Uwaga na groźną bakterię znalezioną w wędzonych rybach!

Eksperci ds. bezpieczeństwa żywności wydali ostrzeżenie dotyczące wędzonych ryb, ponieważ od początku 2022 r. w Anglii i Szkocji zidentyfikowano osiem przypadków listerii. Ian McWatt, zastępca dyrektora generalnego Food Standards Scotland (FSS), powiedział: „Chociaż ryzyko poważnego zachorowania dla ogółu społeczeństwa z powodu listerii jest bardzo niskie, powinniśmy poinformować ludzi, którzy są podatni, aby byli świadomi ciągłego ryzyka związanego z konsumowaniem gotowych do jedzenia ryb wędzonych.”

Dodał: „Jeśli ktokolwiek z tej grupy je gotową do spożycia rybę wędzoną, przypominamy mu o radzie, aby upewnić się, że jest dokładnie ugotowana przed jej zjedzeniem, w tym gdy jest podawana jako część dania. Ludzie mogą również jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko, przechowując schłodzoną, gotową do spożycia wędzoną rybę na zimno (5⁰C lub mniej), zawsze używając produktów przed datą ich przydatności do spożycia, postępując zgodnie z instrukcjami przechowywania na etykiecie i gotując je do wysokiej temperatury.”

NHS mówi: „Z powodu epidemii listerii związanej z wędzoną rybą, osoby o wyższym ryzyku poważnej infekcji powinny jeść tylko produkty z wędzonych ryb, które zostały dokładnie ugotowane. Gdy gotujesz produkty z wędzonych ryb w domu, upewnij się, że są przez cały czas gorące na parze”.

Co to jest listerioza?

Listerioza jest rzadką infekcją wywoływaną przez listerię i zwykle łapie się ją podczas jedzenia żywności zawierającej bakterie. Dzieje się tak głównie w schłodzonych gotowych do spożycia produktach, takich jak wędzone ryby i skorupiaki, krojone mięso, miękkie sery, kanapki, owoce i niepasteryzowane mleko.

jakie są objawy listeriozy?

Listerioza nie zawsze powoduje objawy, ale kiedy tak się dzieje, obejmują one wysoką temperaturę 38C lub wyższą, bóle, dreszcze, nudności lub wymioty oraz biegunkę. Objawy te zwykle utrzymują się przez kilka dni.

Czy listerioza jest poważna?

Listerioza nie zawsze jest poważna, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych problemów, takich jak zapalenie opon mózgowych i zagrażająca życiu sepsa. Te grupy ryzyka obejmują kobiety w ciąży, noworodki, osoby w wieku 65 lat lub starsze, osoby z osłabionym układem odpornościowym oraz osoby z niekontrolowaną cukrzycą.

Kiedy szukać leczenia listeriozy?

Osoby z wyżej wymienionych grup ryzyka powinny skontaktować się z NHS pod numerem 111, jeśli uważają, że mają listeriozę. Ludzie powinni zadzwonić pod numer 999 lub udać się na pogotowie ratunkowe, jeśli mają którykolwiek z następujących objawów:

  • silny ból głowy i sztywność karku
  • wrażliwość na jasne światła
  • atak (drgawki)
  • poczucie nagłego zdezorientowania
  • zmęczenie lub trudności z obudzeniem się
  • wysypka, która nie blaknie po przetoczeniu po niej szklanką – wysypka może być plamista, jak siniaki lub małe czerwone ukłucia od szpilek

Mogą to być objawy zapalenia opon mózgowych wywołanego przez listeriozy.

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/photos/apes_abroad/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *