Tesco podnosi ceny swoich produktów żywnościowych

Tesco podniosło cenę swojej oferty posiłków, ponieważ ceny żywności wciąż rosną. Oferta na kanapki, przekąski i napoje wzrośnie do 3,40 GBP dla członków Tesco Clubcard po ponad 10 latach utrzymującej się ceny 3 GBP. Wyniesie od 3,50 GBP do 3,90 GBP dla osób bez karty lojalnościowej. Ceny żywności rosną w najszybszym tempie od 42 lat, ściskając budżety gospodarstw domowych i napędzając inflację artykułów spożywczych do 14,6% w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wrzesień. Tesco powiedziało, że jego oferta na posiłki nadal stanowi „wielką wartość”. Supermarket powiedział, że ponad 70% jego klientów korzysta obecnie z Clubcard, czyli darmowej karty, która daje klientom zniżki.

W lutym Tesco podniosło cenę oferty na posiłki z 3 GBP do 3,50 GBP dla członków niebędących członkami Clubcard, ale ostatnia podwyżka oznacza pierwszy raz, kiedy popularny wybór lunchu przekroczył 3 GBP dla wszystkich klientów. Konkurenci Tesco, tacy jak Sainsbury’s i Co-op, oferują podobne oferty posiłków w cenie odpowiednio 3,50 GBP i 4 GBP. Boots podniósł również cenę oferty na posiłki po raz drugi w tym roku, donosi Daily Mirror. Sieć na głównych ulicach podniosła standardową cenę oferty posiłków z 3,59 GBP do 3,99 GBP, a w Londynie z 4,19 GBP do 4,99 GBP.

Firmy stoją w obliczu zwiększonych kosztów takich rzeczy jak paliwo i płace, a wiele firm przenosi je teraz na klientów, podnosząc ceny. W lipcu McDonald’s po raz pierwszy od ponad 14 lat podniósł cenę swojego cheeseburgera z 99 pensów do 1,19 funta z powodu rosnącej presji kosztowej. Firma fast foodowa powiedziała, że ​​jej brytyjskie restauracje będą dodawać od 10 pensów do 20 pensów cen wielu swoich produków. Tymczasem sieć piekarnicza Greggs ostrzegła, że ​​jej ceny mogą w tym roku wzrosnąć po raz drugi. Gospodarstwa domowe odnotowują wzrost kosztów żywności w najszybszym tempie od 1980 r. – wraz ze wzrostem cen chleba, zbóż, mięsa i nabiału.

Wzrost cen artykułów spożywczych i towarów codziennego użytku przyspieszyła wojna na Ukrainie, która uderzyła w dostawy zbóż, ropy naftowej i nawozów. Na ceny żywności i napojów wpłynął również spadek wartości funta, co spowodowało wzrost cen importowanych produktów i składników z zagranicy. Ankieta BBC ujawniła rosnące obawy dotyczące ograniczenia finansów. Około 85% pytanych jest teraz zaniepokojonych rosnącymi kosztami życia, w porównaniu z 69% w podobnym sondażu w styczniu. W rezultacie dziewięć na dziesięć osób próbuje zaoszczędzić pieniądze, opóźniając włączenie ogrzewania, a trzy na pięć osób w Wielkiej Brytanii ograniczy wydatki w tegoroczne święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *