W dniu pogrzebu królowej będzie Bank Holiday!

Ogłoszono, że data pogrzebu królowej Elżbiety II będzie dniem wolnym od pracy. Zostało to ogłoszone przez brytyjską Tajną Radę, gdy Karol III został formalnie ogłoszony nowym królem dziś rano. Penny Mordaunt odczytała rozkaz, że dzień pogrzebu będzie dniem wolnym od pracy, dniem żałoby narodowej. Oznacza to, że zamknięte zostaną szkoły i wiele miejsc pracy. Najpierw przeczytała proklamację, że święto będzie obchodzone w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, co wywołało konsternację niektórych w Szkocji, że nie zostaną oni uwzględnieni.

Jednak przeczytała osobną proklamację dotyczącą święta państwowego w Szkocji. „Zapraszam teraz Waszą Wysokość do podpisania obu proklamacji” – powiedziała. Data pogrzebu nie została jeszcze ogłoszona, ale ma się odbyć 19. września, a szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce. Przed pogrzebem w Opactwie Westminsterskim oczekuje się, że przez kilka dni trumna z ciałem królowej będzie dostępna dla mieszkańców. Członkowie społeczeństwa będą mogli powoli przechodzić obok zamkniętej trumny, aby złożyć wyrazy szacunku. Po pogrzebie odbędzie się nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Oba wydarzenia będą transmitowane w telewizji. Pierwotne plany państwowego pogrzebu zakładają, że trumna królowej zostanie przetransportowana na lawetę do opactwa, ciągniętą przez marynarzy – używając lin zamiast koni. Oczekuje się, że starsi członkowie rodziny pójdą w ślady za pojazdem – tak jak zrobili to na pogrzebie Diany, księżnej Walii i księcia Edynburga. Wojsko ustawi się na ulicach, a także dołączy do procesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *