla klientów na dłuższą metę”. Dodała, że ​​regulatorzy i politycy powinni przestać odrzucać ostrzeżenia dostawców, że rynek jest zaprojektowany wadliwie. „Na każdym normalnym rynku mamy firmy, które upadają. Chodzi o to, że w tej chwili uważamy, że dobre, solidnie zarządzane firmy upadną. Jest to funkcja zarówno szoku cenowego, jak i struktury rynku”.

Dermot Nolan, były dyrektor generalny Ofgem, powiedział Sky News, że jest „pewny, iż światła pozostaną włączone”. Dziesiątki milionów funtów z pieniędzy podatników można wykorzystać na dotowanie dużego amerykańskiego producenta nawozów, aby zapewnić ciągłość dostaw CO2 dla sektora spożywczego podczas kryzysu energetycznego. Sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng powiedział, że rząd zapewni „ograniczone wsparcie finansowe” na pokrycie kosztów bieżących nawozów CF, aby zapobiec niedoborom żywności w brytyjskich supermarketach.

Umowa będzie obowiązywać przez trzy tygodnie, podczas gdy „rynek CO2 dostosuje się” do wzrostu światowych cen gazu, ogłosił BEIS. CO2 służy do ogłuszania zwierząt w rzeźniach i utrzymywania świeżości zapakowanych produktów. Pan Kwarteng nie wykluczył potencjalnego nieoczekiwanego podatku od firm, które skorzystały na wzroście cen gazu. Darren Jones, przewodniczący komisji ds. strategii biznesowej, energetycznej i przemysłowej, powiedział, że Hiszpania nałożyła opłatę na „generatorów i handlowców, którzy osiągają bardzo znaczące zyski” – aby sfinansować ochronę konsumentów.

Zapytany, czy byłaby taka możliwość, pan Kwarteng powiedział: „Rozpatrujemy wszystkie opcje. Rozmawiam z Ofgem i innymi urzędnikami, rozważymy wszystkie możliwości”.

Informacje ze świata

Boris Johnson przedstawił plan walki z Omicronem na kolejne miesiące

Rząd planuje zaoferować szczepionki przypominające…

Prezes Moderny: „szczepienia przypominające być może będą dwudawkowe”

Szef producenta leków Moderna powiedział,…

Dłuższe wyroki za przemoc wobec dzieci mogą wejść wkrótce w życie

Sprawcy nadużyć na dzieciach mogą…

Dziś weszły w życie nowe restrykcje COVID w Anglii

W Anglii weszły w życie…

3. dawka szczepionki zostanie zaoferowana WSZYSTKIM powyżej 18. roku życia

Wszystkim dorosłym mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa…

Walia i Szkocja naciskają na rząd UK. Chcą OSTRZEJSZYCH restrykcji

Rządy Szkocji i Walii wzywają…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych