Unia Europejska ZATWIERDZIŁA plany „certyfikatów podróżnych” COVID-19

Unia Europejska przedstawiła plany wydania „cyfrowych zielonych certyfikatów”, które pozwolą 450 milionom ludzi na swobodne podróżowanie po krajach wspólnoty tego lata. Program, który zostanie omówiony w przyszłym tygodniu podczas szczytu przywódców UE, ułatwi podróżowanie po Europie osobom, które zostały zaszczepione, a także innym osobom, które niedawno przeszły testy lub zostały wyleczone z Covid-19. Brytyjczycy nie będą automatycznie kwalifikowali się w ramach obecnych planów, ale będą mogli ubiegać się o certyfikat z konkretnego kraju w UE, który zamierzają odwiedzić, powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Prawdopodobnie to samo czeka polskich obywateli mieszkających w UK i chcących polecieć do Polski, lub do innego kraju członkowskiego.

Infekcje w Wielkiej Brytanii będą musiały pozostać na niskim poziomie, aby Wielka Brytania i inne kraje mogły podróżować do UE zgodnie z propozycjami, zanim podobne paszporty szczepień zostaną wprowadzone gdzie indziej. Temat był dyskutowany od tygodni i podzielił społeczeństwo. Branża turystyczna i kraje południowoeuropejskie zależne od turystyki, takie jak Grecja i Hiszpania, naciskają na szybkie wprowadzenie środka, który mógłby pomóc w uniknięciu kwarantanny i wymagań dotyczących testów.

Jednak kilka państw członkowskich, w tym Francja, argumentowało, że wprowadzenie takich przepustek byłoby przedwczesne i dyskryminujące, ponieważ znaczna większość obywateli UE do tej pory nie ma dostępu do szczepionek. „Wszyscy chcemy, aby sezon turystyczny się rozpoczął. Nie możemy sobie pozwolić na utratę kolejnego sezonu – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova w czeskim radiu publicznym. „Turystyka, a także kultura i inne sektory zależne od turystyki strasznie cierpią. Mówimy o dziesiątkach milionów miejsc pracy ” – dodała.

Jeśli plany dojdą do skutku, będą musiały zostać zatwierdzone przez prawodawców UE, aby wejść w życie. Komisja zaproponowała, aby jej cyfrowe zielone certyfikaty, które powinny być bezpłatne, były dostarczane mieszkańcom UE, którzy mogą udowodnić, że zostali zaszczepieni, ale także tym, którzy uzyskali wynik negatywny na obecność wirusa lub mają dowód, że się po nim wyleczyli. „Zaszczepienie się nie będzie warunkiem koniecznym do podróży” – stwierdziła komisja. „Wszyscy obywatele UE mają podstawowe prawo do swobodnego przemieszczania się w UE, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie. Cyfrowy zielony certyfikat ułatwi wykonywanie tego prawa, także poprzez testowanie i odzyskiwanie certyfikatów”.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że certyfikaty „pomogą pobudzić turystykę i gospodarki, które w dużym stopniu z niej korzystają”, podczas gdy europejski sektor lotniczy wezwał rządy UE do zapewnienia, że ​​przepustki będą działały na czas szczytu letniego sezonu podróżniczego. Komisja zaproponowała, aby wszystkie szczepionki opatrzone pieczątką przez Europejską Agencję Leków były automatycznie uznawane, ale zaoferowała również rządom możliwość włączenia innych szczepionek, takich jak rosyjski Sputnik lub chiński Sinovac, które nie otrzymały pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE.

Komisja Europejska uspokaja, że ​​„zapewniony zostanie bardzo wysoki poziom ochrony danych” oraz stwierdziła, że ​​certyfikaty będą wydawane w formacie cyfrowym i będą widoczne na smartfonach lub na papierze. Jako kolejny impuls dla Brytyjczyków, dokument potwierdza, że ​​poszczególne kraje będą w stanie zawierać umowy z krajami, jeśli ogólnoeuropejski system załamie się, odzwierciedlając zeszłoroczne „korytarze podróży”. Grecja, Portugalia, Hiszpania i Cypr zasygnalizowały, że są gotowe do zawarcia umów dwustronnych, aby powitać zaszczepionych Brytyjczyków lub tych, którzy uzyskali wynik negatywny od połowy maja.

Informacje ze świata

Sekretarz Edukacji usunięty ze stanowiska przez premiera Johnsona!

Gavin Williamson został usunięty ze…

Klimatyczni aktywiści zablokowali najruchliwszą autostradę w UK

Protestujący przeciwko zmianom klimatycznym zablokowali…

Londyn ponownie zalany. Duże utrudnienia dla kierowców [WIDEO]

Londyn po raz kolejny boryka…

Boris Johnson przedstawił zimowy plan walki z COVID-19

Premier Wielkiej Brytanii ostrzegł, że…

Osoby powyżej 50 lat również otrzymają TRZECIĄ dawkę szczepionki

Rząd ogłosił, że szczepienia przypominające…

Lockdown, obowiązkowe maski, paszporty COVID planem na zimę!

Sekretarz Zdrowia Wielkiej Brytanii ogłosił,…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych