Szczepionki zmniejszają ryzyko hospitalizacji w Wielkiej Brytanii nawet o 94%!

Szczepionki przeciwko Covid-19 wdrażane w Wielkiej Brytanii znacznie zmniejszają ryzyko przyjęcia do szpitala, pokazały najnowsze dane ze Szkocji. Cztery tygodnie po otrzymaniu pierwszej dawki, zarówno wstrzyknięcia szczepionki firmy Pfizer / BioNTech, jak i Oxford / AstraZeneca zmniejszyły liczbę hospitalizacji z powodu choroby odpowiednio o 85 i 94 procent. Wśród osób w wieku 80 lat i starszych – jednej z najbardziej wrażliwych grup – dwie szczepionki wiązały się z łącznym 81-procentowym zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji.

Odkrycia stanowią pierwszą rzeczywistą wskazówkę dotyczącą wpływu wprowadzenia szczepionek w Wielkiej Brytanii, dając nadzieję, że szczepionki pomogą zakończyć ostrą fazę epidemii w Zjednoczonym Królestwie. Naukowcy z University of Edinburgh, University of Strathclyde i Public Health Scotland zebrali dane dotyczące szczepionek w okresie od 8. grudnia do 15. lutego, podczas których wśród szkockiej populacji podano 1,14 miliona dawek. Szczepionkę Pfizer otrzymało około 650 000 osób, podczas gdy podano 490 000 dawek szczepionki oksfordzkiej.

Naukowcy przeanalizowali dane z każdego tygodnia w trakcie badania – w tym dane lekarzy pierwszego kontaktu dotyczących szczepień, przyjęć do szpitala, rejestracji zgonów i wyników badań laboratoryjnych – i porównali wyniki osób, które otrzymały pierwszą szczepionkę, z tymi, które jej nie otrzymały. Główny badacz, profesor Aziz Sheikh, powiedział: „Wyniki te są bardzo zachęcające i dały nam wspaniałe powody do optymizmu w przyszłości. Mamy teraz krajowe dowody – w całym kraju – że szczepienia zapewniają ochronę przed hospitalizacjami spowodowanymi przez Covid-19”.

Naukowcy stwierdzili, że w trakcie badania wariant koronawirusa wykryty po raz pierwszy w Kent stanowił 80 procent pozytywnych przypadków. Sugeruje to, że szczepionki nadal skutecznie neutralizują i zapewniają ochronę przed wysoce zaraźliwą odmianą brytyjską. Dr Jim McMenamin, krajowy dyrektor ds. Incydentów Covid-19 w Public Health Scotland, powiedział: „Wyniki te są ważne, ponieważ przechodzimy od oczekiwań do solidnych dowodów korzyści ze szczepionek. W całej populacji Szkocji wyniki pokazują znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka przyjęcia do szpitala po podaniu pojedynczej dawki szczepionki. Wszystkich, którym zaproponowano szczepionkę, zachęcam do zaszczepienia”.

Wyniki, które nie obejmują żadnej analizy wpływu szczepionek na przenoszenie wirusa, mają charakter wstępny i zostały przesłane do dalszych badań w celu szczegółowej weryfikacji. Naukowcy stwierdzili, że ich odkrycia mają zastosowanie w innych krajach stosujących szczepionki Pfizer i Oxford i prawdopodobnie można je „uogólnić” w pozostałej części Wielkiej Brytanii. Profesor Chris Whitty, główny lekarz w Anglii, powiedział: „Te badania dostarczają obiecujących wczesnych danych na temat wpływu szczepień na zmniejszenie liczby hospitalizacji”.

Wcześniej minister ds. Szczepionek Nadhim Zahawi powiedział, że brytyjski program szczepień zaczyna „naprawdę przynosić owoce”. Najnowsze dane pokazują, że ponad 17,5 miliona ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Covid-19 w całej Wielkiej Brytanii. Pan Zahawi powiedział, że premier ujawni również istotne dane dotyczące wpływu wstrzyknięć na przyjęcia do szpitali i przenoszenie wirusa. „Premier powie więcej na ten temat, ale powinniście wiedzieć, że Public Health England przeprowadziło kilka badań na dużą skalę. Wystarczy powiedzieć, że dowody wyglądają dobrze. Zespół z Oxfordu wykazał własne dowody na zmniejszenie transmisji o dwie trzecie ” – powiedział w Sky News.

Informacje ze świata

Dłuższe dni szkolne i krótsze wakacje dla uczniów w Anglii!

Dłuższe dni szkolne, krótsze wakacje…

Poszukiwana osoba, zakażona brazylijskim wariantem COVID-19, odnaleziona!

Szósta osoba w Wielkiej Brytanii,…

Historyczna konferencja Sekretarza Skarbu. Znamy budżet na 2021 rok

Kanclerz Skarbu obiecał zbudować „bardziej…

Walia: Polak aresztowany za spacer „zbyt daleko od domu” [WIDEO]

Mężczyzna polskiej narodowości, mieszkający na…

Program pomocy finansowej furlough zostanie przedłużony do września

Program pomocowy furlough zostanie przedłużony…

Badania: brazylijski szczep Covid-19 może być groźniejszy niż inne warianty

Pierwsza ocena brazylijskiego wariantu COVID-19,…

London
Clear
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych