Znamy nowego premiera Wielkiej Brytanii!!

Liz Truss zostanie kolejnym premierem po pokonaniu Rishi Sunaka w konkursie na przywództwo Partii Konserwatywnej. Pani Truss, która była faworytką konkursu, zastąpi we wtorek Borisa Johnsona i zostanie trzecią przywódczynią w historii kraju. Uzyskała 81 326 głosów (57%) na 60 399 (43%) pana Sunaka. Oznacza to, że wygrała zdecydowaną większością głosów, choć była to mniejsza różnica, niż niektórzy się spodziewali. Pani Truss powiedziała, że ​​to „zaszczyt być wybranym”, kiedy podziękowała swojej partii za zorganizowanie „jednej z najdłuższych rozmów kwalifikacyjnych w historii”.

W krótkim przemówieniu po ogłoszeniu wyników podziękowała ustępującemu premierowi Borisowi Johnsonowi. „Dokonałeś Brexitu. Zmiażdżyłeś Jeremy’ego Corbyna. Wprowadziłeś szczepionkę i przeciwstawiłeś się Władimirowi Putinowi”, powiedziała. Johnson, który został zmuszony do ogłoszenia swojej rezygnacji po tym, jak fala ministrów opuściła jego rząd z powodu szeregu kontrowersji, odwiedzi królową w Balmoral Castle w Szkocji, aby oficjalnie złożyć rezygnację. Wkrótce potem pani Truss spotka się również z królową, która zaprosi ją do utworzenia rządu.

Oczekuje się, że pani Truss wygłosi przemówienie przed kancelarią premiera po objęciu urzędu, a następnie przystąpi do pracy nad powołaniem swojego gabinetu. Stoi przed nią bezpośrednie wyzwanie, jakim jest opracowanie pakietu wsparcia, który pomoże gospodarstwom domowym poradzić sobie z pogarszającym się kryzysem kosztów życia napędzanym przez gwałtownie rosnące rachunki za energię. Pani Truss obiecała duże obniżki podatków, aby pobudzić wzrost gospodarczy, w tym odwrócić wzrost ubezpieczeń społecznych. Sunak i pani Truss zostali zredukowani do dwóch ostatnich kandydatów po pięciu rundach głosowania przez torysów.

Para poszła łeb w łeb przez lato debat telewizyjnych na żywo, podczas których wielokrotnie ścierali się o swoje plany gospodarcze. Członkowie partii mieli czas od 1. sierpnia do 2. września na oddanie głosów, które były liczone w weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *