UWAGA na atak fałszywych wdów w nadchodzący weekend

W nadchodzącym dłuższym weekendzie w Wielkiej Brytanii mogą pojawić się jadowite pająki. Oczekuje się, że temperatury w niektórych częściach kraju będą wyższe niż w Meksyku. Ekstremalna fala upałów spowodowała rozmnażanie się pająków tak zwanych „fałszywych wdów” na Wyspach Brytyjskich. Są spokrewnione z czarną wdową – najbardziej śmiercionośnym gatunkiem na świecie – i są jednym z 12 pająków w Wielkiej Brytanii, o których wiadomo, że ugryzły ludzi. Według Muzeum Historii Naturalnej fałszywe wdowy nie są szczególnie jadowite, a ukąszenie może być porównywalne do użądlenia osy. Zdarzały się jednak rzadkie przypadki, w których powodowały poważne ukłucie i wywoływały reakcję alergiczną u ludzi.

Wiadomość pojawia się po tym, jak Met Office zapowiedziało nadchodzący tydzień rosnących i spadających temperatur. Oczekuje się, że weekend będzie ciepły w całej Wielkiej Brytanii, a niektóre części osiągną temperatury 30°C, co prowadzi do możliwości kolejnej fali upałów. Ciepła pogoda pomoże fałszywym wdowom rozmnażać się po zakończeniu okresu hibernacji. Fałszywe wdowy zostały po raz pierwszy odnotowane w Wielkiej Brytanii w latach 70. XIX wieku, ale pomnożyły się w latach 80. w wielu południowych hrabstwach. Według Muzeum Historii Naturalnej gatunek po raz pierwszy zadomowił się w Dorset, Hampshire i Devon, ale obecnie można go znaleźć w Szkocji.

Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy steatoda nobilis i może mieć wielkość monety 50 pensów. Mają błyszczące, czarne, bulwiaste ciała i często złowrogie znaczenia przypominające czaszki na brzuchu. Dziewięć szkół zostało zmuszonych do zamknięcia w Londynie po inwazji w 2018 roku, a były piłkarz Wrexham James Gray został przewieziony do szpitala po ugryzieniu fałszywej wdowy w 2016 roku. W kwietniu 2017 roku matce pięciorga dzieci, Gemmy Hunter, z Rossendale w Lancs powiedziano, że może stracić stopę po tym, jak została ugryziona przez fałszywą wdowę. Atak pozostawił ją z głęboką na 3 cm dziurą. Pani Hunter powiedziała: „Widziałam już wcześniej pająka i widziałam go na czubku stopy.”

„Wyglądał jak pająk ogrodowy, miał na sobie wzór, a jego dwie przednie nóżki były dłuższe niż reszta” – powiedziała. „Po prostu lekko potrząsnąłam stopą i nie spadł, więc sięgnęłam, aby ją zetrzeć lewą ręką, co było momentem, gdy lekarze uważają, że mnie ugryzł, ponieważ prawdopodobnie go zdenerwowałam – ugryzł mnie dwukrotnie w żyle”. W 2015 roku mężczyzna był hospitalizowany przez dziesięć dni po tym, jak jego ramię zmieniło kolor i pojawiły się pęcherze, gdy miał ostrą reakcję na ugryzienie wdowy we własnym domu. Jad prawie doprowadził 32-letniego Alexa Beera do niewydolności nerek i pozostawił go w potwornym bólu po tym, jak jego ramię powiększyło się i było pokryte pęcherzami.

Powiedział: „W szpitalu było źle do tego stopnia, że ​​moje nerki zaczęły zawodzić, a na całym ramieniu tworzyły się duże pęcherze. Ciągle się pociłem, a moje ramię rozdęło się z obrzękiem w górę ramienia w alarmującym tempie. Czułem się bardzo zmęczony i coraz mniej reagowałem”. Ekspert od zwalczania szkodników Clive Boase powiedział: „Populacja fałszywych wdów w Wielkiej Brytanii cały czas rośnie. W rzeczywistości ludzie nie zdają sobie sprawy, jak powszechne się stały. Istnieje pół tuzina różnych gatunków fałszywej wdowy, które mogą przetrwać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Preferują tereny podmiejskie i najczęściej znajdują się wokół lokali mieszkalnych i komercyjnych. Uwielbiają oranżerie i toalety, stolarkę okienną, werandy, lofty i garaże i lubią mieszkać pod sprzętami kuchennymi i szafkami.”

„Na ogół są to nieśmiałe stworzenia i nie wychodzą na zewnątrz, ale mogą wczołgać się w zasłony lub pozostawione na podłodze ubrania. Ukąszenia zwykle są wynikiem nieostrożnego obchodzenia się z pająkiem lub uwięzienia go między ubraniem a skórą.” Kontrolerzy radzą, że proste środki ostrożności mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo fałszywych wdów. Pomocne może być utrzymywanie domów w czystości i porządku, uszczelnianie pęknięć lub dziur w drzwiach i oknach oraz usuwanie roślin i gruzu z zewnątrz domów. „Pająki będą miały mniej miejsc do ukrycia, jeśli ograniczysz bałagan do minimum, więc utrzymuj swój dom w czystości i regularnie odkurzaj. Można spryskać ciemne zakamarki domu pestycydami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *