Wzrost płac pracowników zniwelowany przez galopującą inflację

Według oficjalnych danych pracownicy brytyjscy doświadczają, jak ich podwyżki zostały zniweczone przez gwałtownie rosnącą inflację pod koniec ubiegłego roku. Tygodniowe zarobki – z wyłączeniem premii – wzrosły o 3,8% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających listopad w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, według danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS). Było to jednak spowolnienie w porównaniu z poprzednim miesiącem, a wraz ze wzrostem inflacji do najwyższego od dziesięciu lat poziomu – realny wzrost został zredukowany do zera, powiedział ONS. Tylko w listopadzie pracownicy doznali realnej obniżki płac o 1% – to pierwsza taka obniżka od lipca 2020 r.

Przewiduje się, że na wiosnę inflacja będzie dalej rosnąć, zwiększając napięcie. Najnowsze dane z rynku pracy ujawniły jaśniejszy obraz bezrobocia, które spadło z 4,2% do 4,1%, podczas gdy stopa zwolnień spadła do rekordowo niskiego poziomu. Dane ujawniły również, że w grudniu liczba pracowników zatrudnionych na liście płac w Wielkiej Brytanii wzrosła o 184 000 do 29,5 mln – obecnie 409 000 powyżej poziomu sprzed pandemii w lutym 2020 r. Tymczasem liczba wakatów w okresie trzech miesięcy poprzedzających grudzień wzrosła do rekordowego poziomu 1,247 mln i choć tempo wzrostu wakatów zwalnia, obecnie na 100 pracowników przypada 4,1 wakatów – również najwięcej w historii.

Kanclerz Rishi Sunak powiedział: „Dzisiejsze dane są dowodem na to, że rynek pracy kwitnie, liczba pracowników rośnie do rekordowych poziomów, a powiadomienia o zwolnieniach są najniższe od 2006 roku”. Matthew Percival, dyrektor ds. zatrudnienia w CBI, powiedział: „Rosnąca inflacja oznacza, że ​​ograniczone dochody dołączają do trudności, z jakimi firmy borykają się w kwestii obsadzania wakatów jako głównego wyzwania na brytyjskim rynku pracy”. Think-tank The Resolution Foundation powiedział, że już po raz trzeci w tej dekadzie gospodarstwa domowe doświadczają kurczenia się pakietów płac i że ucisk prawdopodobnie się pogorszy, zanim zacznie się zmniejszać w drugiej połowie tego roku.

Organizacja charytatywna Fundacja Josepha Rowntree ostrzega, że ​​najbiedniejsze rodziny zostaną szczególnie dotknięte wzrostem rachunków za energię, który jest spodziewany po zmianie obecnego pułapu cen energii po 31. marca. Sekretarz generalny TUC, Frances O’Grady, powiedziała: „Chociaż dobrze jest widzieć, jak zatrudnienie nadal rośnie, w przypadku płac to ta sama historia, w której pracownicy są uciskani. Ludzie pracujący zasługują na przyzwoity standard życia i pensję, na której mogą wychowywać rodzinę”. Opublikowane w środę oficjalne dane mają pokazać, że inflacja w grudniu pozostała blisko poziomu 5,1% osiągniętego miesiąc wcześniej.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach osiągnie 6% – co byłoby najwyższym poziomem od trzech dekad – jako wpływ oczekiwanej podwyżki rachunków za energię w kwietniu. Dane ONS pokazują, że ostatni raz w Wielkiej Brytanii realny spadek płac miał miejsce w połowie 2020 r., ponieważ na zarobki wpłynęła pandemia koronawirusa, a wielu z nich korzystało z programu pomocowego furlough lub pracowało w skróconych godzinach.

Informacje ze świata

Boris Johnson skonfrontował się z przywódcą Chin w sprawie Rosji

Downing Street poinformowało, że Boris…

Prawie MILION nowych zakażeń COVID w tym tygodniu

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej…

Transport for London oferuje darmowe przejazdy ukraińskim uchodźcom

Transport for London ( TfL…

Kanclerz Skarbu ostro krytykowany za swój plan podatkowy

Rishi Sunak bronił dziś swojego…

17-miesięczna dziewczynka zagryziona przez nowo kupionego pitbulla

17-miesięczna dziewczynka, która zmarła po…

COVID-19 odradza się w Wielkiej Brytanii? 94 524 infekcji w jeden dzień!

We wtorek zgłoszono kolejne 94…

London
12°
Partly Cloudy
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych