Sekretarz Skarbu zaleca nam wszystkim „ograniczanie zużycia energii”

Nadhim Zahawi poradził dziś Brytyjczykom, aby zaczęli ograniczać zużycie energii, ponieważ „toczy się wojna” – po tym, jak Ofgem potwierdził 80-procentowy wzrost limitu cenowego, co spowoduje gwałtowny wzrost rocznych rachunków przeciętnego gospodarstwa domowego z 1971 funtów do 3549 funtów. Posunięcie to wpłynie na 24 miliony Brytyjczyków od 1. października, podczas gdy 4,5 miliona będących na licznikach przedpłatowych – którzy często są najbardziej wrażliwi i już cierpią z powodu ubóstwa energetycznego – może doświadczyć nawet wyższe średnie rachunki w wysokości 3608 funtów.

Zapytany przez nadawców, czy nadszedł czas, aby ludzie przyjrzeli się zużyciu energii, kanclerz powiedział: „W rzeczywistości wszyscy powinniśmy przyjrzeć się naszemu zużyciu energii. To trudny czas. Na naszym kontynencie trwa wojna. Niewiele osób przewidziało wojnę. Wojny toczą się w odległych miejscach. Jest teraz z nami. Musimy pozostać odporni. Moim obowiązkiem jest dostarczenie tej pomocy”. Pan Zahawi przyznał, że wzrost limitu cenowego spowoduje „stres i niepokój” u ludzi, ale rząd pracował „na gorąco”, aby opracować więcej opcji wspierania gospodarstw domowych. „Podczas gdy Putin podbija ceny energii w odwecie za nasze poparcie dla odważnej walki Ukrainy o wolność, ja pracuję bez wytchnienia, aby opracować opcje dalszego wsparcia” – powiedział.

„Oznacza to, że nowy premier będzie mógł zacząć działać i jak najszybciej udzielić wsparcia tym, którzy najbardziej go potrzebują”. Dziś założyciel MoneySavingExpert, Martin Lewis, ostrzegał, że tej zimy ludzie mogą umrzeć, ponieważ nie będzie stać ich na opłacenie energii. Powiedział programowi BBC Radio 4’s Today: „Jestem oskarżony o kreślenie czarnych scenariuszy tej sytuacji. Cóż, powodem, dla którego to robię, jest fakt, że jest to katastrofa, proste. Jeżeli nie otrzymamy kolejnej interwencji rządowej oprócz tego, co ogłoszono w maju, tej zimy zginą ludzie.” Pan Lewis powiedział również, że ostatni wzrost limitu oznacza, że ​​niektórzy ludzie będą płacić rachunki do 10 000 funtów rocznie.

Ostrzegł, że nie ma limitu maksymalnej kwoty, którą płacisz – ale limit jest w rzeczywistości maksymalnym kosztem jednostkowym, jaki firmy mogą pobierać za gaz i energię elektryczną. Obecnie odpowiada to 1971 funtów rocznie na przeciętny dom. Ofgem podał, że od 1. października ekwiwalent jednostkowy limitu ceny do najbliższego pensa dla typowego klienta płacącego poleceniem zapłaty wyniesie 52 pensy za kWh dla odbiorców energii elektrycznej i opłatę stałą 46 pensów za dzień. Ekwiwalent na poziom jednostki dla typowego odbiorcy gazu wynosi 15 pensów za kWh z opłatą stałą 28 pensów za dzień.

Dyrektor naczelny Ofgem, Jonathan Brearley, ostrzegł przed wysokimi cenami energii tej zimy i wezwał nowego premiera oraz nowy gabinet do „zapewnienia dodatkowej i pilnej reakcji na ciągły wzrost cen energii”. Powiedział też, że cena gazu tej zimy będzie 15 razy wyższa niż dwa lata temu. Regulator powiedział, że wzrost odzwierciedla utrzymujący się wzrost globalnych hurtowych cen gazu, które zaczęły rosnąć wraz z łagodzeniem pandemii i były jeszcze bardziej napędzane przez Rosję, która powoli odcinała dostawy gazu do Europy. Ofgem ostrzegł również, że ceny energii mogą „znacznie pogorszyć się” w przyszłym roku.

Regulator powiedział, że niektórzy dostawcy mogą zacząć zwiększać kwotę, jaką klienci płacą przed 1. października, aby rozłożyć płatności, ale wszelkie pieniądze pobrane przez dostawców będą wydawane tylko na dostarczanie energii do gospodarstw domowych. Philippe Commaret, dyrektor zarządzający giganta energetycznego EDF, ostrzegł, że połowa brytyjskich gospodarstw domowych może w styczniu popaść w ubóstwo energetyczne z powodu rosnących cen. A Kongres Związków Zawodowych stwierdził, że rachunki za energię wzrosną 35 razy szybciej niż płace i 57 razy szybciej niż świadczenia w ciągu ostatnich trzech miesięcy tego roku.

Which? wezwał rząd do podwyższenia rabatu w rachunkach za energię o co najmniej 150 procent, w innym wypadku zaryzykuje wepchnięcie milionów ludzi w kłopoty finansowe. Strażnik konsumencki powiedział, że wsparcie finansowe ministrów dla wszystkich gospodarstw domowych musi wzrosnąć z obecnych 400 funtów do 1000 funtów – lub z 67 funtów do 167 funtów miesięcznie od października do marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *