Związki Zawodowe chcą podniesienia płacy minimalnej do 15£

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii powinna wzrosnąć do 15 funtów za godzinę „tak szybko, jak to możliwe”, mówi Kongres Związków Zawodowych (TUC). Ta stawka powinna mieć zastosowanie do pracowników w każdym wieku, zamiast obecnej niższej stawki dla osób poniżej 23. roku życia. Płaca minimalna wynosi 9,50 GBP za godzinę dla pracowników w wieku powyżej 23 lat i 9,18 GBP dla osób w wieku 21 i 22 lat. Inflacja – tempo wzrostu cen – wynosi 10,1%, więc płace nie nadążają. Rząd powiedział, że podniesienie płacy minimalnej może spowodować wzrost bezrobocia. Ceny rosną w najszybszym tempie od 40 lat, napędzane wyższymi kosztami żywności, paliw i energii.

Frances O’Grady, sekretarz generalny TUC, powiedziała: „Każdy pracownik powinien być w stanie pozwolić sobie na przyzwoity standard życia. Ale miliony nisko opłacanych pracowników żyją od wypłaty do wypłaty, walcząc o przetrwanie – a teraz są popychani na skraj przepaści przez rachunki i rosnące ceny”. Rząd powiedział, że jest „zdeterminowany, aby praca była opłacalna” i że tegoroczny wzrost płacy minimalnej w kwietniu był największą podwyżką w historii. Stwierdzono jednak, że ustalenie zbyt wysokiej płacy minimalnej lub jej zbyt szybkie podwyższenie może prowadzić do wzrostu bezrobocia.

TUC argumentuje, że w czasie, gdy firmy wypłacają zwiększone dywidendy akcjonariuszom, rząd powinien zapewnić pracownikom „słuszny udział” poprzez podniesienie stawek płacy minimalnej już teraz, zamiast czekać na kolejną podwyżkę spodziewaną w kwietniu. „Za każdym razem rząd obiecywał nam, że powinniśmy mieć gospodarkę o wysokich płacach”, powiedziała pani O’Grady w programie BBC Radio 4’s Today. „Powinna zacząć się od nisko opłacanych pracowników, którzy są „całkowicie przerażeni tym, co te podwyżki rachunków za energię będą oznaczać dla ich budżetów, musząc znaleźć pieniądze na mundurki szkolne i jedzenie na stole”. Pani O’Grady dodała, że ​​wyższa płaca minimalna oznaczałaby, że pracownicy będą mniej skłonni do ubiegania się o świadczenia pracownicze i bardziej skłonni do płacenia podatków oraz kupowania towarów i usług na High Street.

Zanim płaca minimalna została po raz pierwszy wprowadzona w 1999 r., niektórzy ekonomiści ostrzegali, że może ona prowadzić do utraty miejsc pracy, ponieważ firmy będą zatrudniać mniej osób. Nie ma jednak dowodów na ogólną utratę miejsc pracy związaną z płacą minimalną. TUC powiedział, że dowody z całego świata sugerują, że wyższe płace minimalne prowadzą do ogólnych wyższych płac, a nie do utraty miejsc pracy. Komisja ds. Niskich Płac, która pomaga w ustalaniu płacy minimalnej, będzie „obserwować panujące warunki gospodarcze, abyśmy mogli bezpiecznie podnieść poziom płacy minimalnej bez obaw”, powiedział TUC.

Nie ma uzasadnienia dla płacenia niższych stawek młodszym pracownikom – dodała O’Grady. Pracownicy w wieku od 18 do 20 lat otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6,83 GBP za godzinę. „Jest dla mnie jasne i myślę dla wielu ludzi, że powinni otrzymywać podobną stawkę za pracę, niezależnie od wieku” – powiedziała O’Grady „Jeżeli pracują tak ciężko wykonując tę ​​samą pracę, dlaczego mieliby być dyskryminowani tylko dlatego, że mają mniej niż 23 lata?” Jednak Matthew Percival, dyrektor ds. Umiejętności i integracji w CBI, która reprezentuje przedsiębiorstwa, powiedział, że nie powinno być nowego celu dla płacy minimalnej i że każdy wzrost jej stawki powinien być zakorzeniony we wzroście i wyższej produktywności w całej gospodarce.

„Firmy podnoszą płace tam, gdzie mogą, ale wzrost cen energii popycha niektórych na skraj. Wysokie ceny energii wymagają pilnych działań rządu, aby wesprzeć gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, nie polegając wyłącznie na płacy minimalnej” – powiedział. Płaca minimalna jest ustalana w stosunku do mediany płacy – średniej obliczonej na podstawie każdego pakietu wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii i określenia punktu środkowego. Obecnym celem jest osiągnięcie przez płacę minimalną 66% mediany płac do 2024 roku. TUC twierdzi, że płace powinny wzrosnąć dla wszystkich pracowników do średnio 20 funtów za godzinę, a docelowa płaca minimalna powinna wynosić 75% tej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *