Wielka Brytania wyśle Ukrainie specjalne, podwodne drony

Wielka Brytania wysyła podwodne drony na Ukrainę w celu oczyszczenia linii brzegowej z rosyjskich min. Ukraiński personel będzie w najbliższych miesiącach nauczany przez członków Królewskiej Marynarki Wojennej o tym, jak korzystać z autonomicznych pojazdów do zwalczania min. Sześć z nich trafi na Ukrainę, z czego trzy będą pochodzić z brytyjskich akcji, a kolejne trzy zostaną zakupione na wolnym rynku. Działają na głębokości do 100 metrów i są przeznaczone do wykrywania, lokalizowania i identyfikowania materiałów wybuchowych za pomocą szeregu czujników umożliwiających ukraińskiej marynarce wojennej ich zniszczenie.

Pierwszy zespół ukraińskiej marynarki wojennej jest już w trakcie szkolenia w zakresie obsługi uzbrojenia. Od początku wojny Rosja obiera na cele żywność, niszcząc ukraińskie rolnictwo i blokując porty na Morzu Czarnym, aby zapobiec eksportowi. Spowodowało to wzrost cen żywności nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie i za granicą. ONZ wynegocjowała w lipcu umowę, aby umożliwić eksportowi żywności i niewielkiej liczbie statków przewożących zboże opuszczenie Ukrainy. Jednak wysiłki mające na celu wywiezienie żywności z kraju są utrudnione z powodu rosyjskich min morskich.

Szef marynarki wojennej admirał sir Ben Key powiedział: „Dzięki nauczanym tutaj umiejętnościom eksperckim nasi ukraińscy sojusznicy będą w stanie oczyścić swoje wody z min. Broń ta atakuje żeglugę bezlitośnie, ale szczególnie wpływa na ruch cywilny i handel oraz ma niszczący wpływ na swobodę żeglugi na Morzu Czarnym. To szkolenie jest kolejną mocną demonstracją stałego zaangażowania Wielkiej Brytanii na rzecz Ukrainy w walce o obronę swojego kraju i odparcie rosyjskiej agresji”.

Już od stycznia 2022 r. brytyjscy żołnierze szkolili Ukraińców w zakresie obsługi broni przeciwpancernej w ramach przygotowań do potencjalnej wówczas inwazji ze strony Rosji. Od początku wojny żołnierze używali zachodniego sprzętu, w tym brytyjskich pojazdów terenowych i pocisków przeciwpancernych, w celu wyzwolenia kluczowych obszarów na południowym wschodzie. W kwietniu Wielka Brytania wysłała na Ukrainę wyrzutnie rakiet opancerzonych, by walczyć z rosnącą armią Putina. Ważą 13 ton i są produkowanymi w Wielkiej Brytanii pociskami o dużej prędkości, które niszczą cele za pomocą trzech kierowanych laserowo strzałek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *