Sunak wygłosił pierwsze przemówienie jako nowy premier

Rishi Sunak wygłosił swoje pierwsze przemówienie jako premier, mówiąc, że został wybrany, aby „naprawić” błędy popełnione przez Liz Truss. Przemawiając na Downing Street, były kanclerz sskarbu pochwalił „wysiłki” swojej poprzedniczki i jej „szlachetny cel”, jakim jest poprawa wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Dodał jednak: „Popełniono pewne błędy, nie wynikające ze złej woli lub złych intencji – w rzeczywistości wręcz przeciwnie – ale mimo to błędy”. Po wejściu na Downing Street z poważną miną, Sunak powtórzył swoje wczorajsze komentarze, mówiąc, że kraj „stoi w obliczu głębokiego kryzysu gospodarczego” i czekają nas „trudne decyzje”.

Zobowiązał się jednak podejść do problemów ze „współczuciem” i „umieścić stabilność gospodarczą i zaufanie w centrum programu tego rządu”. Nowy premier dodał: „Rząd, którym kieruję, nie pozostawi następnego pokolenia, waszych dzieci i wnuków, z długiem do uregulowania, bo ​​byliśmy zbyt słabi, by sami go spłacić”. Sunak został mianowany nowym liderem Partii Konserwatywnej bez sprzeciwu po decyzji byłego premiera Borisa Johnsona o rezygnacji z kandydowania i rezygnacji z udziału w ostatniej chwili przewodniczącej Izby Gmin Penny Mordaunt.

Zdobycie przywództwa oznaczało również, że został pierwszym brytyjskim premierem Wielkiej Brytanii pochodzenia azjatyckiego i hinduskiego, a dziś został poproszony przez króla w Pałacu Buckingham o utworzenie rządu przed oficjalnym objęciem władzy. Najnowszy i najmłodszy premier zacznie teraz powoływać swój najwyższy zespół, zwracając uwagę na to, którzy ministrowie będą wchodzić w skład rządu. Sunak zastępuje panią Truss, która rywalizowała z nim podczas trwającego latem konkursu na przywództwo, aby zastąpić pana Johnsona, ale została najkrócej sprawującym rządy premierem Wielkiej Brytanii po katastrofie jej mini-budżetu obniżającego podatki.

Wcześniej, po ostatnim posiedzeniu gabinetu, pani Truss odbyła audiencję u króla, aby formalnie złożyć rezygnację. W swoim ostatnim przemówieniu jako premier życzyła panu Sunakowi „wielkich sukcesów”, dodając: „Wiem, że nadchodzą lepsze dni”. W przemówieniu, które trwało niespełna sześć minut, Sunak pochwalił innego ze swoich poprzedników, pana Johnsona, za „ciepło i hojność ducha”. Powiedział jednak, że mandat, na którym została wybrana Partia Torysów w 2019 r., „nie jest wyłączną własnością żadnej osoby” i „dotrzyma obietnicy”. Premier wskazał na zobowiązania dotyczące NHS, edukacji, kontroli imigracji i ochrony środowiska, a także oddanie się sprawie Ukrainy, mówiąc, że to „straszna wojna, którą trzeba pomyślnie doprowadzić do jej konkluzji”.

Jednak jednym z jego głównych przesłań było to, że jego rząd będzie miał „uczciwość, profesjonalizm i odpowiedzialność”, ponieważ po ostatnich tygodniach próbował odzyskać zaufanie opinii publicznej. „Na zaufanie trzeba zasłużyć” – powiedział. „A ja zasłużę na wasze.” Pan Sunak dodał, że „nie zniechęcił się” tym zadaniem, mówiąc: „Kiedy pojawia się możliwość służenia, nie można kwestionować chwili, tylko swoją gotowość. Więc stoję tutaj przed wami, gotowy poprowadzić nasz kraj w przyszłość, postawić jego potrzeby ponad politykę, dotrzeć i zbudować rząd, który reprezentuje najlepsze tradycje mojej partii. Razem możemy osiągnąć niesamowite rzeczy. Stworzymy przyszłość godną poświęceń, która poniesie tak wielu i napełni jutro, a potem każdy dzień nadzieją.”

W swoich pierwszych uwagach od czasu ogłoszenia,Boris Johnson pogratulował nowemu przywódcy, nazywając wybór „historycznym dniem”. Napisał na Twitterze: „To moment, w którym każdy konserwatysta może udzielić naszemu nowemu premierowi pełnego poparcia”. Znani torysi dołączyli do niego, wysyłając pochwały w mediach społecznościowych, a Suella Braverman, Priti Patel i Sajid Javid byli pierwszymi, którzy uczcili to wydarzenie. Przywódca Partii Pracy Sir Keir Starmer pogratulował również Sunakowi „tworzenia historii jako pierwszy brytyjski premier pochodzenia azjatyckiego”.

Ale powiedział, że torysi „rozwalili gospodarkę, z niskimi płacami, wysokimi cenami i kryzysem kosztów utrzymania”, i powtórzył swój apel o natychmiastowe wybory powszechne, dodając: „Społeczeństwo potrzebuje nowego startu i głosu w sprawie brytyjskiej przyszłości.” Przywódca Liberalnych Demokratów, Sir Ed Davey, powtórzył ten sentyment, tweetując: „Słowa Rishi Sunaka nie zrobią nic, aby uspokoić walczących ludzi, którzy są pełni obaw na nadchodzącą zimę. Mówi, że chce zdobyć zaufanie opinii publicznej, ale odmawia zaufania opinii publicznej w wyborach powszechnych”.

Źródło zdjęcia głównego: flickr / number10gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *