Wiadomo kto zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii!

Rishi Sunak jest bliski zdobycia klucza do drzwi na Downing Street po tym, jak Penny Mordaunt podążyła za Borisem Johnsonem, gdy odpadła z wyścigu o przywództwo. Pan Sunak został mianowany nowym szefem torysów – i nadchodzącym premierem – po tym, jak jego jedyna pozostała rywalka, pani Mordaunt, nie zdołała osiągnąć progu 100 nominacji potrzebnych do rozpoczęcia drugiej tury. Po uderzeniu w biurka w pokoju komisji Gmin przewodniczący komisji z 1922 r. Sir Graham Brady powiedział, że otrzymał jeden ważny formularz. „W związku z tym Rishi Sunak zostaje wybrany na lidera Partii Konserwatywnej”.

Nowy premier wygłosi przemówienie w Parlamencie o 14:30 i może zostać wprowadzony na stanowisko premiera już jutro – a może nawet dziś wieczorem. Sunak otrzymał publiczne poparcie od ponad 190 torysowskich posłów – znacznie ponad połowę ogółu – zdobywając więcej liczb, gdy zwolennicy pana Johnsona wycofali się z poparcia dla niego. Wśród nich znalazły się osoby, takie jak James Cleverly, Brandon Lewis, Simon Clarke, Iain Duncan Smith, Priti Patel i Nadhim Zahawi. Sunak będzie pierwszym nie-białym premierem w kraju, a mając 42 lsts – najmłodszym od czasów wojen napoleońskich.

Pani Mordaunt była mocnym kandydatem aż do chwil przed ogłoszeniem, a sojusznicy twierdzili, że ma ponad 90 zwolenników, mimo że publicznie ogłoszono tylko 25. Jednak w oświadczeniu o 13:58 pani Mordaunt napisała na Twitterze, aby przyznać, że nie może przenieść konkursu do następnej fazy. „Rishi ma moje pełne poparcie”, napisała. Wcześniej torysowski parlamentarzysta George Freeman, kluczowa postać w jej kampanii, przełamał szeregi, aby jasno powiedzieć, że powinna teraz stać z boku. „Penny Mordaunt to ogromna siła dla konserwatyzmu; z historią życia, wizją i odwagą, aby pomóc prowadzić konserwatywne odrodzenie. Jestem dumny, że mogę ją wspierać” – napisał na Twitterze.

„Ale biorąc pod uwagę pilną potrzebę utrzymania stabilności i jedności konserwatystów w tym tygodniu, namawiam ją, aby dołączyła i poparła dzisiaj Rishi Sunaka”. Wysoki rangą konserwatysta ostrzegł, że pani Mordaunt kończy się czas, aby uzyskać głosy, mówiąc, że wydaje się domagać się kluczowej roli dla swojej szefowej kampanii Andrei Leadsom. „To niesamowite. Wiem, że co najmniej jedna osoba wysłała jej SMS-a i powiedziała „dla własnej godności wycofaj się”. Mogę tylko założyć, że Penny próbuje wykorzystać pracę nie tylko dla siebie – co nie stanowiłoby problemu – ale dla Andrei Leadsom lub kogoś innego… Musi być komuś winna” – powiedział poseł.

Tymczasem grupa Brexiteer ERG i umiarkowana grupa One Nation odmówiły poparcia któregokolwiek z kandydatów. Wydaje się, że karkołomne wydarzenia ochłodziły rynki, co określa się mianem „dywidendy otępienia”. Koszty pożyczek rządowych spadły, funt zyskał, a oczekiwania dotyczące stóp procentowych są o ponad punkt procentowy niższe niż po minibudżecie. Jednak wyzwanie, przed którym stoi Sunak, zostało obnażone, gdy inni ostrzegali, że będzie musiał rozpisać przedterminowe wybory, ponieważ nie ma mandatu – podczas gdy sam były premier zasugerował w swojej koncesji zeszłej nocy, że będzie stał z boku tylko do „właściwego czasu”.

Johnson twierdził, że osiągnął „bardzo wysoką ilość 102 nominacji” i wierzył, że istnieje „bardzo duża szansa”, że odniósłby sukces w konkursie przywódczym. Ale były premier dodał, że kontynuowanie dążenia do powrotu jest „po prostu niewłaściwą rzeczą”, powołując się na potrzebę „zjednoczenia” partii. Johnson otrzymał serię ciosów od wielkich graczy torysów, takich jak była minister spraw wewnętrznych Suella Braverman i Steve Baker, którzy obiecali swoje poparcie dla pana Sunaka. Jednak jego decyzja zaskoczyła wielu. Minister gabinetu Nadhim Zahawi był zakłopotany artykułem chwalącym „Johnsona 2.0” opublikowanym na kilka minut przed wycofaniem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *