Wiadomo kiedy mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu tej zimy

Oficjalne dokumenty rządowe ujawniają plan, aby brytyjskie gospodarstwa domowe miały trzygodzinne przerwy w dostawie prądu co najmniej trzy razy w tygodniu, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin ograniczy dostawy gazu do Europy tej zimy. Pojawiły się ostrzeżenia, że ​​Rosja, oskarżana o sabotowanie gazociągów Nord Stream, może odciąć dostawy gazu i wykorzystać chłodniejsze miesiące jako broń przeciwko Zachodowi, by zniechęcić do wsparcia dla Ukrainy. Chociaż Wielka Brytania nie jest uzależniona od importowanego gazu z Rosji, odczuje duży wpływ, ponieważ importujemy duże ilości energii elektrycznej i gazu z krajów europejskich, które są uzależnione od rosyjskich dostaw.

Kodeks awaryjny w zakresie dostaw energii elektrycznej (ESEC) pozwala premierowi na wprowadzenie przerw w dostawie prądu w całym kraju w celu oszczędzania energii elektrycznej. Szef National Grid, John Pettigrew, powiedział, że przerwy w dostawie prądu mogą wystąpić w szczególnie zimne noce w styczniu i lutym, jeśli generatory energii elektrycznej nie będą miały wystarczającej ilości gazu. ESEC ma na celu zapewnienie równej dystrybucji energii elektrycznej do klientów „na tyle, na ile jest to rozsądnie wykonalne” w przypadku niedoborów.

Dokument stwierdza, że ​​istnieją trzy metody, które zostałyby wdrożone w celu zmniejszenia zużycia energii. Pierwsza to bezpośrednie apele do społeczeństwa i przemysłu o zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Druga to nałożenie ograniczeń na przemysłowe zużycie energii elektrycznej – na przykład wymaganie od firm zmniejszenia zużycia o określony procent. Ostatnią opcją jest „rozłączanie rotacyjne” lub ciągłe przerwy w dostawie prądu dla gospodarstw domowych. Energię w Wielkiej Brytanii dostarcza wielu dostawców, którzy dzielą swoje sieci dystrybucyjne na 18 „bloków obciążenia” – które działają w sposób podobny do kodów pocztowych.

Każdemu z tych bloków obciążenia jest przypisana litera między A i U, chociaż litery F, I i O nie są używane. Możesz znaleźć blok, w którym mieszkasz, szukając listu, często w pudełku, na rachunkach za energię. Ale nie każdy dostawca energii drukuje bloki obciążenia na rachunkach – jeśli tak jest w Twoim przypadku, możesz spróbować zadzwonić bezpośrednio, aby się dowiedzieć. Znajomość litery bloku obciążenia pozwoli Ci dowiedzieć się, kiedy wpłyną na Ciebie przerwy w dostawie prądu. Opiera to się na tym, gdzie mieszkasz i jak dostarczana jest Twoja energia elektryczna – potencjalnie oznacza to, że nieruchomości w pobliżu Twojej nie doświadczyłyby przerw w tym samym czasie, co Ty.

Obszary są rozmieszczone w całym kraju, więc klienci z tym samym blokiem obciążenia w całej Wielkiej Brytanii zostaliby dotknięci w tym samym czasie. Każdy dzień tygodnia jest podzielony na osiem trzygodzinnych przedziałów, przy czym pierwszy przedział dnia zaczyna się o godzinie 12.30. Rota ma na celu umożliwienie firmom działania tak normalnie, jak to możliwe, przez trzy dni z rzędu. Oznacza to, że przerwy w dostawie prądu są skoncentrowane między poniedziałkiem a środą lub czwartkiem a sobotą, a niedziela jest dzielona między wszystkie bloki.

Poziom 1

Pierwszy poziom ciągłych przerw w dostawie energii elektrycznej dotykałby domy trzy razy w tygodniu, cztery w przypadku niektórych bloków obciążenia. Rozkład jest tak rozłożony, że większość cięć przypada na początek lub koniec tygodnia.

Poziom 2

Rota nadal stara się utrzymywać przerwy w dostawie energii blisko siebie, ale liczba podwaja się w stosunku do poprzedniego poziomu, a domy są pozbawione prądu około sześć razy w tygodniu.

Poziom 3

Trzeci poziom ponownie zwiększa liczbę trzygodzinnych przerw w dostawie prądu o trzy, co oznacza, że ​​gospodarstwa domowe będą doświadczać 27 godzin bez elektryczności w tygodniu.

A oto, co może się stać, jeśli sytuacja zasilania się pogorszy. Istnieje 18 poziomów odłączeń rotacyjnych, z których każdy stopniowo zwiększa częstotliwość przerw w dostawie prądu – poziom 9 jest pierwszym, na którym domy będą spędzać więcej czasu bez zasilania niż z nim. Ostatni poziom przedstawia skrajnie mało prawdopodobny najgorszy scenariusz „całkowitego wyłączenia”, gdy w ogóle nie ma dostaw energii.

Dokument określa, że ​​istnieją „miejsca chronione”, na które nie będą miały wpływu przerwy w dostawie energii. Nie ucierpią szpitale, producenci żywności, rafinerie ropy naftowej, niektóre porty, usługi finansowe, podstawowe instalacje wodno-kanalizacyjne, główne lotniska oraz usługi cyfrowe i telekomunikacyjne. Dokument mówi: „Oczekuje się, że wszystkie chronione miejsca, na ile jest to praktycznie możliwe, zmniejszą obciążenie zgodnie z poziomem odłączeń stosowanym w miejscach niechronionych”. Ale jeśli dostawy energii staną się bardzo rzadkie, chronionym obiektom można nakazać zmniejszenie zużycia do minimalnego obciążenia niezbędnego do uniknięcia szkód.

W przypadku, gdy dostawy energii elektrycznej są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb wszystkich chronionych obiektów, operatorzy sieci mogą być zmuszeni dokonać wyboru w przydzielaniu dostępnych dostaw energii elektrycznej. ESEC twierdzi, że w takich przypadkach priorytetem powinno być „utrzymanie życia” i „minimalizacja ryzyka katastrof”. Podobno BBC przygotowało serię tajnych skryptów, które mają być odczytywane na antenie w przypadku awarii tej zimy.

Skrypty zalecałyby społeczeństwu korzystanie z radia samochodowego lub urządzeń zasilanych bateryjnie w celu dostrojenia się do awaryjnych transmisji BBC na częstotliwościach FM i starałyby się informować opinię publiczną w przypadku „poważnej utraty zasilania”, donosi The Guardian. Jeden scenariusz widziany przez reportera Guardiana rzekomo ostrzega, że ​​brak elektryczności może trwać do dwóch dni, a szpitale i policja znajdują się pod „skrajną presją”. Inny mówi: „Rząd powiedział, że ma nadzieję, że zasilanie zostanie przywrócone w ciągu najbliższych 36 do 48 godzin”. Mówi się, że teksty zostały wyprodukowane w ramach nowej roli BBC w nadawaniu społeczeństwu ważnych komunikatów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w imieniu rządu w przypadku krajowych sytuacji kryzysowych.

W międzyczasie National Grid tworzy program, który zapłaci gospodarstwom domowym i firmom za zmniejszenie popytu w okresach ograniczonej podaży. Rzecznik rządu powiedział: „Wielka Brytania ma bezpieczny i zróżnicowany system energetyczny. Aby jeszcze bardziej wzmocnić tę pozycję, wdrożyliśmy plany zabezpieczenia dostaw, a National Grid, współpracując z dostawcami energii i [organem nadzorującym energię] Ofgem, uruchomi wolontariat, aby nagradzać użytkowników, którzy zmniejszają popyt w godzinach szczytu”. Jednak według raportów branżowych Brytyjczycy już przygotowują się na najgorszy scenariusz, zaopatrując się w przenośne generatory i latarki, odzież zimową, bieliznę termiczną i świece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *